Dünya’da yaşamak için en iyi şehirler

Dünyada yaşamak için en iyi şehirler birçok farklı kriter dikkate alınarak belirlenmektedir. Alım gücü, hava kirliliği, suç oranının düşüklüğü, sağlık hizmetleri bunların başında gelir.

İyi Bir Şehirde Neler Vardır

Dünyada yaşanabilir şehirler değerlendirilirken kentte bulunan kişilerin alım gücü, işsizlik oranları, hava kirliliği durumu, sağlık hizmetleri ve bunlardan faydalanma kapasitesi gibi kriterler öne çıkar. Ayrıca yatırım miktarı açısından da önemli birtakım değerlendirmeler yapılabilir. Nüfus ve kişi başı yatırım, ev sahipliği miktarı önemlidir. ayrıca eğitim seviyesinin yüksek olması, sanatsal faaliyetlerin yoğunluğu, daha da önemlisi suç oranlarının az olması en önemli konulardandır.

Dünyada Yaşanabilir En İyi 10 Şehir

Dünyanın yaşanabilir en iyi kentleri arayışı, özellikle şiddet, terör olaylarının artması, istikrarsız ekonomik ve siyasi düzenler nedeniyle ciddi şekilde önem kazanmaktadır.  Her geçen gün zorlaşan yaşam şartları insanları yeni bir arayışa yönlendiriyor. Hem kolay yaşanabilir hem de güvenli yerleri aramak önem kazanıyor.

Avustralya Melbourne

Dünyanın en yaşanabilir şehirleri  için sıralamanın birincisi son 3 yılda da liderliği bırakmayan Melbourne’e ait. Düşük nüfus yoğunluğuna sahip bu şehirde gelir düzeyi yüksek ve yaşam şartları da epey iyi durumda. Sosyal olanaklar, eğitim, sanat ve diğer açılardan oldukça iyi bir kent olduğu biliniyor.

Avusturya Viyana

Viyana, Avusturya’nın başkenti ve buradaki yüksek yaşam standartları öne çıkıyor. Avrupa’da ki en yaşanabilir şehir olması önemli bir özelliği.

Kanada Vancouver

Kanada‘nın üçüncü büyük şehri olan Vancouver, Amerika Kıtası’nda yaşamayı isteyenler için ideal bir yer olabilir. Hoşgörü içerisinde birçok farklı etnik grubun yer aldığı bu kentte eğitim seviyesi de epey yüksek. Ayrıca geçmiş yıllarda spor müsabakaları açısından da önemli ev sahipliği yapmış durumda.

Benzer Haber  Konutta KDV indirimi detayları!

Kanada Toronto

Kanada’da yer alan bir diğer şehir Toronto ve 6 milyon civarında nüfusu olan bu şehirde özellikle çevreci uygulamalar dikkat çekiyor. Kent, dünyadaki en güvenli şehirler arasında yer alıyor.

Kanada Calgary

Calgary, Alberta eyaletinin en büyük kenti ve Toronto’da olduğu gibi güvenliği ve çevre düzenlemesi ile dikkat çekiyor. Kış turizmi için de ideal olan bu yer 1 milyon nüfusu ile daha az yoğunlukta.

Avustralya Adelaide

Avustralya’da Melbourne şehrinden sonra en iyi ikinci şehir olarak bilinen Adelaide, 1,280,000 kişinin konakladığı bir yer ve iklim, yaşama ücreti, suç oranının düşüklüğü, sağlık kurumları gibi detaylarda öne çıkıyor. Suç oranı bir hayli düşük olan şehirde kültürel faaliyetlere de sık şekilde rastlamak mümkün.

Avustralya Sydney

Sydney, ekonomik açıdan ülke kalbinin attığı bir yer ve bütün dünyada da kültür sanat açısından en iyi yerler arasında gösteriliyor.

Avustralya Perth

Perth, 1.780.000 nüfuslu eğitim kurumlarının fazlalığıyla dikkat çeken bir şehir. Özellikle nitelikli iş gücü olması, yaşam standartlarının yüksek olması, ulaşım alt yapısı ve sağlık hizmetleri açısından öne çıkmaktadır.

Yeni Zelanda Auckland

Siyasi istikrar isteyenler için dünyanın en yaşanabilir kentleri arasında yer alan Auckland, sağlık hizmetleri, çevre yaklaşımı gibi konularda öne çıkıyor. Ayrıca eğitim oranları bakımından da epey iyi.

İsviçre Zürih – Finlandiya Helsinki

İsviçre Zürih

Finlandiya Helsinki

Onuncu sıradaki yaşanabilir kentler iki tane ve Zürih, özellikle güvenli konumu ile dikkatleri üzerine topluyor. Finlandiya’nın başkenti Helsinki de kültür ve sanat açısından fark yaratan özelliklere sahip.  Her iki şehirde de dikkat çeken özellikler, eğitim seviyelerinin yüksek olması, ayrıca yaşam standartlarının da iyi olması şeklinde. Helsinki ayrıca kültürel açıdan da birçok farklı yerden gelen kişileri barındırması ile biliniyor.

Benzer Haber  Mutfak Tezgahları neye göre seçilmeli? Nasıl olmalı?

En Riskli Şehirler

Dünyadaki en riskli şehirler sıralamasına bakılınca özellikle iç savaş ve terör sorunları gündeme geliyor. Özellikle Şam, son 5 yıldır devam eden savaş ortamı ile epey sonlarda bulunuyor. İç savaşın bitmediği sürece de risklerin bitmemesi söz konusu. Bu nedenle başta yerli halk ve civar yerlerdekiler göç halindeler. Şam dışındaki iller de şu şekilde: Bangladeş- Dakka, Papua Yeni Gine- Port Moresby, Nijerya- Lagos, Zimbabve- Harare, Cezayir- Cezayir, Pakistan-Karaçi, İran- Tahran, Kamerun – Duala olarak devam ediyor.

Suç Oranları Neden Önemli?

Dünyadaki en yaşanabilir şehirler listesi  değerlendirilirken birçok kişinin öncelikli kriteri suç oranlarıdır. Yani terör ve savaş ortamı dışında önemli bir diğer konu da şehirlerdeki  gün boyu güvenli yaşamın olmasıdır. Bu durum herkesin isteyeceği bir durum olsa da ne yazık ki gerçekçiliği yoktur. Yani suçu tamamen oradan kaldırmak mümkün olmadığı için en az olan yerlere bakılabilir. Bunun dışında sağlık çok kritik bir konudur ve şehir değiştirmek isteyen kişilerin mutlaka önceden kurum ve imkanlardan yararlanma araştırma yapması gerekir.  Yaşanılabilir şehirlerde bu kriterler çok önemlidir, ancak insanların geçim için hangi bütçelerinin olduğu ve gelir gider dengelerine de nasıl katkı sağlayacakları önem kazanır. Yani  mutlaka bütçe yapılması gerekir ve önemli bir detaydır. Yani az bir gelirle yaşanabilir büyük bir şehre gitmek size zarar da verebilir.

Yorum Yazın