devremülk

Devremülk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Devremülk alırken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır ve bunlara önem vererek daha sağlıklı mülk temin edilebilir.

İçindekiler

Devremülk Nedir ?

Devremülk tanımı  yapmak, devremülk alırken dikkat edilmesi gereken detaylar öncesinde önemli bir konudur.  Devremülk, genel bir tanımlama yapılırsa bir meskenin yılın belli bir döneminde mülkiyet hakkını alma durumunu  ifade etmektedir.  Bu tanım, bazen devre tatil ile karıştırılabilmektedir. Ancak iki farklı durum için de mülkiyet söz konusudur.

devremülk

İhtiyaçların İyi Belirlenmesi

Devremülk alırken dikkat edilmesi gereken  en önemli konulardan birisi devremülk almak isteyen kişinin istek ve ihtiyaçlarını net şekilde belirlemesidir. Yani ne tür istekler olduğu, nelere ihtiyaç olacağı ve olanakların iyi değerlendirilerek önceden belirlenmelidir. Bunu da netleştirmek için yapılması muhtemel bir öneri, bu ihtiyaçlar için ve genel taslak amacıyla bir liste hazırlanmasıdır. Bu noktada bazı kriterlere de dikkat etmek gerekir. Yani ihtiyaçlarınızı oluştururken mutlaka aileniz, yaşam tarzınız, varsa çocuklarınız, tercihlerinizde nelere yöneldiğiniz ve en önemlisi de ödeme gücünüz açısından değerlendirme yapmanız gerekir.  Bunları belirlemenizin ardından hangi bölgede tatil yapacağınızı iyi seçmelisiniz. Alternatif yerleri iyi değerlendirmek önemlidir.

Maddi olanaklarınızla paralel şekilde bir seçenek bulmak sizin mutluluğunuz için de kritik bir konudur. Bunun bir diğer anlamı da aslında şunu ifade etmektedir; Bir karar vermeden önce mutlaka birden fazla kriteri değerlendirmeniz önemlidir. Özellikle bir satın alma işlemi olacaksa buna, hem boşa para harcamamak hem de mutluluğunuzu da tam kılmak için önem vermek gerekir.

Araştırma yapılan bölgeler arasında bu noktada sınırlama da yapılabilir. Birçok devremülk alan kişi, en az 2 tane devremülk görülmeden doğru bir seçim yapmanın mümkün olmadığını belirtmektedir. Bunun da nedeni ilk bakılanların önce umutsuzluğa neden olması sonrakilerin de hem fikir sahibi yapılması hem de daha iyi kararlar vermeyi mümkün kılmasıdır.  Ancak ilk bakışta umutsuzluğa kapılmamak gerektiği de önemle vurgulanmaktadır. Kararlı olmak ve istikrarlı şekilde devam etmek önemlidir.

devremülk,tatil

Devremülk Bölgesinin Kimliği

Geçici bir süre için devremülk almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken diğer bir nokta alınacak bölgenin kimliğidir. Bunun da nedeni arz ve talep dengesinin  alım yapılacak olan bölgede önemli olmasıdır.

Benzer Haber  Muhammen Bedel Nedir?

Alınması düşünülen bir gayrimenkulün sosyal imkanları, fiyat aralıkları yatırım belirleyicileri arasındadır. Buna ek olarak kentteki arazi kullanım düzenlemeleri ile büyüme gelişme yönü de yatırım bakımından değer artırıcı bir durumdur.

devremülk-nedir

Resmi Araştırmaların Yapılması Gerekir

Devremüllk alırken resmi araştırmalar yapmak, sonradan sorun çıkmaması açısından kritik bir konudur. Mümkünse kendiniz doğrudan araştırmayı yapmalısınız. Eğer kendinizin yapma şansı yoksa da bilen biri ile yapmanız gerekir.

Araştırma yaparken almayı ciddi şekilde düşündüğünüz mülkün açık adresini öğrenmek, tapusunu edinmek gerekir. Ayrıca ‘kat irtifakı’ veya tercihen ‘ kat mülkiyetli’ devremülk olması daha da avantajlı bir durumdur. Görünürde arsa olan devremülklerin bir bilene danışmadan alınmaması gerekir. Araştırmanıza ek olarak devremülk iskan durumunu da öğrenmek gerekmektedir.İskan belgesinin zaten olması gereken bir durum söz konusudur.

devremülk-iskan

Yasal Sınırlama Kontrolü Yapılmalı

Devremülk alırken dikkat edilmesi gereken kritik bir konu  da devremülk ile ilgili bir yasal sınırlama olup olmamasıdır.

Tapu sicil müdürlüğü doğrudan ziyaret edilerek doğru bilgi edinmek gerekir. Bazı mülklerde ipotek, intifa hakkı, yıkım kararı, eski eser tescili gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu da sizin sonradan sıkıntı yaşamanız demektir.

Tapu kontrollerinde size ait görülen hisse miktarı ve devremülk toplam hisselerin kontrolünü de yapmayı unutmayın.

Mülk Tutarlılığına Dikkat!

Araştırma için verilen tapudaki mülk ile alınan mülkün aynı olması gerekir. Bunu öğrenmek için de mülkün olduğu belediyeyi ziyaret etmeniz ve mülk dosyasına bakmanız gerekir.

Ruhsat sorunu olup olmadığını da bu şekilde  bulmak mümkündür. İmar sorunu, iskan olması durumu bu şekilde görülebilir. Bu noktada mülk bitim tarihi, inşaatı yapan firma bilgilerine de ulaşarak daha garantili bilgiler alabilir, deprem, yapı denetim konuları hakkında detay öğrenebilirsiniz.  Yani bina deprem yapı denetimle ilgili çalışmalara dahilse bunu da görmek mümkün olur.

devremülk

Bağımsız Bölüm Tapusu Tutarlılığı

Geçici bir süre alacağınız devremülk   araştırması yapılırken size gösterilen bağımsız bölüm ve tapusu verilen bağımsız bölümün aynı yer olduğunu kontrol edin. Bu tutarlılık kritik bir konudur. Bunu yapmak için tapu ziyaretinden mülke ait arşiv dosyasındaki projesine bakabilirsiniz. Birçok kişi bu konuya dikkat etmediği için mal sahibi olduğu halde bağımsız bölüm hatasından kaynaklanan sorun yüzünden komşusunun dairesinde oturabilmektedir. Sorun çıkana kadar beklememeniz gerekir. Eğer bu konuda pek bilginiz yoksa da imardaki çalışanlara talebinizi iletin. Ayrıca emlak vergisi kontrolünü de yapın.

Banka Kredisi Alırken Dikkat!

Eğer devremülk için kredi alıyorsanız bu durumda sözleşmeyi mutlaka dikkatli şekilde okuyun. Anlaşılmayan yerleri açıklanması için talep edin. Kredi ödeme şartı, miktarı, dosya bedeli, diğer giderler, diğer prosedür detayları bankalara göre farklılaşabilmektedir.  Banka tarafından yapılan ekspertiz değerlendirmesi ile elde edilen raporun mutlaka kopyasını alın. Bunu da okuyun ve ekspertiz firmasının lisanslı olduğundan emin olun.

Benzer Haber  Projeden Konut Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Banka eğer lisansı olmayan bir firma ile çalışıyorsa bunun nedenini sormayı unutmayın. Yani bankanın bu gibi bir durumda sorumluluğu alması gerekir.  Bunu da yazılı bir belge ile göstermelidir. Hatta isteğe göre ekspertiz firması ile iletişime geçerek sorular da sorabilirsiniz.  Tutarlı yanıt olup olmadığını anlayana kadar hem bankaya hem de ekspertiz firmasına sorularınızı durmadan sorun ve tatmin edici bir yanıt bekleyin. Sonuç olarak geçici bir süre için mülk aldığınızı ve bu sürede bir sorun yaşamamanızın  önemli olduğunu unutmayın.

Sorunlu bir ekspertiz sizi zarara uğratabileceği için olumsuzlukları da göze alarak hareket edin. Mümkünse kredi çekilecek banka lisansı olan bir ekspertiz ile çalışıyor olmalıdır.

devremulk

Alınacak devremülk öncesinde dikkat edilmesi gerekenler ;

·         Devremülkün etrafındaki sosyal olanaklar iyi değerlendirilmelidir. Hastanelere yakınlık, okul civarı yerler, AVM yakınları genellikle primi yüksek olan bölgelerdir. Ayrıca semt pazarı bulunan yerler de mutlaka değerlendirilmelidir. Bazı kişiler evlerinin önünde semt pazarı görmek isteyebilir ya da istemeyebilir.

·         Apartman içerisinden bir devremülk alınıyorsa bu durumda apartman içinden birileriyle görüşerek fikir edinin. Aylık gider bedelleri, bina bakımı detayları hakkında bilgiler alın. Binada sabit bir sorun varsa bunu değerlendirin. Karar vermenizde ve doğru seçimde bazı ufak detaylar önemlidir.

·         Kiracılı  bir devremülk varsa kiracı ile yapılan kira kontratına bakın. Siz satın aldıktan sonra kiracının çıkmasını istiyorsanız da yasal süreçlere uygun şekilde devam etmek için bir avukata başvurabilirsiniz.

·         Mülkü siz almadan önce birisi orada yaşıyorsa ve depozito iadesi gibi bir durum varsa bunun size kalmamasına önem verin. Eski mal sahibi ile görüşmek bu noktada işe yarayacaktır.

·         Kat karşılığı alınan bir devremülk varsa müteahhitle mukavele yapmanız, kullanılacak malzemeleri yazmanız ve gereken tazminatları da eklemeniz gerekir.

·         Devremülk tapu işlemleri  sırasında gayrimenkul harcını ‘devir ve iktisap bedeli’ üzerinden ödemeniz gerekir. Beyanda eksiklik olması durumunda alım satım harçları cezalı şekilde geri dönebilir. Özellikle son dönemlerde bu durum sık şekilde kontrol edilmektedir.

devremülkalımı

Yorum Yazın