Doğal Gaz Tesisatı Döşenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğal gaz tesisatı döşenirken dikkat edilmesi gereken unsurları sizler için derledik. Doğal gaz, yerden çıkarılan gaz halindeki doğal hidrokarbonların sıvılaştırılarak, basınçlaştırılarak ya da fiziksel işlemlere tabi tutularak piyasalardaki ısıtma sistemlerinde yaygın olarak kullanılır. Havalar soğuduğunda ısınma problemini çözmek gerekir. Doğal gaz ısıtma sistemleri; kullanım açısından pratik, kolay ve doğa dostu çözüm olanakları sunar.

Banyolarımızda şofbenlerden sıcak su ihtiyacına doğal gaz sistemleri birçok kullanıcı ihtiyacına çözüm sunar ve hayatı kolaylaştırır. Geçmişten günümüze kullanılagelen kömür ve odun sobaları, birçok ilde yerini doğalgaz ısıtma sistemlerine bıraktı. Özellikle soğuk hava koşullarının ağır geçtiği coğrafi konumlar için yaşamı kolaylaştıran bir ısıtma sistemi olarak kullanılır. Dünyanın diğer ülkelerinde ve Türkiye’de yaygın olarak kullanılan ısıtma sistemlerinden biridir.

Çevre kirliliği oluşturan üç faktör doğal gaz dumanı içerisinde bulunmaz, dolayısıyla doğal gaz çevreye en az zarar veren yakıttır. Kullanılan alanın zahmetsiz temizliği sağlanır. Doğal gaz tesisatı kurulurken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. İşte; doğal gaz tesisatı döşenirken dikkat edilecek noktalar;

Doğal gaz tesisatı kurulumu

 Ä°lgili resim

Öncelikle plan düzleminde konut ya da iş yeri için doğal gaz tesisatı projesi hazırlanır. Bilgisayar ortamında son derece pratik ve kısa sürede hazırlanabilen tesisat projesinde, konut duvarları ve zemin ölçüleri alınır. Teknik şartlara uygun doğal gaz tesisatı projesi onaylandıktan sonra kurulum için gereken aşamaya geçilir. Doğal gaz boru hattı, bina önüne gelir. Eğer konut projesi için doğal gaz tesisatı döşeyecekseniz, mutfak alanı için ocak ve fırın, banyoda şofben ve ısıtma sistemleri göz önünde bulundurulur. Doğal gaz projesi onayı ve açma işlemleri yapılır. Ardından doğal gaz sayacı kurulumu yapılır. Konut girişinden doğal gaz hattının ocak, şofben ve ısınma araçlarına çekilmesi gerekir.

Benzer Haber  Hisseli Tapu Nedir?

Doğal gaz vana ve borularının geçiş yerleri belirlenir. Doğal gaz projelerinde belirlenen duvar hatlarında boruların geçeceği çaplarda delinecek noktalar işaretlenir. Borular, projeye göre geçiş noktalarında kelepçelerle sabitlenir. Vana ve diğer parçalar için montaj yapılır. Açılan duvar deliklerinden borular geçirildikten sonra alçı yardımıyla delikler kapatılır ve pürüzsüz bir yüzey oluşturulur. Sayaç için bağlantı noktalarında ön test işlemleri gerçekleştirilir ve tüm kontroller yapılır.

Darbelere karşı dayanım ve sızdırmazlık

 doğalgaz petek ile ilgili görsel sonucu

Doğal gaz tesisatı ile ilgili en önemli unsurlardan biri; sızdırmazlıktır. Boru bağlantıları yapılırken, bağlantı elemanlarıyla amaca uygun plastik esaslı sızdırmazlık malzemeleri, sızdırmazlık macunu ve ketenin kullanılması gerekecektir. Tesisat borularında sızdırmazlık ile ilgili tüm kontrollerin yapılması gerekir. Aksi taktirde sızdırma problemi istenmeyen kazalara ve yangına sebebiyet verebilir.

Çelik borular, gazı muhafaza ederken mekanik darbelere karşı dayanıklıdır. Gaz vanası ve ana gaz borusu darbelere karşı muhafaza edilecek şekilde monte edilmiş olmalıdır. Dış etkenlere ve darbelere karşı muhafaza edilmesi için gereken tedbirler alınmalı ve ana vana buna uygun düzenekte muhafaza edilmelidir.

Doğal gaz kullanımının avantajları

Günümüzde doğal gaz tesisatı kurulumu yapıların inşa sürecinde tamamlanmaya başlamıştır. Dolayısıyla ekonomik açıdan bireysel masraflar en aza indirgenmiştir. Yakıt alternatifleri arasında çevreye en az zarar veren alternatiflerden biridir. İs olmayan, temiz kokusuz bir ısıtma sistemidir.

Her müstakil evde ya da dairede bireysel kombi mevcut olduğunda, ısı ayarı kullanıcı ihtiyaçlarına göre yapılabilir. Aylarca kullanmadığınız dönemlerde binadakilerden bağımsız olarak kapatılabilir ve bireysel kombi ile bağımsız olursunuz. Konut sıcaklığını kullanıcı ihtiyaçlarına göre ayarlayabilirsiniz. Ara katlar, daha az yakıta ihtiyaç duyar. Dolayısıyla kullanıcı ihtiyaçlarını esas alarak ısı ayarlama özgürlüğü tanıması bakımından kombiler oldukça avantajlıdır.

Yorum Yazın