En Büyük Göller

Dünyadaki en büyük göller, tarih boyunca çeşitli olayların sonucunda ortaya çıkmıştır. Esasında göller iki türlüdür ve bu iki türden biri olan yapay göller doğa olayları sonucu değil, insan eliyle oluşturulmuştur. Fakat bunlar belli bir büyüklüğe sahiptir ve en büyük gölleri oluşturan doğal göller kadar büyük değillerdir. İşte, dünyadaki en büyük göller ve detayları:

Dünyadaki en büyük göller, tarih boyunca çeşitli olayların sonucunda ortaya çıkmıştır. Esasında göller iki türlüdür ve bu iki türden biri olan yapay göller doğa olayları sonucu değil, insan eliyle oluşturulmuştur. Fakat bunlar belli bir büyüklüğe sahiptir ve en büyük gölleri oluşturan doğal göller kadar büyük değillerdir. Yine de dünyanın en büyük yapay gölü olan Volta Gölü kısmen önemli bir büyüklüğe sahiptir. Doğal göller ise ağırlıklı olarak Rusya ve Orta Asya bölgesi, Kuzey Amerika ve Kanada Hattı, Afrika bölgelerinde konumlandırılmıştır. Bunların en önemli sebebi de binlerce yıl önce oluşan volkanik ve tektonik olaylardır. Peki dünyanın en büyük gölleri nelerdir ve nerede bulunurlar? Yanıtını aşağıda bulabilirsiniz:

Dünyanın En Büyük Göllerinden İlki Asya’da: Hazar Gölü

Kimi yerde deniz olarak da geçen Hazar Gölü, okyanus ya da diğer büyük denizlerle bağlantısı olmadığı için sadece Asya’nın değil dünyanın da en büyük gölü olarak kabul edilir. Bu açıdan Hazar Gölü’yle ilgili genellikle “iç deniz” gibi bir tanım yapılmaktadır. 1210 kilometrelik uzunluk ve yaklaşık 300 kilometrelik genişlik ile neden en büyük göl olduğunu ispatlamaktadır. Ağırlığı Rusya’da olmakla birlikte Rusya’nın yanı sıra; İran, Azerbaycan ve Kazakistan gibi ülkelerle de çevrilen Hazar Gölü, bulunduğu bölgedeki pek çok ülke gibi zengin petrol yataklarına sahiptir.

Benzer Haber  Kapalıçarşı

Amerika, En Büyük Göllerden Birine Sahip: Michigan Hurron Gölü

Michigan Gölü, Amerika’daki beş büyük gölden en büyük olanıdır. Dünyanın ise en büyük ikinci gölüdür. Ayrıca diğer dört büyük göl hem Kanada hem de Amerika sınırında bulunurken Michigan Hurron Gölü sadece Amerika sınırları içerisinde yer almaktadır. Toplamda 190 km genişlik ve 494 km uzunluk ile Michigan Hurron Gölü, çevresinde en çok sahil bulunan göl olduğu için “third coast” olarak da bilinir.

En Büyük Göllerden Bir Diğeri de Amerika’da: Superior Gölü

Kuzey Amerika’da bulunan bir başka göl olan Superior Gölü; Amerikanın ikinci dünyanın ise üçüncü büyük gölüdür. Kanada ve Amerika’nın her ikisinde de sınırı bulunan Superior Gölü, sahip olduğu demir filizi yataklarıyla göl üzerinde önemli bir gemi trafiği oluşturmaktadır.

Afrika da En Büyük Göllerden Birine Ev Sahipliği Yapmakta: Viktorya Gölü

Afrika’da Kenya, Uganda ve Tanzanya sınırları arasında yer alan Viktorya Gölü; dünyanın en büyük ikinci tatlı su gölüyken, toplamda ise dördüncü büyük göldür. 337 km uzunluk ve 240 km genişlikteki göl, çok sayıda adaya da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca bulunduğu ülkelerde önemli limanlar da bulunan Viktorya Gölü, tatlı su gölü olmasının da etkisiyle balıkçılık anlamında da önemli bir familya miktarına sahiptir.

Afrika’da Bir Diğer Büyük Göl: Tanganyika Gölü

Afrika Kıtası’nda yer alan Tanganyika Gölü, büyüklüğünün yanı sıra özellikle derinlik açısından ön plana çıkmaktadır. Her ne kadar derinlik açısından Baykal Gölü’nün gerisinde yer alsa da büyüklük olarak Baykal Gölü’nden daha üsttedir. Tanganyika Gölü aynı zamanda Afrika kıtasının en büyük su miktarına sahiptir. 673 km uzunluğu olan Tanganyika Gölü, 50 km genişliktedir.

Asya, Bir Diğer Büyük Göle Ev Sahipliği Yapmakta: Baykal Gölü

Rusya’nın Sibirya bölgesinde yer alan Baykal Gölü, dünyanın en derin gölü ve en büyük tatlı su göllerinden biri olma özelliğine sahiptir. Bu listedeki göller arasında bir ülke sınırları içinde yer alan ender göllerden olan Baykal Gölü, jeolojik olarak en eski göllerden biri olarak bilinmektedir. Dünyadaki içme suyunun %20’sini bünyesinde barındıran Baykal Gölü, tatlı su foklarının yer aldığı iki gölden birisi olarak bilinmektedir.

Benzer Haber  Yedigöller Milli Parkı

Kanada’dan Çıkan Büyük Göllerden Birisi: Büyük Ayı Gölü

Kanada sınırları içerisinde yer alan Büyük Ayı Gölü, 320 km uzunluktadır. Büyük Ayı Gölü Kuzey Kutup Dairesi hattında bulunmakta ve bundan kaynaklı soğuk olan sularında alabalık başta olmak üzere pek çok balığa ev sahipliği yapmakta.

 

Yorum Yazın