En Çok İhracat Yapan Şehirler

En çok ihracat yapan şehirler listesi, Türkiye’nin ticaret açısından potansiyeli olan şehirleri göstermesi adına incelenmesi gereken bir veri. Özellikle de 2023 vurgusu kapsamında daha da önemsenen ihracat, şehirlerin birbiriyle rekabetini de artırmakta. Genel olarak Marmara’nın ağırlıkta olduğu ve otomotiv, tekstil, kimya gibi belli alanlara odaklanan ihracatımız, yılın ilk 9 ayında 114.6 milyon dolar olarak gerçekleşti. Önümüzdeki yıllarda ise hem sanayinin Marmara yoğunluklu olmasının hem de ihracattaki otomotiv, tekstil ve kimya ağırlığının çeşitleneceği düşünülmekte. Peki Türkiye’de en çok ihracat yapan şirketler hangileridir? Bu şehirler hangi özellikleriyle ön plana çıkmaktadır? Bu gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

İstanbul:

Sadece Marmara’nın değil Türkiye’nin de pek çok konuda merkezi olan İstanbul, ihracat konusunda da ülkemizin önemli bir kısmını oluşturmakta. Gerek OSB’ler (organize sanayi bölgeleri) gerek büyük holdingler gerekse diğer çeşitli yerlerle dış ticarete dönük çok sayıda firmaya ev sahipliği yapan İstanbul, Ambarlı gibi limanları ve çok sayıda global lojistik firmasıyla uluslararası ticaret için uygun rotalardan biridir. Ayrıca İstanbul, yılın ilk 9 ayında gerçekleşen 106 milyar dolarlık ihracatın 45 milyar dolarlık kısmını İstanbul, tek başına gerçekleştirmektedir. Limanları, güçlük lojistik ağı ve merkezi rota olmasından dolayı İstanbul; otomotivden kimyaya, tekstilden hizmet ihracatına kadar pek çok konuda hem Marmara hem de Türkiye için dış ticarette öncü rol üstlenmektedir.

Bursa:

Özellikle otomotiv yan sanayi ürünleriyle bilinen Bursa, pek çok otomotiv firmasının burada fabrika açmasıyla bu bilinirliğini global pazara da taşımıştır. Dünyanın hemen her yerinden sipariş alan tedarikçiler, böylece Bursa’nın ilk 9 ayda 30 milyar dolarlık ihracat yaparak Türkiye ihracatının yaklaşık üçte birini tek başına yapmasında önemli katkı sağlamıştır. Tekstil gibi pek çok sektörde de iddialı olan Bursa, ihracat açısından gözde şehirlerimizden biridir. 

Benzer Haber  Aldığınız evin üzerinde ipotek haciz var mı?

Kocaeli:

Sanayi şehri olarak bilinen ve iş dünyasının önemli bölgelerinden Kocaeli de ihracatta Türkiye’nin elini güçlendiren şehirlerden birisi. Çok sayıda fabrika ve atölyenin bulunduğu Kocaeli, gerek tedarikçiler gerekse fabrikalar tarafından oluşturulan bölgedeki iş dünyası, yurt dışına her yıl bolca ihracat yapmakta. İlk 9 ayda yaklaşık 9 milyar dolarlık ihracat yapan Kocaeli, şu anki ihracatımızda önemli bir role sahip olmakla birlikte gelecekte Türkiye’nin ihracatındaki rolünü çok daha fazla artırmak için gerekli potansiyele fazlasıyla sahiptir.

İzmir:

Ege’nin incisi İzmir, turizm ve eğitim gibi konularda yakaladığı başarının yanı sıra dış ticaret açısından da önemli şehirlerimizden bir diğeri. Yıllık yaklaşık 6 milyar dolarlık ihracat yapan şehir, Aliağa gibi limanları sayesinde uluslararası ticaret açısından önemli merkezlerden biridir. Dış ticaretteki payını artırırken diğer yandan lojistik ve depolama gibi çeşitli sektörlerde de yatırımlarını artıran İzmir, turizm potansiyelinin yanına liman ve lojistik ağı gibi faktörlerle gelecekte ticaret şehri unvanına da sahip olabilir.

Gaziantep:

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan sanayi şehirlerimizden biridir. Her ne kadar şehrin turistik pek çok bölgesinde el sanatlarıyla uğraşan zanaatkarlar olsa da şehrin en önemli gelir kaynaklarından birini ihracat oluşturmaktadır. İlk 9 ayda 4 milyar dolarlık ihracat yapan Gaziantep, pek çok fabrikası ve yenilikçi teknolojilere dair çalışmalarıyla bu payını çok daha yukarılara çekeceğinin sinyallerini şimdiden vermekte.

Ankara:

Başkent Ankara da Türkiye’nin ihracat konusundaki önemli rotalarından biri olarak listemizdeki yerini almakta. Ankara genelde memur şehri olarak bilinse de aynı zamanda iş dünyasının da konumlandığı bir şehir. Ankara’nın geçmişte de tiftik vb. ürünlerde önemli bir ticaret merkezi olduğunu düşünürsek ticaret ve iş dünyasının şehir geleneklerindeki yerini tahmin etmemiz çok zor olmayacaktır. Yılın ilk 9 ayında 4.7 milyar dolarlık ihracat yapan başkent Ankara, yenilikçi teknolojilere yatırım yapan kuluçka merkezleri ve sanayiye odaklı fabrikaların daha da fazla açılmasıyla gelecek adına Türkiye ihracatına daha da önemli katkı sağlaması beklenen rotalardan.

Benzer Haber  Müteahhitlik Belgesi Nedir?

Yorum Yazın