Doğalgaz Abonelik Ücreti 2019

Hep istediğiniz o evi sonunda aldınız veya tam da aradığınız semtten bir daire kiraladınız. Temizlik bitti, eşyalar taşınıyor, her şeyin hazır olduğunu düşünüyorsunuz. Geriye son bir adım kaldı…Abonelikleri başlatmak. Doğalgaz abonelik ücreti 2019 yılında ne kadar? Bugünkü yazımızda sizlere doğalgaz abonelik ücreti ve nasıl abone olacağınızdan bahsedeceğiz…

Doğalgaz Abonelik Ücreti  Neden Alınır?

dogalgaz-abonelik-ucreti-emlaklobisi

Doğalgazın bağlanması için sözleşme yapılması ve doğalgaz dağıtım şebekesinin  binanın iç tesisatına bağlanması için hattın projelendirilmesi, imalatı, kontrol ve onayını kapsayan işleme; doğalgaz abonelik işlemi denir. Bu işlemler için bölüm maliki ya da yetkili temsilcisi tarafından bağlantı sözleşmesi imzalanır.  İşlem esnasında EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından belirlenen abone bağlantı bedeli olan doğalgaz abonelik ücreti alınır.

Doğalgaz dağıtım şebekesinin abone yapılacak binanın iç tesisatına bağlantısı için gerekli proje, işçilik, malzeme, kontrol ve onay harcamaları ve sayaç, sayaç bağlantı malzemeleri ve sayaç montaj bedelleri toplamının abone başına düşen payını ifade eden sabit bedele doğalgaz abonelik ücreti denir. Bu ücret; bir defaya mahsus olmak üzere ödenir ve servis hattının aboneliği başladıktan sonra bedelin iadesi yapılamaz.

Doğalgaz abonelik ücreti, konut amaçlı kullanım veya aynı binada bulunan konut harici kullanımlar için, bölümün ilk 200 metrekaresi için 594 TL + KDV, 200 metrekareden büyük yerlerde bu bedele ek olarak her 100 metrekare için 516 TL  + KDV alınır.

Doğalgaz hattı geçen ve doğalgaz hattı geçmeyen sokaklar için abonelik işlemi

 dogalgaz-abonelik-ucreti-emlaklobisi

Abonelik işlemlerinizi, İGDAŞ internet sitesinden online bağlantı sözleşmesini tıklayarak yapabilirsiniz. İşlemlerinizi, İGDAŞ hizmet binalarında bulunan Pazarlama Şefliklerinden de yapabilirsiniz. Binanızda doğalgaz servis kutusu yoksa, İGDAŞ yasal süre içerisinde servis kutusu için bağlantıları yapacaktır.

Benzer Haber  Doğalgaz Sobası

Doğalgaz hattı yoksa;

Doğalgaz bağlantı talepleriniz için ilçenizin bağlı olduğu İGDAŞ Pazarlama Şeflikleri ile görüşerek abonelik işlemlerinizi başlatmalarını talep edebilirsiniz.

Doğalgaz abonelik için gerekli evraklar

  •  Aboneliği yapılacak kişinin kimliği,
  •  Başvuru yapan kişi; mülk sahibi ise tapusunun fotokopisi, kiracı ise tapu fotokopisine ek olarak abone olabileceğine dair mülk sahibinin onayının yer aldığı, imzalı dilekçe ve kira kontratının fotokopisi.
  •  Binada önceden doğalgaz bağlantısı yapılmışsa binanıza ait bağlantı nesnesi veya binadaki herhangi bir tüketim noktası numarası,

talep edilir. Yabancı uyruklu kişiler için bu belgelere ek olarak;

Pasaport beyanı ve fotokopisi istenecektir.

İlk doğalgaz aboneliği

dogalgaz-abonelik-ucreti-emlaklobisi

Size en yakın doğalgaz dağıtım şirketinin abone merkezine giderek hat çekilmesi ya da servis kutusu koyulması için talepte bulunabilirsiniz. Doğalgaz dağıtım şirketi tüketicinin talebi halinde, binayı dağıtım ağına bağlamak zorundadır.

Hat çekme işleri doğalgaz dağıtım şirketinin yoğunluğuna göre yapılacağından zaman alabilir. Dağıtım şirketi, başvuruyu en geç 15 gün içerisinde değerlendirip, uygun bulmazsa gerekçesini bildirecektir.

Doğalgaz abonelik başvurusu olumlu bulunursa, bir kereye mahsus ve iade edilmemek üzere abone bağlantı bedeli alınır. Bu bedele, sayaç ve bağlantı maliyetleri dahildir. Doğalgaz bağlantı başvurusu sırasında sayaç için ayrı bir ücret ödenmez.

Evin brüt alanına göre abone bağlantı ücreti farklılık gösterir. Bu ücret, bağımsız bölüm sayısı (BBS) denilen bir birimden faydalanarak hesaplanır.

Doğalgaz fatura ödeme

dogalgaz-abonelik-ucreti-emlaklobisi

Doğalgaz fatura ödeme işleminizi, İGDAŞ online işlemler sisteminden sayfasından tamamlayabilirsiniz.  İGDAŞ online işlemler sayfasına giriş yaptıktan sonra ‘’fatura sorgulama ve ödeme’’ seçeneğine tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir.

E-devlet şifreniz yoksa PTT gişe işlemlerinden şifrenizi alabilirsiniz. Ayrıca internetten fatura ödemenizi yapabilmeniz için 12 haneli Sözleşme Hesap Numaranız da gerekecektir.  Sözleşme Numarası, faturanızda tüketim noktasının üzerinde yer alan sözleşme hesabında yazan numaradır.

Benzer Haber  Arnavutköy Devlet Hastanesi

Yorum Yazın