emlakci

Emlakçı Olmak İçin Yeni Şartlar

Taşınmaz Ticareti hakkında yönetmelik, 5 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı ve bu tarihten itibaren yürürlüğe girdi. Geçmişten gelen olumsuzlukların düzeltilmesi, komisyonlar, yetki belgeleri, işleyiş gibi alanlarda karşılaşılan tutarsızlıkların giderilmesi için çıkması beklenen bu yönetmelik ile emlakçı olmanın yeni şartlarının belirlenmesi ve bu meslek koluna bir standart getirilmesi hedefleniyor. İşte, emlakçı olmak için yeni şartlar ve emlakçılık yetki belgesi hakkında tüm detaylar;

Emlakçılık yetki belgesi almanın şartları

Önceden her isteyen kişi emlakçı olabilirken, yeni yönetmelik ile yetki belgesi alma zorunluluğu getirildi. Bu yetki belgesi kişilere ve kuruluşlara ayrı şekilde verilebiliyor. İşletmelere verilen yetki belgesini, işletmenin bulunduğu yerdeki Ticaret İl Müdürlüğü online bilgi sistemi üzerinden veriyor ve aynı sistem üzerinden takibi yapılıyor.

Emlak komisyoncusu olmak için tek gereken koşul yetki belgesi değil. Bunun dışında beş farklı madde ile bu mesleğe adım atacaklardan beklentiler belirlenmiş.

Gerçek kişilere emlakçılık yetki belgesi verilirken aranılan şartların başında kişinin 18 yaşından büyük olması geliyor. Lise veya üzeri okullardan mezuniyet belgesinin olması isteniyor. Daha önce ticaret yapmış biri ise iflas etmemiş olması gerekiyor. İflas etmiş durumda olsa bile 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu hükümlerine dayanarak itibarının yerine gelmiş olması, bunun yanı sıra konkordato da ilan edilmemiş olması bekleniyor. Bu alanda devlet onaylı ve ulusal yeterliliğe sahip kurumlardan alınmış olan mesleki yeterlilik belgesi sahibi olunması gerekiyor. Son olarak da yasalar karşısında yüz kızartıcı suçlar, terör, suç kaynaklı kazanılan para aklama, casusluk gibi suçlardan affa uğranılmış bile olsa hüküm giyilmemiş olunması ve ticaret yapmasının yasaklanmamış olması isteniyor.

Şirketlere verilirken ise ticari şirketler ile farklı hükmi kişi tacirlerin bu alandaki etkinliklerini yürütmek için görev ve yetki verdikleri, kendilerini temsil edecek kişilerin; şubelerde ise şube müdürünün bu şartlara haiz olması bekleniyor. Ayrıca işletmelerin, fiziki şartları yerine getirmiş olması, meslek odasına kayıtlı olması, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olması gerekiyor.

Benzer Haber  Terkin Ne Demektir?

Taşınmaz ticaretini standartlaştırmak

Emlakçı olmanın yeni şartları belirlenirken öncelikle mesleğe kimlik kazandırılması, yetkili ve kayıtlı kişilerce profesyonel olarak yapılması hedefleniyor. Bakanlıkça onaylanan işletmelerin verdikleri kursları tamamlayarak yetki belgesine sahip olmaya hak kazanmış kişilerin mesleklerini, vergisini vererek, kanun ve kurallara hâkim olarak, müşteri kazançlarını gözeterek yapmaları sağlanıyor. Böylelikle taşınmaz ticaretinin sağlıklı bir şekilde işlemesi, korsanın önlenmesi, taraflar arasında düzenlenecek belge ve sözleşmelerin standardize edilmesi mümkün oluyor. Aynı zamanda komisyon oranlarına da bir standart getirilerek, her işletmenin farklı komisyonla çalışması da önlemiş oluyor.

Yorum Yazın