Diyarbakır Surları Uzunluğu ve Özellikleri Nedir?

Diyarbakır Surları Uzunluğu ve Özellikleri Nedir? Tüm detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz. Diyarbakır, Türkiye’nin en kalabalık on ikinci şehridir. TÜİK ADNKS verilerine göre 2017 sonu itibarıyla 1.699.901 nüfusa sahiptir.

Diyarbakır Surları

diyarbakir-surlari-emlaklobisi

Dünyanın en eski ve en sağlam surlarından olan Diyarbakır Kalesi Çin Seddi’nden sonra en uzun surdur. Diyarbakır Kalesi, 5.700 metre uzunluğunda, 10-12 metre yüksekliğinde, 3-5 metre 82 adet burcu, 4 yöne açılan ana kapıları bulunmaktadır. Burçlar üzerindeki görkemli kabartmalar ve kitabeleriyle dünyanın ender kalelerindendir.

diyarbakir-surlari-emlaklobisi

M.Ö. 349 yılında Bizans İmparatoru Costantinus tarafından yenilenen surların yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir. Ülkemizin UNESCO Dünya Miras’ı listesinde bulanan çok önemli tarihi yapılarından bir tanesi Diyarbakır Surları’dır. Diyarbakır şehrinin çok önemli tarihi yapıları olmasına karşın en ünlüsü ve dünya çapında tarihi eser niteliği bulunan bir yapıdır.

Diyarbakır Surları’nın Özellikleri

diyarbakir-surlari-emlaklobisi

-Diyarbakır Surları dünya üzerinde Çin Seddi’nden sonraki en uzun duvar olarak kayıtlarda geçmektedir.

-Diyarbakır Kalesini oluşturan iç kale ve dış kale surlarının şekli “Kalkan balığı” şekline benzemektedir.

-Yapıldığı dönemde eski Diyarbakır’ın tamamını içine alan bu surlar günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış çok dayanıklı bir yapı olmuştur.

-Diyarbakır Kalesi ve surları savunma amaçlı yapılmış bir yapıdır.

-Özellikle iç Kale yapıldığı günden günümüze değin yönetim merkezi olmuştur.

-Kesin olarak yapılış tarihi bilinmemekle birlikte yapılan araştırmalara göre bu surların tarihinin bölgenin yerli halkı olan Huriler tarafından M.Ö. 4000 ila 3000 yıl önce yapıldığı Bizans İmparatoru Costantinus tarafından ise M.Ö. 349 yılında yenilendiği bilgisi bulunmaktadır.

-Diyarbakır Kalesi ve surlarında iç kale ve dış kale olmak üzere iki bölüm bulunmaktadır.

-Dış kale olarak adlandırılan surların uzunluğu yaklaşık olarak 5,5 kilometredir.

-Bu surlardan dışarı toplam 4 adet kapı açılmaktadır.

Benzer Haber  Kroki Nedir?

Dağ Kapı (kuzey)

Urfa Kapı (batı)

Mardin Kapı (güney)

Yeni Kapı (doğu)

-Bu 5,5 kilometrelik surlar üzerinde toplam olarak 82 adet burç bulunmaktadır. Bu burçların yüksekliği ise 10 ila 12 metre olup kalınlığı yaklaşık olarak 3-4 metredir.

-İç kale tam olarak dış kalenin kuzeydoğu kısmında bulunmakta olup Virantepe adı verilen tepe üzerindedir.

-Diyarbakır Surlarında bulunan yazılar arasında uzun yıllar öncesine ait olan Küfî yazıları en dikkat çeken eserler arasında yer almaktadır.

-Diyarbakır Surları düz surlardan oluşmayıp surlar üzerinde çok miktarda motif bulunmakta ve 12 devlete ait kitabeler yer almaktadır.  Bu motifler bu devletlerin neredeyse tamamının tarihine ışık tutmaktadır. Bu motiflerde bitkisel ve hayvansal figürler bulunmaktadır. Surlar üzerindeki motiflerde, figürlerde, burçlarda ve kabartmalarda özellikle Türk İslam kültürü, Roma ve Bizans Kültürü ile Arap, Selçuklu ve Osmanlı figürleri bir arada bulunmaktadır.

-Diyarbakır Kalesi ve Surları 2015 yılında Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

 

Yorum Yazın