Dupsina Mağarası

Dupsina mağarası Trakya’da mutlaka gezilmesi gereken aynı zamanda bölgenin turizme açılmış ilk mağarasıdır.

Türkiye- Bulgaristan sınırında bulunan Dupsina adası, Rezye Deresi ile Istranca Dağları arasında bulunmaktadır. Karadeniz ikliminin hakim olduğu bölgede yeşiller içerisinde bir yerdir bu mağara. Mağara, ikinci jeolojik zamanda oluşmuştur. Üç mağara ve toplamda iki kat ile birbirine bağlanan bu mağara, mağara sistemi olarakta adlandırılmaktadır.

Dupsina mağaralarının uzunluğu 2720 metredir. Aşağıda sulu mağarası bulunurken, üst katta ise Kız ve kuru mağaraları bulunmaktadır. Türkiye’de en çok bilinen mağaralardan biri olan Dupsina mağarası, hala gelişim sürecinde olan ve neredeyse dört milyon yıldan beri gelişen bir mağaradır. Mağara içerisinde bir yeraltı nehri bulunmaktadır.

Dupsina Mağarası Nerededir?

Dupsina mağarası, Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde Sarpdere köyünün güneybatısında bulunan bir mağaradır. Ziyaretçilere açık olan mağara, üç ana girişe sahiptir. Bölgedeki tek turizme açık olan mağara olan Dupsina mağarası, 2003 yılından beri turistleri ağırlamaktadır. Mağara içerisinde ziyaretçilerin daha rahat gezebilmeleri için yürüyüş koridorları ve ışıklandırma sistemleri yapılmıştır.

Mağaranın yalnızca 500 metresi gezilebilmesi için açılmıştır. 2250 metresi hala turizme açılmaya uygun olmayan bir bölgedir. Profesyonel dağcılar ise turizme açık olmayan bölgesini gezebiliyorlar.

Dupsina mağarasının bir özelliği de yarasaların üreme mekânına sahip olmasıdır. 33 bin farklı yarasa türüne ev sahipliği yapan mağara, ekosisteme katkıda bulunmaktadır. Son zamanlarda mağaraya olan ilgi gitgide artmaktadır. Bunun temel sebebi diğer mağaralardan daha farklı özelliklere sahip olmasıdır.

Dupsina Mağarası Nasıl Bir Mekan?

Dupsina mağarası, suyollarından birçok sarkıtın oluştuğu farklı bir ambiyansa sahip bir mağaradır. Farklı jeolojik zamanlarda oluşmuş olan mağara, içerisinde tırmanmak içinde merdivenler bulunuyor. İki tattan oluşan Dupsina mağarası, yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğraması gereken, içerisinde görsel bir şölenin olduğu bir mağaradır.

Benzer Haber  Capitol Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Dupsina Mağarası Giriş Ücretleri

Dupsina mağarasının giriş ücreti bulunmaktadır. Mağaraya girmeden önce mutlaka giriş ücreti ödenmelidir. Dupsina mağarası giriş ücretleri tam 6 TL ve öğrenci 4 TL’dir. Her gün sabah 8 ve akşam 5 saatlerine kadar mağaraya giriş sağlanmaktadır. Genellikle yarasaların görülmesi için akşam saatleri tercih edilse de korkan kişiler mutlaka gündüz saatlerinde mağarayı ziyaret etmelidir.

Dupsina mağarasının bir diğer özelliği mağaraya kış aylarında girişin yasak olmasıdır. Bunun temel sebebi ise kışın yarasaların kış uykusunda olması ve yarasalara zarar gelmesinin önüne geçilmesidir. Bundan dolayı kış aylarında mağaraya gitmek için yola çıkmayın.

Nasıl Gidilir?

Mağara, Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde bulunmaktadır. Demirköy ilçesine geldikten sonra Sarpdere köyüne gitmek gerekiyor. Sarpdere köyüne geldikten sonra arabanızla yaklaşık 5-6 kilometre güneye gitmeniz gerekmektedir. Zaten levhaları takip ederekten mağarayı bulmanız mümkündür. Kırklareli merkeze 60 km, Demirköy ilçesine de 26 km uzaklıktadır.

Eğer arabanız yoksa Demirköy ilçesinden Sarpdere köyüne geldikten sonra köyden kalkan minibüslerle Dupsina mağarasının girişine kadar gidebilirsiniz. Ulaşımı zor olsa da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Mağaradan yukarı çıktıkça görsel şölenin daha da arttığını göreceksiniz. Yol ormana çıkıncaya kadar mağara uzunluğu devam etmektedir. Bitiminde ise ormanlar bulunuyor. Ormanı gördükten sonra geri dönmek gerekiyor. Bunaltıcı sıcakların aksine serinlemek isteyenlerin gidebilecekleri bir yer olan Dupsina, içerisinde nehir ve göllerle diğer mağaralardan daha farklı bir görünüme sahip. Kuru ve Kız mağaraları yılın 12 ayı turizme açıkken, mağara içerisinde bulunan Sulu mağarası yarasalar nedeniyle kış aylarında turizme kapalıdır.

Yorum Yazın