e-devlet

E-Devlet Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

E-Devlet adres değişikliği merak edilen bir konudur. İkametgahı değişen kişiler internet üzerinden bazı işlemlerle bunu gerçekleştirebilir.

Neden Adres Değişikliği Gerekir?

Adres değişikliği farklı nedenlerle olabilir ve ikametgah değişimi olması için bazı işlemler gerekmektedir. Bu işlemleri e-devlet üzerinden yapmak mümkündür. Yani  e-devletle ya da doğrudan kuruma giderek adres değişimi olabilir. Değişiklik yapılmadığı takdirde bir süre sonra ceza uygulanabilmektedir.

e-devlet

E Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden adres değişikliği  özellikle seçim dönemleri öncesinde daha fazla merak edilen bir konudur. Milyonlarca kişinin ikametgah adresine kağıt geleceği için ve seçimde oy kullanmamak cezai işleme neden olabildiğinden adres değişikliğni kısa yoldan yapmak gerekebilir. E-devlet sisteminden bu işlem yapılabilmektedir.  Ancak öncelikle adres değişimi için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Sisteme girmek için de şifre almanız gerekir. Şifreler PTT üzerinden bir miktar para karşılığında verilmektedir. Bu şifre başkaları tarafından bilinmemelidir. Şifre sonrasında yer değiştiren vatandaşlar 20 gün içinde siteye girip bildirim yapabilir. Bu işlemi nüfus müdürlüklerinden de yapmak mümkündür. İsteyenler doğrudan oraya giderek işlem de yaptırabilir. Aşamalı olarak adres değişimi yapılışına bakılırsa:

  • Türkiyegov adresi üzerinden girmek gerekir.
  • Açılan ekranın sol kısmında yer alan e hizmetler bölümüne gelinir.
  • Sonraki aşamada adres değişimi işlemleri için e hizmetlerde yer alan harf seçeneklerinden N harfine tıklanır. Yani nüfus genel müdürlüğü baş harfi tıklanır.
  • Tıklama ardından kurum içerisinde alt başlık olan Adres Değişikliği Bildirimi sayfasına gelinir.
  • Karşınıza çıkan ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” bölümü gelecektir ve daha sonra 4 değişik yöntemden biriyle giriş yapılabilir.
  • Bu aşamdan sonra sisteme giriş sonrasında adres bilgilerinde güncelleme olabilir.

e-devlet

E-Devlet Şifresi Yoksa Nereden Yapılır?

E-devlet şifresi olmayan kişiler adres değişiklikleri için internet değil de doğrudan işlem yapabilecektir. Bu işlem için Nüfus Müdürlükleri ziyaret edilmelidir.

Benzer Haber  Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Nüfus Müdürlüğünden adres değişimi için ilgili birime gitmek yeterli olur. Ancak bu yerlere giderken hangi alanda ikamet edilecekse ikamet yerinde oturduğu kayıtlı olan bir kişi ile gidilmesi gerekir. O adreste  hali hazırda oturan kişi ile beraber gidilerek işlem yapılmalıdır.

Yorum Yazın