devren-kiralik-nedir

Devren Kiralık Nedir?

Devren kiralık nedir: Devren kiralık , piyasada kullanılan anlamı ile bir işletmenin içerisindeki bütün eşyaları, halihazırdaki müşterileri ile bir kişiden başka bir kişiye devredilmesidir.

Bir örnekle anlatmak gerekirse camında devren kiralık yazan bir restaurant gördüğünüzde bu restorantın içindeki bütün malzemeler, taşınmazlar yani masalar sandalyeler tabela mutfak malzemeleri gibi restauranta ait herşeyin bir kişiden başka bir kişiye bir edileceği anlamına gelir.

Devren kiralık neden yapılır?

Restaurant örneğinden devam etmek gerekirse ;

Örneğin 60 yaşına geldiniz ve artık Restaurant’ınızı işletme konusunda sorunlar yaşıyorsunuz. Emekli olma ve biraz dinlenme hakkınız olduğunu düşünüyorsunuz. Ama aklınıza da şu soru mutlaka gelir: “Yıllardır İşlediğim ve büyüttüm Restorant’ımı kapatmak zorunda mıyım? Halihazırda yüzlerce müşterisi ve belli bir bilinirliği var. Ayrıca buradan bir şekilde para kazanmaya devam ediyorum.”

İşte tam bu noktada işletmenizi kapatmak yerine onu devren kiraya vermeyi düşünebilirsiniz.

Diyelim ki yukarıda bahsettiğim dükkanınızı 500.000 TL ücreti ile başka birine devren kiralık olarak verdiğiniz. Alan kişi hem hazır bir firma almış olacak hem de zaten yıllardır orayı bilen hazır bir müşteri kitlesi olmuş olacak. Yani normalde kendisi bir restaurant açmış olsa yıllarca uğraşarak gelebileceği yere daha ilk günden ulaşmış olacak. Dükkanı ilk açtığı günden itibaren para kazanmaya başlıyor olacak.

Bu nedenle bir kişi sıfırdan uğraşmak ve yıllarca Emek harcamak yerine zaten para kazanan müşterisi oturmuş bir dükkanı örneğin bir restaurantı devren kiralık olarak alır ve kendisi işletmeye devam eder. Restorant’ın sahibi olan kişiye de her ay kira öder gibi belirli bir ücret öder.

Benzer Haber  Evde Haşere Sorunu

Böylece 60 yaşına gelmiş Restaurant sahibi kendini emekli ederek dinlenebilir aynı zamanda yıllardır büyüttü bu işletmeden para kazanmaya devam eder. İşletmeyi devralan kişi de daha başladığı gün para kazanmaya başlar ve birçok riski minimize ederek çalışabileceği bir işletmesi olmuş olur.

Devren kiralık alınacak yerler de dikkat edilecek noktalar

Eğer bir işletmeyi devren kiralayacak iseniz işletme ile ilgili uzun süre araştırma yapmanızı tavsiye ederim.
-O işletmede tam olarak hangi malzemeler var?
-Bu malzemeler sizin işi yapmamızda yeterli olacak mı?
-Dükkanın içerisi ve durumu sizi tatmin ediyor mu? yoksa
-Dükkanı iyileştirmek için ne kadar daha para harcamak zorunda kalacaksınız?
-Dükkan kaç yıllık?
-Belirli bir müşteri kitlesi var mı?
-Müşteriler bu dükkanın şu ana kadar verdiği hizmetten memnun mu? yani müşteri tarafında nasıl algılanmış.
-En son olarak da en önemli noktalardan biri olan dükkanın günlük veya aylık cirosu ne kadar? giderleri ne kadar? ve elde edeceğiniz kar ne kadar?

Yeni bir dükkanı açayım yoksa hazır bir dükkan devren kiralık alım?

Eğer yukarıda bahsettiğim , devre almayı düşündüğünüz işletmenin sorunları yoksa ve sizin açınızdan kafanızda soru işareti oluşturacak bir nokta yoksa ben sıfırdan başlamak yerine halihazırdaki bir markayı alıp onun üzerinden yani hazır müşterisini kullanarak devam etmeyi düşünürüm.

Devren kiralık işletmelerde devir ücreti neye göre belirlenir?

Bir dükkanı devren kiralık olarak almak istediğinizde İçindeki bütün makinelerin kullanım hakkını da almış oluyorsunuz Bu nedenle bir alacağınız dükkanın içerisinde hangi malzemeler var, marka değeri yani bilinirliği nedir, aylık dükkan sahibine ödeyeceğiniz tutar nedir, dükkanın şu andaki haliyle kazandığı para sizin bu kirayı ödemeniz de bir sorun oluşturur mu, gibi birçok noktayı göz önünde bulundurarak devir ücretini ona göre belirlemeniz gerekir.

Benzer Haber  Parsel Nedir?

İster devredin, ister devralın, hayırlı ve bol kazançlar dilerim. Fatih Demir…

Yorum Yazın