Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri

Emlak vergisi ülkemizde arazi, arsa ve binalar için ödenmesi gereken ve yılda 2 defa eşit oranlarda ödenen bir vergidir. Ayrıca vergi mükellefleri dilemeleri halinde bir yıllık bedeli tek seferde de ödeyebilmektedirler. Emlak vergisi ülkemizdeki hizmetlerin daha kaliteli ve verimli yapılabilmesi amacıyla oldukça önemlidir. Bu sebeple Emlak vergilerinin zamanında ödenmesi bir vatandaşlık görevidir.

Her yıl ödeme oranları ve son ödeme tarihleri açıklanmaktadır. Kişiler emlak vergilerinin ödemelerini taşınmaza sahip oldukları yılın ertesinde başlamaktadırlar. Yani 2018 yılında taşınmaz sahibi olan bir kişi emlak vergisini 2019 yılı itibari ile ödemeye başlamaktadır.

Emlak Vergisi Oranları

emlak vergisi ile ilgili görsel sonucu

Ülkemizde oranları yasalarca belirlenen kıstaslar oranında belirlenmektedir. Ve bu anlamda hiç kimse keyfi uygulamalarda bulunamamaktadır. Bu bedeller sahip olunan taşınmaz malın rayiç bedelleri üzerinden yasalarca belirlenmiş oranlarca hesaplanmaktadır. Ülkemizdeki bu oranlar ise şu şekilde yer almaktadır;

Taşınmazın bulunduğu yer Büyükşehir belediyeleri sırlarında ise emlak vergisi; konutlar için binde 2 oranında, işyeri ve dükkânlar için binde 4 oranında, araziler için binde 2 oranında, arsalar için ise binde 6 oranında belirlenmiştir.

Büyükşehir olarak kabul edilmeyen yerlerdeki vergi oranları ise; konutlar için binde 1, işyeri ve dükkânlar için binde 2, araziler için binde 1, arsalar için ise binde 3 oranında belirlenmektedir. Ve bu oranlarda değişiklik sadece yasal düzenlemeler ile mümkündür.

Emlak Vergisi Sorgulama

Birçok vatandaş vergisini ne kadar ödeyeceğini ve geçmişe dönük borcu olup olmadığını öğrenmek istemektedirler. Sırf bunu için tapu müdürlüğüne gitmek istemeyenler için emlak vergisi sorgulama internet ortamında yapılabilmektedir. Bu amaçla internet üzerindeki E-devlet uygulamasına kendi kullanıcı adı ve şifre ile girildikten sonra Gelir İdaresi Başkanlığı hizmetleri bölümünde bu sorgulamayı en güncel ve doğru şekilde yapabilirsiniz.

Benzer Haber  Emlak Vergisi Hesaplama 2018

Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri

Ä°lgili resim

Ülkemizde emlak vergisi ödeme tarihleri her sene başında resmi olarak yayınlanmaktadır. Ve eşit 2 taksit halinde ödeme işlemi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca mükellefler istemeleri halinde 2 taksiti birde ödeyebilmektedirler. Ülkemizde belirlenen 2018 yılı ödeme tarihleri ise şu şekildedir;

2018 yılı ödemeleri birinci taksiti 1 Mart 2018 başlayıp 31 Mayıs 2018 tarihine kadar devam etmiştir. İkinci taksitler ise 1 ile 30 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Zamanında ödenmeyen vergilerde cezai işlemler ve gecikme faizleri uygulanmaktadır. Ve bu vergiler ödenmeden taşınmazlar üzerinde herhangi bir alım satım ya da başka bir işlem yapılamamaktadır.

Ödeme Noktaları

Ä°lgili resim

Ödeme noktaları son derece geniştir. Dilerseniz belediyeler arayıcılığı ile bu ödeme işlemlerini yapabileceğiniz gibi ayrıca anlaşmalı banka şubeleri veya ATM’leri üzerinden ve PTT üzerinden de emlak vergisi emlak vergisi ödemeleri sorunsuz ve güncel bir şekilde yapılabilmektedir.

 

 

Yorum Yazın