Eminevim Taksit Hesaplama

Eminevim Taksit Hesaplama tekniğini siz değerli okurlarımız için araştırdık. 1991 senesinde kurulan Eminevim Türkiye’de yaklaşık 100bin kişiye otomobil ve konut yatırımı sağlayarak bir ilki başarmıştır. Temel mantık, kredi faizi ödemeden katılımcıların el birliği yaparak istedikleri konut veya otomobili almalarını sağlamaktır.

Eminevim Nedir?

Eminevim Türkiye’de ve Dünya’da bir ilki gerçekleştirmiştir. Sistem; faiz ödemeden, kişinin bütçesine göre, dilediği yerden istediği gayrimenkulü alabilmesini sağlar. Sistemin özünde imece ve yardımlaşma vardır. Eminevim sisteminin bir adı da Elbirliği Sistemidir.

Eminevim İle Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Eminevim sistemiyle nasıl ev alırsınız maddeler halinde sıralayalım,
Öncelikle ev alacak kişi ne kadarlık bir ev almak istediğini belirler. (Ör: 80.000 TL)
Daha sonra kaç ay taksit yapılacağını belirtir. ( 60 aydan 120 aya kadar)
Taksit sayısı, aynı zamanda o grupta kaç kişi olduğunu belirtir. ( 60 ay taksit = 60 kişilik grup)
Her ay gruptaki kişilerin ödediği taksit bir ev parası eder.

Her ay havuzda toplanan bir ev parasıyla noter huzurunda yapılan sıra tespiti sonucu bir kişiye ev alınır. Tıpkı halk arasında yapılan altın günü gibi peşinatı düştükten sonra evin fiyatı, direkt taksit sayısına bölünür. Ortaya aylık ödenecek taksitler çıkar.

Bu sistemde ilk ay evini alan kişiler kiradan kurtulup kendi evlerine geçtikleri için kendinden sonra alacak gruptaki diğer kişilere bir miktar fazla ödeme yaparak yardımda bulunur. Çünkü evini ilk alan kişi gruptaki diğer kişilerin parasıyla ev almıştır ve henüz onlar kirada oturmaktadır.

Yapılan kurada ilk aylarda evi çıkmayan kişiler ise kirada oturmaya devam ettikleri için kendisinden önce evini alanlardan bir miktar yardım alırlar.

İlk alanlar evin değeri üzerinden ödedikleri yardımla bir miktar fazla ödeme yapar. Sırasını bekleyenler ise yardım aldıkları için evin değeri üzerinden daha az ödeme yapar.

Bu sistemde kişi evini alana kadar yardım aldığı için ödediği taksitler her ay düşer, evini aldıktan sonra ise kendinden sonra ev alacaklara yardım yapacağı için taksitleri bir miktar yükselir.

Evini alan kişinin taksitleri bir miktar artar ve taksit bitimine kadar herhangi bir artış olmadan sabit ödeme yapar.
Taksit sayısının yarısına kadar yapılan çekilişte evi henüz çıkmamış kişiler daha fazla bekletilmez ve tamamının evi taksit sayısının tam ortasında teslim edilir.

Benzer Haber  Devren Kiralık Nedir?

Yani hiç kimse taksit yarısından sonrasını beklemez. En son alan kişi taksit sayısının yarısında evini alır. Belirlenen kesin teslim tarihinde ev teslim edilir. Daha sonra müşteri; kalan taksitleri sabit bir şekilde, kendi evine geçerek öder.

Eminevim taksit hesaplama nasıl yapılır?

Eminevim taksit hesaplama

Eminevim Taksit Hesaplama

İlk olarak belirtmek isteriz ki, Eminevim ilgili taksitleri hesaplarken özel bir algoritma kullanmaktadır. Bu algoritmayla yapılacak hesaplamaları ancak bir Eminevim şubesinde satış temsilcisiyle görüşerek öğrenebilirsiniz. Fakat kabaca Eminevim taksit hesaplama yapısından bahsedecek olursak:

 • Eminevim taksit hesaplama sisteminde ilk aşama kişinin alacağı evin tutarıdır. Önce evin fiyatı belirlenir. ( Mesela 100.000 TL )
 • 2. aşama taksitlerin belirlenmesidir. Kaç taksitle ödeme yapılacağı planlanır bu taksit aralığı 60 ay ile 120 ay arasında değişmektedir.
 • Taksit sayısına göre grupta kaç kişi olduğunu anlayabilirsiniz. 80 aylık bir taksite giriyorsanız sizin grubunuz 80 kişi olacaktır.
 • Gruptakilerin her ay ödediği para toplanır ve 1 ev parası eder. Bunu annelerimizin yaptığı günler gibi düşünebilirsiniz.
 • Toplanan bu para noter huzurunda sırası gelen kişiye gider ve bu parayla ev alınır. Para direk verilmez. Sistem bitene kadar eve ipotek konulur.
 • Yapılan kura ilk aylarda size çıkarsa sizin kiradan kendi evinize geçeceğiniz düşünüldüğünden grubunuzda sizden sonraki kişilere onlardan bir miktar fazla ödeme yaparak yardımda bulunursunuz. Sistemde gruptaki herkesin parasıyla ev aldığınız ve onların hala kirada oturduğu düşünülür.
 • Yani kurada başta çıkmazsanızda bir kaybınız olmaz , sistem hesaplama yaparken bunu da hesaplayarak size kira yardımı gibi bir tutar sağlar.
 • Üstteki 2 maddenin açıklaması aslında şudur ; başta kura çıkıpta evini alan kişiler daha fazla ödeme yaparken , diğer kişiler baştakilere nisbeten daha az ödeme yaparlar.
 • Bu uygulamada sıra size gelene kadar ödemeleriniz her ay ufak ufak azalırken , sıra size geldiğinde ödeme bir miktar artar ve taksit bu miktarda sabit olarak kalır. ( Bu hesapların hepsi en başta yapıldığından ne kadar artış olacağı gibi konular en baştan belirlenir. )
 • 80 aylık bir grupta 80. olursam ne olacak ? Bu konuya da bir çözüm var sistem kimseyi bu kadar uzun bekletmiyor. Kura taksit sayısının yarısına kadar size çıkmadıysa , korkuya gerek yok.
 • Çünkü taksit sayısının yarısına gelindiğinde kalan herkese evini alması imkanı sağlanır. Yani 80 aylık bir grupta herkes en geç 40. ayda evini almış olur ve bundan sonra beklemek zorunda kalmaz.
 • Sonraki aşamada herkesin taksiti sabitlenmiş olur ve ödemelerini yapar.
Benzer Haber  Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı

Eminevim organizasyon ücreti

Eminevim sisteminde daire sahibi olabilmek için organizasyon ücreti ödemeniz gerekiyor. Eminevim organizasyon ücreti yüzde 6 ile yüzde 10 arasında değişiyor. Buradaki oranlar peşin veya taksit sayısına göre belirleniyor. 100 bin liralık bir rakamda minumum 6 bin lira organizasyon ücreti ödüyorsunuz.

Aslında bu rakamlar bir nevi hizmet bedeli yerine geçiyor. Bu tür sistemlerde tüm firmalar organizasyon ücreti adı altında hizmet bedeli alıyor. Ev almak için finansal çözümler üreten diğer şirketlerin organizasyon ücretleri de birbirine çok yakın.

Kısa vadeli vazgeçme durumunda ödemiş olduğunuz hizmet bedelini geri alabiliyorsunuz. Bu da oldukça güzel bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Hem faiz ödemeden ev sahibi olacaksınız hem de vazgeçme durumunda paranızı geri alabileceksiniz.

Eminevim ödeme planı

Eminevim ödeme planı grupta yer alan kişi sayısına göre değişkenlik gösterebiliyor. Grupta yer alan kişi sayısı kadar taksit yapılabiliyor. Grupta 150 kişi varsa 150 aya kadar ödeme planı sunuluyor. Bu gruplar 80, 100, 120 veya 150 kişiden oluşabiliyor.

80 kişilik bir grupta yer alıyorsanız 80 ay vade imkanı sağlanabiliyor. Elbette bu kesin kurallara bağlı değil özel durumlarda özel şartlar sunulabiliyor. Eminevim ödeme planında alıcının durumuna göre esneklik sağlanabiliyor.

Zor duruma düştüğünüz zaman taksit erteleme sunularak ödeme planınız yeniden düzenlenebiliyor. Hastalık, işten ayrılma, iflas gibi durumlarda Eminevim şirketi müşterilerine kolaylık gösterebiliyor. Biraz peşinatınız varsa ve faiz yükünün de altına girmek istemiyorsanız kısa vadeli ödeme planıyla sisteme girebilirsiniz.

Haberimizde Eminevim taksit hesaplama yöntemini anlattık. Bu sisteme girip girmemek sizin kararınıza kalmış. Burada kimseye bu sisteme girin ya da girmeyin demiyoruz. Biz sistemi anlattık gerisi siz değerli okurlarımızın kararına kalmış.

 

 

Yorum Yazın