Dünyadaki En Büyük Metro Hattı

Dünyadaki En Büyük Metro Hattı hangisidir? Dünyanın en uzun metrosu Şangay metro hattıdır. 1995 yılından veri 364 istasyon, 588 km mesafeyle ulaşım sağlamaktadır. Sonrasında ise pekin metrosu 1969 yılından beri 318 istasyon ve 554 km uzunlukla ikincidir.

şangay metro hattı ile ilgili görsel sonucu

Londra metrosu 1863 yılına uzanan tarihi nedeniyle en uzun ikinci metro olarak bilinse de, elektrikli trenin ilk kullanıldığı kent olması dışında bir etki sağlamaz. 270 istasyon ve 402 km uzunlukla dünyanın en büyük üçüncü metrosu Londra metrosu olmuştur.

londra metrosu ile ilgili görsel sonucu

Sağlam bir zemin ve alt yapı gerektiren raylı sistemler her yerde uzun yollar şeklinde uygulanamıyor. Kullanılan şehirlerde ise trafik sorununa büyük kolaylık sağlıyor. Özellikle Paris, Londra gibi kentlerde aktif bir biçimde devam eden metronun varlığı turistlere de büyü kolaylıklar sağlamaktadır.

Delhi Metrosu

Ä°lgili resim

Toplam metro uzunluğunun 153 km olduğu Delhi metrosunda 130 istasyon bulunuyor. Delhi metrosu 2002 yılında kuruldu.

Hamburg Metrosu

Hamburg Metrosu ile ilgili görsel sonucu

Toplam metro uzunluğunun 101 km olduğu Hamburg metrosunda ilk metro inşaatına başlanılan tarih 1912 olmasına rağmen 89 istasyonla hizmet veriyor.

Madrid Metrosu

Madrid Metrosu ile ilgili görsel sonucu

294 istasyondan oluşan ve 284 km uzunluğunda bir hatta sahip olan metro 1919 yılından beri aktif olarak hizmet veriyor.

Moskova Metrosu

Moskova Metrosu ile ilgili görsel sonucu

Toplam uzunluğu 301 km olan ve 182 istasyona sahip olan metro 15 milyonluk nüfusu 1935 yılından beri taşıyor. Aynı zamanda St. Petersburg’da da metro sistemi vardır.

Paris Metrosu

Ä°lgili resim

1900 yılında kullanılmaya başlanan Paris metrosu, dünyanın en eski metro sistemlerinden biridir. 303 istasyon ve 214 km uzunluğuyla her gün 4.2 milyon kişi tarafından ziyaret edilen metro, dünyanın en eski metrolarından biridir.

Benzer Haber  Recaizade Mahmut Ekrem Yalısı

New York Metrosu

New York Metrosu ile ilgili görsel sonucu

New York metrosu 392 km uzunluğundaki 481 istasyonuyla birçok merkez ve banliyöye ulaşabiliyor. 1870 yılından beri hizmet veren metro, her geçen gün gelişiyor.

İstanbul Metro Sistemi

Ä°lgili resim

İstanbul’da 90 km olan (nostaljik tramvaylar da dahil) metro hattı, hala yapımı devam eden sistemler haricinde sadece bu kadar. Dünyanın en eski ikinci metro hattına sahip olan İstanbul, alt yapısının yetersiz olması nedeniyle çok da uzayamayacak.

Yorum Yazın