elektrik-aboneligi-emlaklobisi

Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır? Elektrik Aboneliği Ücreti Nedir?

Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır? Elektrik Aboneliği Ücreti Nedir? Tüm detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz. Öncelikle taşındığınızda elektrik aboneliği başlatmak için hangi belgeler  gerekir açıklayalım:

İçindekiler

Elektrik Aboneliği İçin Gerekli Evraklar

elektrik-aboneligi-emlaklobisi

Aşağıdaki belge ve bilgilerle elektrik satış şirketinin müşteri merkezine başvurduğunuzda abonelik sözleşmeniz gerçekleştirilecektir. Müşteri Merkezi’ndeki randevunuza tüm belgelerinizi eksiksiz götürmek işlemlerinizin zamanında ve hızlı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Taşınacağınız ya da elektrik başvurusunda bulunduğunuz yerine tesisat ya da sayaç numarasını bilmeniz gerekmektedir. Bu şekilde, adresinizi ve sayacınızın yeri net olarak tespit edilir ve başvuru süreciniz hızlanır. Sayaç numarası ve tesisat numarası eski bir faturada bulunur ya da sayaç üzerinde sayaç numarasını not edebilirsiniz.

  • Kira sözleşmesi, İkametgah, Tapu Kaydı
  • Zorunlu deprem sigortası poliçesi ya da poliçe numarası
  • Kiracıysanız mülk sahibinin kimlik bilgileri, mülk sahibi tüzel kişilikse yani ticarethane vb. ise vergi numarası ve unvan bilgileri
  • Başvuranın kimlik belgesi
  • İşyeri için ek evraklar
  • Yetki belgesi ya da vekaletname ve imza sirküleri
  • İşyeri yetkilisinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi

Elektrik Abonelik Ücreti

elektrik-aboneligi-emlaklobisi

Tüm elektrik şirketlerinin talep ettiği ve EPDK tarafından belirlenen çeşitli bedelleri bulunmaktadır. Güvence bedeli, sözleşme gücü üzerinden hesaplanan bir değerdir ve kW başına olarak 2018 yılı için meskenlerde 23,70 TL/kW, ticarethane ve sanayi için 63,70 TL/kW olarak belirlenmiştir.

Bedelin Adı Ücret
Güvence Bedeli Mesken için ortalama 142,20 TL*
Kesme-Bağlama Bedeli İşlem başına 26,80 TL
Damga Vergisi Güvence bedelinin binde 9,48’i
Dosya Bedeli Güvence bedeline göre belirlenir. Tüketiciye korumak adına üst sınırı bulunmaktadır.

Kaç Gün İçinde Abonelik Açılır?

elektrik-aboneligi-emlaklobisi

Yeni elektrik abonelik başvurusunda bulunurken, öncelikle taşınacağınız yere varmadan tüm bu işlemleri başlatmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Kira sözleşmenizi imzaladıktan ya da tapuyu üzerinize aldıktan sonra, diğer gerekli evrakları da toplayarak, hemen elektrik satış şirketinin müşteri merkezine elektrik abonelik başvurusu yapmalısınız. Elektrik açılması en geç 3 iş günü ya da imar bölgesi dışındaysa 5 iş günü içerisinde açılacaktır. Çoğu zaman bu işlem 1 günde gerçekleştirilmektedir. Ancak yine de mümkün olduğu kadar erken halletmek, herhangi bir uzama halinde size avantaj sağlayacaktır.

Benzer Haber  2018 Yılında Dünyanın En Kalabalık 20 Şehri

Ev elektrik aboneliği iptali için gerekli evraklar

  • Son ayın elektrik faturası
  • Güvence bedelinin iadesi için IBAN ya da banka hesap numarası
  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi

 

 

Yorum Yazın