En Çok Öğrenci Alan İllerimiz

En çok öğrenci alan illerimiz listesi, okumak amaçlı yapılan iç seyahatlarin hangi rotalarda yapıldığını görmek için kesinlikle iyi bir veri. Büyük şehirlerin ağırlıklı olduğu bu listeden yola çıkarak pek çok veriye ulaşabiliriz. Bunun yanı sıra öğrencilerin beklentilerini görmek açısından da önemli bir nokta. İstanbul, Ankara ve İzmir’in okul sayısı olarak diğerlerinden fazla olmasından dolayı ilk üç sırayı almaları normal olsa da Eskişehir’in çeşitli projelerle birlikte orta ve uzun vadede bu üç kenti zorlaması da mümkün. Peki en çok öğrenci alan illerimiz sıralı olarak nereleridir? Aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz:

En Çok Öğrenci Alan İlimiz Tahmin Edildiği Gibi: İstanbul

Her açıdan Türkiye’nin zirvesini oluşturan İstanbul, en çok öğrenci çekme anlamında da diğer şehirlerimize nazaran büyük şehir yapısıyla daha ön plana çıkıyor. Bunda elbette okulların sayısının diğer şehirlerdeki okullardan fazla olmasının rolü büyük. Ayrıca üniversite için en iyi okullar bu şehirde olduğu için ilgi de buna göre yüksek oluyor. Bunun yanı sıra kariyer anlamında da iş dünyasının ağırlıklı olarak İstanbul’da konumlanması ve bu şirketlerin İstanbul’daki üniversitelerde okuyanlara öncelik vermesi de tercihleri etkiliyor. Ayrıca istenilen platformlara daha çabuk erişim gibi imkanlar da öğrenciler için şehir seçimi yaparken önceliklerden birisi olmuş durumda.

Ankara, En Çok Öğrenci Alan İllerimizden İkincisi

Başkent Ankara, öğrencilerin tercihi konusunda İstanbul’un hemen arkasında. Aslında tercih edilme sebeplerinin bir kısmı İstanbul’la benzerlik göstermekte. En iyi öğrenciler için İstanbul’daki okullarla yarışan okullar çıkartması İç Anadolu’nun büyük şehirlerinden Ankara’yı daha rekabetçi kılmaya başladı. Ayrıca memur ve öğrenci kenti olarak bilinmesi de kitlesi arasında bir samimiyet oluşturmaya başladı. Bu da Ankara’da okuyanların çevresinde o İç Anadolu’daki soğuk havanın sıcak ambiansını anlatmasıyla Ankara’nın iyi bir referansla daha çok tercih edilmesini sağlamakta.

Benzer Haber  Evim Wowwo nedir?

Öğrenciler İçin Cazibe Merkezi: İzmir

Gerek sahil beldeleri, gerek kitlesi gerekse kendine has kültürüyle fazlasıyla imrenilen büyük şehirlerimizden olan İzmir de öğrencilerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olmakta. İYTE, Ege Üniversite ve Dokuz Eylül Üniversitesi gibi üniversite açısından fazlasıyla kaliteli seçenekleri olması da İzmir’in öğrenci tercihlerinde tercih edilmesi için rekabetçi bir ortam oluşturmuş durumda.

Başlı Başına Öğrenci Şehri: Eskişehir

Yılmaz Büyükerşen ile birlikte adeta bir dönüşüm yaşayan Eskişehir, kendisine edindiği “öğrenci şehri” misyonuyla parmak ısırtan bir şehir ambiansına sahip. Kentin genç ve dinamik yapısı, Porsuk Çayı gibi yerleriyle görsel olarak insanları kendisine çekmesi gibi detaylar bundan sonraki süreçte te Eskişehir’in öğrenciler için gözde bir şehir olmasında önemli pay sahibi olacaktır.

En Çok Öğrenci Alan Bir Başka Marmara Şehri: Bursa

Listemizde İstanbul’un ardından bir diğer Marmara Bölgesi şehri olan Bursa yer almakta. Otomotiv yan sanayi başta olmak üzere pek çok sanayi kolunda iddialı olan şehirlerimizden Bursa, sahip olduğu okullar ve yeşil çevresiyle de öğrenciler için yaşam ve okuma adına çekici gelmekte. İstanbul’a yakınlığıyla da ilgi çeken Bursa, İstanbul’a nazaran daha sessiz ve daha az koşturmacasıyla öğrenciler için önemli bir opsiyon.

Akdeniz’in İncisi, Öğrencilerin de Gözdesi: Antalya

Akdeniz’in en popüler şehri Antalya da öğrenciler için okul seçerken göz önünde bulundurulan şehirlerimizden. Yazları turistlerin akınıyla birlikte kalabalık olsa da diğer mevsimleri daha sakin geçirdiği için eşsiz manzaraları ve yapısıyla öğrenciler için güzel bir süreç vaat ediyor. Kalite olarak da iyi okullarının olması Antalya’yı öğrencilerde tercih edilebilir adaylardan birisi haline getirmekte.

Öğrencilerin Rağbet Gösterdiği Bir Başka İç Anadolu Şehri:  Kayseri

Ankara ve Eskişehir’in ardından listemizde yer alan bir başka İç Anadolu Bölgesi şehri Kayseri. Özellikle okul sayısının fazla olması ve bölgede merkezi yerlerden biri olması gibi faktörler Kayseri’nin çok sayıda öğrenci için okul tercihlerinde yer almasını sağlamakta. Sanayiyle de iç içe olan Kayseri, bu açıdan pek çok bölümün öğrencilerine çeşitli avantajlar sağlamakta.

Benzer Haber  İstanbul'da Ucuz Ev Bulabileceğiniz Semtler

Güneydoğu’nun En Çok Öğrenci Alan Şehri: Gaziantep

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin son yıllardaki yükselişini artıran şehirlerinden Gaziantep de öğrenciler için tercih edilesi şehirlerden biri olarak görülüyor. Tıpkı Bursa ve Kayseri gibi sanayiyle bağı bulunan şehirlerimizden Gaziantep, diğer yandan da Anadolu kültürünü yansıtmaya başarmakta. Diğer taraftan, öğrenciler için fazlasıyla keyifli bir ambiansı bulunan Gaziantep, tüm bu özellikleri itibariyle okullarıyla tercih listelerindeki yerini alan şehirlerden.

Öğrencilerin Marmara’ya İlgisinin Bir Diğer Sebebi: Çanakkale

İstanbul ve Bursa’nın ardından listede yer alan bir başka Marmara Bölgesi şehri de destansı geçmişiyle yeri ayrı olan Çanakkale. Aslında sanayi kısmını saymazsak Çanakkale de Bursa’yla benzer özellikler göstermekte. İstanbul’a nazaran nispeten daha ufak ve sessiz Bunun yanı sıra gerek yeşil alan gerekse deniz açısından fazlasıyla zengin bir şehir. Bunların yanı sıra, Çanakkale’deki öğrenciler genelde dışarıdan geldikleri için, daha ziyade yaşadıkları bölgeye yakınlıkları dolayısıyla sıklıkla tercih edilmektedir.

Yorum Yazın