Dünyanın En Büyük Stadyumları

Dünyanın en büyük stadyumları hiç şüphesiz ki sporun kitleleri bu kadar peşinden sürüklediği günümüz dünyasında, bu tutkuyu seyirciye yansıtmak için en önemli araçlar. On binlerce izleyicinin çeşitli koreografilerle ve tezahüratlarla renk kattığı bu stadyumlar, hem müsabakaların çok daha keyifli bir tat bırakması hem de maçın içerisinde yer alan oyuncuların daha keyifli bir oyun ortaya koyması için kesinlikle çok önemli. Bu nedenle Dünya Kupası, Avrupa Futbol Şampiyonası, Olimpiyat Oyunları gibi etkinlikler dünya genelinde çok büyük bir kitleyi hem stadyumlara hem de ekran başına çekmektedir. Kuzey Kore, Hindistan ve Amerika’daki stadyumların başı çıktığı sıralamayı inceleyelim:

Dünyanın En Büyük Stadyumlarının Lideri Kuzey Kore’de: Rungrado 1 Mayıs Stadyumu

Dünyanın en büyük stadyumları listesinin zirvesinde yer alan stat; Kuzey Kore’de yer alan Rungrado 1 Mayıs Stadyumu. Bildiğiniz gibi Kuzey Kore uzun yıllardır dünyanın geri kalanı için kapalı kutu konumunda bir ülke ve tarih boyunca bu konumdaki pek çok ülkede gördüğümüz gibi, güçlerini dünyanın geri kalan ülkelerine bu tarz “en” unvanına sahip projelerle gösteriyorlar. 1 Mayıs adının anlamı ise, stadın 1 Mayıs 1989’da açılmış olmasından kaynaklanıyor. Yapıldığı dönem Avrupa ve dünyanın diğer çeşitli yerlerinde bulunan en görkemli örnekleri incelenerek yapılan ve yaklaşık 150 bin kişilik kapasitesi olan bu stat, Kuzey Kore’nin Pyeongyang kentinde bulunmaktadır. Günümüzde Kuzey Kore (Kadın/Erkek) Milli Takımlarının müsabakalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Dünyanın En Büyük Stadyumlarından Bir Diğeri: Tuz Gölü (Yuba Bharati) Stadyumu – Hindistan

Dünyanın en büyük stadyumları listesinin ikinci sırasında ise, dünyanın nüfus açısından en büyük ikinci ülkesi olan Hindistan’ın Ocak 1984’te açılışını yaptığı Tuz Gölü (Yuba Bharati) Stadyumu yer alıyor. Kuzey Kore’de yer alan Rungrado 1 Mayıs Stadyumu’nu ikinci sıradan takip ediyor. Yaklaşık 120.000 kişilik kapasitesi bulunuyor. Bu stat, günümüzde hem futbol hem de diğer pek çok spor dalında ülkenin en gözde yeri. Bu nedenle sadece bir takımın değil, birden fazla takımın kullandığı Tuz Gölü Stadyumu, Hindistan’ın en önemli pek çok spor müsabakasında evsahipliğini üstleniyor.

Benzer Haber  Ilgarini Mağarası

Dünyanın En Büyük Stadyumlarından Biri de Amerika’da: Michigan Stadyumu

Dünyanın en büyük stadyumları genelde futbol odaklı olarak kullanılmaya başlanan statlardır, Michigan Stadyumu ise bu konuda bir istisna. Michigan Stadyumu, Amerika’nın kendine özgü sporu olan “Amerikan Futbolu” için inşa edilen bir stat.

Yaklaşık 110 bin kişilik kapasitesi olan bu stat 1 Ekim 1927 tarihinde açıldı. O günden bu yana Amerika’nın en büyük, dünyanın ise en büyüklerinden biri olarak statlar kıyaslamasında üst sıralarında yer alıyor. Michigan eyaletinin Amerikan Futbolu konusundaki sevgisini düşünecek olursak, en doğru eyalette yapıldığını söyleyebiliriz.

 

 

Yorum Yazın