En Çok Gurbetçimiz Olan 10 Ülke

En çok gurbetçimiz olan 10 ülke dünyanın hemen her ülkesinde vatandaşı yaşayan Türkiye gibi bir ülke için tahmin edilmesi biraz zor olabilir. Normalde diğer ülkelerin gurbetçi vatandaşları ağırlıklı olarak komşu ülkelerde ya da en gelişmiş ülkelerde yaşar. Fakat Türkiye bunların dışında, vatandaşlarıyla dünyanın hemen her yerine yayılmıştır. Bunun elbette pek çok farklı sebebi bulunuyor. En önemli sebebi, Türk devletlerinin tarih boyunca dünyanın çok farklı yerlerinde kurulmuş olması. Bunun yanı sıra Türkler girişimci kimliğiyle okumak, iş bulmak ya da bunun gibi pek çok sebepten ötürü dünyanın çeşitli yerlerine gitmeyi severler. Peki en çok gurbetçimiz olan 10 ülke hangileridir ve ne kadar Türk yaşamaktadır? Cevabını yazımızda bulabilirsiniz:

En Çok Gurbetçimiz Olan 10 Ülkenin Lideri: Almanya

I.Dünya Savaşı’ndaki müttefikliğimizden dolayı aramızda tarihsel bir bağ bulunan, 1970’lerdeki işçi göçüyle bu bağın tekrar canlandırıldığı Almanya 2 milyon 53 bin 654 Türk vatandaşa ev sahipliği yapmakta. Almanya, başta Kreuzberg olmak üzere bazı Türk mahallelerine sahiptir. Kreuzberg’i de içeren başkent Berlin, Almanya’ya göç eden gurbetçilerimizin gözde şehirlerinin başında gelmektedir.

En Çok Gurbetçimiz Olan 10 Ülkeden İkincisi: Fransa

Bir başka Avrupa ülkesi olan Fransa, 301 bin 209 Türk vatandaşı ile en çok gurbetçimiz olan ikinci ülke. Bunda en büyük etken Avrupa’nın bize en yakın fırsatlar diyarı olması fakat bir başka etken de Fransızların 19 ve 20.yüzyılda Osmanlı’daki etkisi. Genellikle Pera bölgesinde konumlanan Fransızlar, iki asırdır kültürel etkileşimle ülkemizden de pek çok kişiyi kendisine çekmektedir. Türklerin en çok tercih ettiği şehir, pek çok kişinin tahmin edeceği gibi Paris. Ağırlıklı yaşadığı bölge ise Saint-Dennis. Aslında Saint-Dennis sadece Türklerin değil, genel olarak Fransa’ya göç edenlerin yaşadığı bir bölge.

Benzer Haber  Trabzon Öğretmenevleri

Gurbetçilerimizin Avrupa’daki Yatkınlığın Bir Başka Örneği: Hollanda

299 bin 909 Türk vatandaşının yaşadığı Hollanda, en çok gurbetçimiz olan üçüncü ülke. Dış ticaret açısından da en çok ticaret yaptığımız ülkelerden olan Hollanda için bu iki veriden hareketle, Avrupa’da en çok rağbet gösterdiğimiz ülkelerden biri denebilir. Hem liman kentleri hem de eğitim kurumlarıyla çok çeşitli alanlardan insanlar gurbetçi olarak Hollanda’ya gitmeyi tercih edebiliyorlar.

Gurbetçilerimizin Bir Başka Rotası: Fırsatlar Ülkesi Amerika

Fırsatlar ülkesi Amerika, 250 bin gurbetçimizle bizim için de bir fırsat ülkesi olduğunu kanıtlıyor. Hem iş hem de eğitim hayatı için fırsatların büyük çoğunluğunu elinde bulunduran Amerika, özellikle de New Jersey ve çevre eyaletlerde çok sayıda Türk vatandaşına ev sahipliği yapmaktadır. Türkler bu bölgede en çok Paterson bölgesinde toplanmasıyla bilinir.

Gurbetçiliğin Ötesinde: Yunanistan

Komşu ülke Yunanistan, 153 bin Türk vatandaşı ile Amerika’nın ardından en çok nüfusumuzun bulunduğu beşinci ülke. Aslında Yunanistan’daki Türk sayısının fazlalığı tahmin edeceğiniz gibi göç kaynaklı değil, oradaki Türk beldeleriyle ilgili. Özellikle Dedeağaç ve İpsala gibi şehirlerde yoğun Türk nüfusu yer alırken; Keçili, Basaykova, Yassıören ve Kireççiler gibi pek çok Türk köyünü sınırlarında bulundurmaktadır. Mübadele olmasaydı muhtemelen en çok Türk nüfusunun bulunacağı Yunanistan, bu haliyle bile listenin beşinci sırasında yer almakta.

Spesifik Sektörlerde Gurbetçilerimizin Gözde Ülkelerinden: Suudi Arabistan

Özellikle inşaat ve seramik gibi sektörlerde Türklerin yoğun olarak görev aldığı Suudi Arabistan’da yaklaşık 140 bin Türk vatandaşı yaşamaktadır. En çok gurbetçi gönderdiğimiz ülkeler sıralamasında altıncı sırada olan Suudi Arabistan, Kabe’ye ev sahipliği yaptığı için dini ziyaret anlamında da her yıl önemli miktarda Türk vatandaşını ağırlamaktadır.

Almanya Kadar Olmasa da Gurbetçilerimiz İçin Önemli Avrupa Seçeneklerinden: Avusturya

Türklerin en çok yaşadığı yerlerden bir diğeri olan Avusturya, 134 bin Türk vatandaşının yaşadığı bir başka Avrupa ülkesidir. Asırlar süren imparatorluk tarihi ve halen var olan çok uluslu yapısıyla bizi andıran Avusturya’ya pek çok sektörde Türk vatandaşları tarafından rağbet gösterilmekte.

Benzer Haber  Emlak Konut ne zaman kuruldu?

Gurbetçilerimizin En Çok Olduğu 10 Ülkeden Bir Diğeri: Belçika

130 bin Türk vatandaşının çalıştığı Belçika da Almanya kadar olmasa da tıpkı Avusturya ve Fransa gibi Türklerin yoğun olarak yer aldığı Avrupa ülkelerinden. Antwerp gibi limanlarıyla ünlü Belçika, ticaret açısından Türkiye’nin yakın ilişkilerde olduğu bir ülke.

Avrupa’nın Merkezi İsviçre de Gurbetçilerimizin Adreslerinden

Dünyanın nötr noktalarından ve merkezlerinden olan İsviçre, eğitim ve ticaret konusunda en önlerde olmasa da yine de Türk vatandaşlarının yer aldığı ülkelerden. Özellikle Fen Bilimleri ve Mühendislik alanlarında yüksek lisans yapmak isteyenlerin öncelikli tercihlerinden olan pek çok okulun yer aldığı İsviçre, bu sayede de çok sayıda Türk vatandaşının ilgisini çekmekte.

Gurbetçilerimizin Avrupa’daki Bir Başka Seçeneği: İngiltere

Turistik olarak dünyanın en çok ziyaretçi çeken ülkelerinden olan İngiltere, 72 bin Türk vatandaşıyla da önemli bir Türk nüfusuna sahip. Büyük bir kısmı Londra’daki Green Lane bölgesinde konumlanan gurbetçilerimiz, genellikle gıda sektöründe açtıkları dükkanlarda yerel lezzetlerimizi sunarak geçimlerini sağlamaktadırlar.

Yorum Yazın