kombi-bakimi-emlaklobisi

Doğalgaz Kombi Bakımı Nasıl Olur?

Doğalgaz Kombi Bakımı Nasıl Olur? Soğuk günler ve gecelerin yaklaşması ile birlikte doğalgaz ve kombi bakımı yapılması için çalışmalar da başladı. Siz de daha verimli bir kış geçirmek için geç kalmayın.

Yoğun kullanımlarda bakımları zamanında yapılmış olan doğalgaz ve kombiler sayesinde tasarruf yapmanıza imkan sağlanmış olacaktır. Bakımları zamanında yapılan kombiler ısıtma için bakımsız olana nazaran daha az yakıt harcayacağı için tasarruf yapabileceksiniz. Aynı zamanda bakımları zamanında yaparak ilerleyen zamanlarda yaşanacak olan arızaları da önleyebilirsiniz.

Kombi Nasıl Çalışır?

kombi-bakimi-emlaklobisi

Kombiler petekleri aracılığı ile içerlerinde bulunan sıcak suyun sirkülasyonu sayesinde içinde bulunan ortamın sıcaklığını sağlarlar. Kombilerin içlerinde bulunan sular doğalgaz yakılarak ısıtılmaktadır. Daha sonra ısınan bu su borular vasıtası ile peteklere ulaştırılır. Petekler içerisinde sürekli olarak sıcak su devir daim ederek peteklerin ısınmasına ve dolayısıyla ortamın ısınmasına yardımcı olabilmektedir. Basit olarak çalışma mantığı bu şekilde anlatılabilse de oldukça fazla parçadan oluşmaktadır. Bu parçaların uzun süre çalışabilmesi için de bakımlarının zamanında ve aksatılmadan yapılması gerekmektedir.

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

kombi-bakimi-emlaklobisi

Yılda en az 1 kez yapılması gereken kombi bakımı yetkili servislerden yapabileceğiniz gibi kendi imkanlarınızla da yapabilirsiniz. Yapılacak olan bakımların sonbahar aylarında ya da yaz aylarının başında yapmanız önerilmektedir. Öncelikli olarak kombi açıldığında yanmanın gerçekleşip gerçekleşmediği kontrol edilmelidir. Eğer ateşleme mekanizmasında sorun var ise tamiri için servis çağırılması gerekecektir. Mutlaka kontrol edilmesi gereken kombilerin içinde bulunan su basınçları olacaktır. Kombilerin yapıları ve markalarına göre değişiklik gösteriyor olsa da genel olarak basınç gösteren göstergelerdeki su seviyesinin 1,5 – 2 bar arasında bulunması istenmektedir. Bu basınç sayesinde peteklere su gönderilebilir.

Benzer Haber  Konut Projesi Kredisi Nedir?

Basıncı yeterli olmayan kombilerin uzun süre çalıştırılması neticesinde patlamalar yaşanabileceğinden sürekli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer su seviyesi sürekli olarak azalıyorsa tesisatın kontrol edilmesi gerekecektir.. Sızdırmaların doldurulabilmesi için genel olarak tesisat içerisine basılacak olan özel bir kimyasal karışımı kullanılabilmektedir. İnce çatlakların doldurulması için bu karışım yeterli olabilmektedir. Eksilmenin sebebi tesisattan su sızdırması olabileceği gibi aynı zamanda kombilerin içerlerinde bulunan basıncı dengeleyen havanın azalması da olabilir. Hava seviyesi makinelerle kontrol edilerek hava basılması gerekecektir.

Peteklerin Bakımı Nasıl Yapılır?

kombi-bakimi-emlaklobisi

Kombilerin en önemli parçalarından birisi olan peteklerin bakımlarının da zamanında  yapılması gerekmektedir. Petek bakımı için öncelikli olarak yapılması gereken sızıntı olup olmadığının kontrol edilmesi olmalıdır. Kombinin ısıtabilmesi için göndermiş olduğu sıcak su peteklerdeki çatlak ya da kırıklardan sızarak su seviyesinde azalmalara neden olabilir. Sızıntı kontrolünden sonra peteklerin havaları kontrol edilmelidir. Petekler üzerinde bulunan vanaların biraz açılarak su gelene kadar açık bırakılması içerlerinde biriken havanın boşaltılması için yeterli olacaktır. Bu şekilde petekler içerisinde hava yerine su dolaşması sağlanmış olacaktır.

Kombilerin Bakımlarının Servis İle Yaptırılması

Sizlerin sürekli olarak yapabilecekleri kontroller ve ufak bakımlar sayesinde kombinizin uzun süre kullanılabilmesine imkan doğacaktır. Servisler aracılığı ile yapılacak olan bakımlar da tasarrufunuzu katlayacaktır.

Gelen servis personeli öncelikli olarak kombinizin su ve hava basınçlarını kontrol edeceklerdir. Daha sonra kombi içerisinde bulunan parçaların çalışma durumları kontrol edilecektir. Kombinin dış kısmı çıkartılarak yapılacak olan bu kontroller sırasında aşırı tozlanan ve kirlenen parçaların temizlikleri de yapılabilecektir. Bu kontrollerin tamamlanmasının ardından petekler de kontrol edilerek bakım tamamlanmış olacaktır.

Kombi ve peteklerin bakımı doğru zamanlarda ve eksiksiz olarak yapılması sizlerin ilerleyen zamanlarda daha fazla paralar harcamanızı engelleyebileceği gibi doğalgaz faturalarınızın da oldukça düşmesine yardımcı olacaktır.

Benzer Haber  Miras Paylaşımı Nasıl Yapılmaktadır?

Yorum Yazın