emlakkomisyonu

Emlak Komisyonu Yüzde Kaç Oldu?

Konut sektörünün canlanması için hükümet tarafından yeni bir adım atıldı. Emlak komisyonu üzerinde oynama yapan hükümet, alım satım komisyonlarını düşürdü. Peki emlak komisyonu yüzde kaç oldu?

Emlak sektörünü canlandırmak isteyen hükümet son aylarda ciddi adımlar atıyor. Önce imar barışına yönelik yeni girişimler yapıldığını gördük. Daha sonra konut sektörüne KDV ve tapu harcı indirimi geldi. Hükümetin attığı bu adımların ardından inşaat şirketleri projelerinde yüzde 20 indirim yaptı. Birçok banka ise konut kredisi faiz oranını düşürerek bu adımlara destek oldu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme ile konut, arsa ve tarla satışlarında alıcı ve satıcı arasında aracılık eden emlak komisyoncularına standart geliyor. Artık herkes taşınmaz ticareti yapamayacak.

Emlak bürolarında olması gereken kurallar dışında komisyon oranı, sözleşmeler, sorumluluklar ve teminatlar da düzenlenecek.

Bakanlık, bu alandaki boşluğu doldurarak gayrimenkul almak isteyenlerin başına gelebilecek mağduriyetlerin önlenmesini amaçlıyor.

Yeni Emlak Komisyonu 2018 Ne Kadar Oldu?

emlakkomisyonu

Gayrimenkul sektörünü canlandırmak isteyen hükümet emlak komisyonuna da el attı. Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamaz.

Alınan kararla emlak sektöründeki alım satım komisyonları yüzde 6’dan yüzde 4’e düştü. Böylece, 500 bin liralık ev alırken, emlakçıya 10 bin lira daha az komisyon ödenecek.

Bu düzenlemenin ardından emlak sektöründe satışların artırılması hedefleniyor. Daha önce komisyon bedeli olarak satış bedelinin yüzde 6’sı, kiralamada ise yıllık kira bedelinin yüzde 12’si ödeniyordu.

Şimdi ise yüzde 4’e düşürülen komisyonun ardından 500 bin liralık ev alırken, emlakçıya 10 bin lira daha az komisyon ödenecek.

Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin bir aylık tutarından fazla tahsil edilemiyor. İşletme, alım satıma aracılık sözleşmesi veya kiralamaya aracılık sözleşmesinin kurulmasıyla hizmet bedeline hak kazanıyor.

Benzer Haber  Çevreci Akıllı Evler

emlakkomisyonu

Konut Satışlarını Artırmak İçin Neler Yapıldı?

  • Konutta KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e, tapu harcı oranı yüzde 4’ten 3’e indirildi
  • Konut kredisi faiz oranları yüzde 0.98’e çekildi.
  • Konut üreticileri yüzde 20 indirim kampanyası başlattı.
  • İmar barışı düzenlemesi yürürlüğe girdi.
  • Emlak sektöründeki alım satım komisyonu yüzde 4’e düşürüldü.

Yorum Yazın