Dünyanın En Yaşanılabilir Şehirleri 2018

Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri 2018 listesi belli oldu. İngiliz Economist dergisinin araştırma birimi Economist Intelligence Unit’in yayımladığı dünyanın en yaşanılabilir şehirleri listesinde, Avustralya’nın Melbourne şehri, en yaşanabilir şehir unvanını 7 yıldan sonra kaybetti. Melbourne’un yerini Viyana aldı.

İngiliz Economist dergisi tarafından düzenli olarak hazırlanan dünyanın en yaşanacak şehirleri sıralaması bütün dünyada ilgiyle izleniyor. Küresel Yaşanılabilirlik Raporu, dünyadaki 140 şehirdeki istikrar, sağlık, kültürel çevre, eğitim ve altyapı imkanları değerlendirilerek hazırlanıyor. Listeye göre, kentlerin yaklaşık yarısı bir önceki yıla göre ilerleme kaydetti.

İşte dünyanın en yaşanabilir şehirleri…

10- ADELAIDE / AVUSTRALYA

 

9- KOPENHAG / DANIMARKA

8- TORONTO / KANADA

7- TOKYO / JAPONYA

6- VANCOUVER / KANADA

5- SİDNEY / AVUSTRALYA

4- CALGARY / KANADA

 

3- OSAKA / JAPONYA

 2- MELBOURNE / AVUSTRALYA

1- VİYANA / AVUSTURYA

2018 yılında dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinin ilk sırasında Viyana yer aldı. 140 farklı şehrin değerlendirildiği bu araştırmada Viyana; istikrar, sağlık bakım hizmetleri, kültür ve çevre, eğitim ve altyapı gibi kriterlerden %99.1 puan almayı başardı.

Economist Intelligence Unit yaptığı çalışmada Avustralya’nın başkentinin ilk sıraya yükselmesini güvenlik kriterinin iyileşmesine bağladı. Geçtiğimiz yıllarda Avrupa’nın farklı yerlerinde yaşanan terör saldırıları, bölgedeki güvenlik durumunu zayıflatmıştı…

Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri listesine yeni girenler

Japonya’nın Osaka ve Tokyo şehirlerinin ilk 10’a girmesi, Japonya adına dikkat çekici bir detay. Listeye giren Osaka 3. sıraya, Tokyo ise 7. sırada yerleşti. Bu şehirlerin ilk 10’a girmesindeki sebep suç oranlarını düşürmesi ve toplu taşımadaki iyileştirmeler. Her 2 kriterin de şehirde yaşayanların yaşam kalitesi üzerinde büyük bir etkisi bulunduğu biliniyor.

Benzer Haber  Capitol Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri listesinden çıkanlar

Avrupa’dan 2 şehir, geçtiğimiz yıl 9. ve 10. sıralarda yer almayı başaran Hamburg ve Helsinki ise ilk 10’daki yerlerini kaybetti. Listenin 9. sırasındaki Kopenhag ise üst sıralarda yer almayı başaran tek Avrupa kenti oldu.

Listedeki ilk sırasını (Melbourne) kaybeden Avustralya ise ilk 10’a yine de 3 şehir sokmayı başardı (Melbourne, Adelaide, Sidney).

Dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesi 2018

1.Viyana, Avusturya

2.Melbourne, Avustralya

3.Osaka, Japonya

4.Calgary, Kanada

5.Sydney, Avustralya

6.Vancouver, Kanada

7.Tokya, Japonya ve Toronto, Kanada bu sırayı paylaştı

9.Kopenhag, Danimarka

10.Adeaide, Avustralya

En az yaşanılabilir şehirler 2018

  1. Şam, Suriye
  2. Dhaka, Bangladeş
  3. Lagos, Nijerya
  4. Karaçi, Pakistan
  5. Port Moresby, Papua Yeni Gine
  6. Harare, Zimbabve
  7. Trablus, Libya
  8. Douala, Kamerun
  9. Cezayir, Cezayir
  10. Dakar, Senegal

 

Yorum Yazın