En Güzel Yürüyüş Yolları

En güzel yürüyüş yolları tanımı kişiye göre değişebilir fakat genel olarak oksijeni bol, yürüyüş alanı yeşillikle kaplı yerler hepimize yürümek için ayrı bir keyif ve ilham verir. Kuş cıvıltıları arasında her şeyden arınarak trekking yapmak fiziksel etkinin yanında ruhsal olarak da içimizde bir şeylerin değiştiğini hissettirecektir. Nitekim Steve Jobs gibi dünyayı değiştiren dahiler de fikirlerini projelendirmeden önce yaptıkları uzun yürüyüşlerle bu fikirleri üzerine düşünmüşlerdir. Elbette herkes Steve Jobs gibi dünyayı değiştirmiyor fakat hepimizin aklında bir şeyler vardır ve zaman zaman bunların muhasebesini yapmak isteriz. İşte en güzel yürüyüş yolları size ambianslarıyla bu ortamı sağlayıp en doğru kararlar almanızda dekor görevini üstlenirler. Peki Marmara Bölgesi’nde bu gibi yerler nerelerde var, işte bazıları:

İstanbul’un Sembolleşen Yürüyüş Yollarından: Belgrad Ormanı

İstanbul’un kuzeyinde yer alan Belgrad Ormanı, hem şehrin merkezinden nispeten uzak olması hem de kendi içinde yarattığı geniş alanıyla şehrin en huzur veren nefes alma alanlarından birisi olarak biliniyor. Orman, piknik başta olmak üzere pek çok kullanım amacına uyan bir yapıya sahip. Koşu parkurunda koşmak, bisiklet sürmek, mesire alanlarını keşif gibi pek çok seçeneğe sahipsiniz. Arkada sürekli olarak kuş cıvıltılarını duymak size birkaç saatliğine de olsa huzur ve mutluluk sunacak, kendinizi stresli hayatın monotonluğundan kurtaracaktır.

İstanbul’da Bir Botanik Cenneti: Atatürk Arboretumu

Sarıyer’in İstanbul’a sunduğu bir başka doğa harikası ise Atatürk Arboretumu. Özellikle sosyal medya ile birlikte daha geniş kitleler tarafından tanınan Arboretum, tam 33 yıllık bir yapım sürecinin sonunda 1982’de hizmete açılmış. Atatürk Arboretumu’nun amacı mümkün olduğunca çok sayıda canlı ağacı bünyesinde barındırmak. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nin Arboretum’un yönetiminde bakanlık ile beraber söz sahibi olması da biraz bununla ilgili. Fakülte sayesinde mekanda akademik çalışmalar yapılıp sürekli olarak botanik ve bitki bilimine dair gelişmeler takip ediliyor. Sıradan park ve bahçelerin ötesinde, doğayı ve ağaçları keşfedeceğiniz huzur dolu bir gün geçirmek istiyorsanız mutlaka gitmenizi öneririz.

Benzer Haber  Vergi Levhası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kalitesini Koruyan Yürüyüş Yollarından: Florya

Listemizde İstanbul’dan vereceğimiz son örnek ise Florya-Bakırköy sahil hattı. İstanbul’daki sahillerin neredeyse tamamı aşırı kalabalık durumda ve banklara oturup sakince denizi izlemek neredeyse imkansız. Florya ve çevresindeki sahil hattı ise bunu bize biraz daha iyileştirilmiş olarak sunuyor. Gerek toplu taşımayla ulaşımın biraz zor olması gerekse bölge halkının genel olarak belli bir standardın üstünde olmasından dolayı sahil hattı halen kendi kalitesini korumaya devam ediyor. Bu nedenle, eğer Atatürk Arboretumu ve Belgrad Ormanı uzak geliyorsa ya da onlara daha önce gittiyseniz, İstanbul’da yürüyüş için bir başka rota olarak Florya sahil hattını belirleyebilirsiniz.

Kocaeli’de En Güzel Yürüyüş Yollarından Birisi: Yuvacık Köyü

Kocaeli’nin merkez ilçelerinden İzmit’e bağlı olan Yuvacık Köyü, hafta sonları trekking yapmak için fazlasıyla çekici bir ambiansa sahip. Tahtadan yapılma geçişler ve zaman zaman karşılaşılan bayırlar sizi sanki Karadeniz bölgesindeymiş gibi hissettirecektir. Sadece yeşil alanlar ve su yolları değil, tarihi yapıtlarıyla da insana zamanda yolculuk hissi yaratıyor. Hafta sonunuzu trekking ve yayla ambiansına ayırmak isterseniz rotayı Kocaeli’ne doğru çevirip Yuvacık Köyü’ne uğramanızı mutlaka öneririz.

Kocaeli’de Bir Başka Doğa Harikası: Ballıkayalar Milli Parkı

Yuvacık Köyü gibi Kocaeli’de yer alan Ballıkayalar Milli Parkı, Gebze ilçesinde yer almaktadır ve özellikle içindeki kanyonla bilinir. Her ne kadar Gebze Sanayi Bölgesi ile yakın yerlerde yer alsa da oradan hiç etkilenmemiş ve tüm doğallığını korumuş diyebiliriz. Hem trekking hem piknik hem de tırmanış amacıyla kullanılan Ballıkayalar Milli Parkı, sahip olduğu ambians ve ahenk ile hafta sonunuzu Kocaeli’nde geçirmeniz için kesinlikle önemli bir rota seçeneği sunuyor.

Düzce’nin Yürüyüş Severlere En Güzel Hediyesi: Pürenli Yaylası

Listemizdeki son öneri olan Pürenli Yaylası ise Düzce’de yer almaktadır. İçerisinde yer alan şelale, göl ve ahşap evler tam bir ahenk bütünlüğü içinde hareket eder ve bu durum size adeta orada bulunduğunuz süre boyunca huzur içinde olacağınıza dair garanti vermektedir. Pürenli Yaylası’nın esas tadı kamp yaparak çıkar fakat elbette günübirlik ziyaret yaparak da istediğiniz huzuru yaşayabilirsiniz. Her şekilde rotaya eklenmesi gereken yerlerden birisi.

Benzer Haber  Elektrik Aboneliği 2019

 

Yorum Yazın