En İyi Altyapısı Olan 10 Şehrimiz

En iyi altyapısı olan 10 şehrimiz sıralaması, Türkiye’nin ekonomik olarak gelişim gösterirken bu gelişmişliğin altyapıya da yansıdığını gösteren önemli bir veri sunuyor. Bu altyapıyı pek çok alanın sentezi gibi düşünebilirsiniz. Elektriğin ve su gibi hizmetlerin düzenli sağlanması, şehirdeki hastane ve kişi başına düşen doktor sayısı, devlet dairelerinin sayısı ve düzenli olarak çalışması gibi detayların tamamı, altyapı hizmetleri başlığı altında toplanmakta. Peki Türkiye’nin en iyi altyapısına sahip şehirleri hangileridir ve hangi özellikleriyle diğer şehirlerden sıyrılmaktadır? Bu gibi pek çok sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Başkent Ankara, En İyi Altyapısı Olan 10 Şehrimiz Arasında Zirvede

Memur ve öğrenci hayatıyla bilinen Ankara, İstanbul ile birlikte en iyi altyapısı olan 10 şehrimiz sıralamasının zirvesinde yer almakta. Bunda en büyük pay sahibi elbette başkent olmasının verdiği idare yükümlülük. Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren idari işlemler buradan ilerlediği için Ankara önemli yatırımları bünyesine çekmiş durumda. Sonrasında bununla birlikte yoğun bir nüfusa ulaşan ve sadece altyapı değil nüfus olarak da İstanbul’la kıyasıya bir rekabet halinde olan Ankara, aldığı göçlerle birlikte sorumluluğunu artırsa da altyapı kalitesini sürekli olarak geliştiren şehirlerimizdendir.

Megakent İstanbul da En İyi Altyapısı Olan 10 Şehir Arasında

Başkent olmasa da ülkenin en hareketli ve kalabalık kenti olan, sadece Marmara değil Türkiye’nin en önemli şehirlerinden İstanbul, Ankara’nın hemen ardında sıralamanın ikinci sırasında yer almakta. İstanbul’un altyapısının iyi olmasının sebebi ise, gerek Marmara’nın diğer şehirlerinden gerekse ülkenin dört bir yanından sahip olduğu yüksek kalabalığa karşı sorumluluğundan dolayı sürekli olarak iyileştirme çalışmalarına gitmesi. Bu sayede maddi yatırımların da önemli bir kısmını kendisine alan İstanbul, son dönemlerde Ankara’yla birlikte altyapı anlamında en başarılı şehirlerimizden biri olarak dikkat çekmekte.

Benzer Haber  Marmara Adası Çınarlı Köyü

Öğrenci Kenti Eskişehir, En İyi Altyapısı Olan Şehirlerimizden

Öğrenci kenti olarak bilinen Eskişehir de en iyi altyapısı olan şehirlerimizden birisi. Eskişehir ne İstanbul gibi kalabalık ne de Ankara gibi başkent özelliğine sahip fakat sahip olduğu büyüme politikası itibariyle altyapısını düzenli olarak belli bir standartla artırdı. Özellikle Anadolu Üniversitesi’nin eski rektörü Yılmaz Büyükerşen’in belediye başkanı olmasıyla öğrenci ruhunu şehrin tamamına yayan Eskişehir, politikasını da  genç nüfus odaklı fakat elbette herkese dönük olarak belli bir seviyeyle ve bunu basamak basamak artırarak yaptığı için hem refah hem de hizmet anlamında Türkiye’nin altyapıda ön planda olan şehirlerinden biri haline geldi.

Sadece Karadeniz’in Değil Türkiye’nin de En İyi Altyapısı Olan Şehirlerinden: Trabzon

trabzon-emlaklobisi

Karadeniz Bölgesi’nin popülerlik anlamında en bilinen şehirlerinden olan Trabzon, bu anlamdaki başarısını kamu hizmetleri başta olmak üzere pek çok unsurla altyapıya da taşımış durumda. Bölgedeki diğer şehirlere göre daha yüksek nüfus miktarına sahip olan ve ticaretin daha fazla olduğu Trabzon, dolayısıyla bu yönünü aksatmamak için kamu harcamalarını da bu oranda yapmaktadır. Bu da tıpkı nüfus açısından olduğu gibi altyapı yatırımları ve kalitesi olarak da Trabzon’u Karadeniz Bölgesi için bir adım öne çıkarmaktadır.

Marmara’nın Altyapısı En İyi Olan Şehirlerinden Bir Diğeri: Edirne

edirne-emlaklobisi

Osmanlı’da uzun yıllar başkentlik yapan ve Marmara Bölgesi’nin önemli şehirlerinden Edirne de altyapısı en iyi olan şehirlerimizden birisi. Özellikle de hastane ve devlet dairesi anlamında ortalama olarak yüksek diyebileceğimiz sayılara sahip olan Edirne, yüzölçümüne göre çok da yoğun olmayan nüfusu ve sakin beldeleriyle refahı ve altyapısı en iyi şehirlerden birisi.

Akdeniz’in Ötesinde Türkiye’nin de En İyi Altyapısı Olan Şehirlerden: Antalya

Türkiye’nin turizm cenneti olan ve pek çok konuda uluslararası alandaki simge şehirlerimizden Antalya da altyapısıyla başarılı bir şehir. Her yıl yurt dışından milyonlarca turistin gelmesinin yanı sıra çok sayıda ulusal ve uluslararası etkinliğe de ev sahipliği yapan Antalya, bu sorumluluklarının karşılığı olarak altyapısına da önemli yatırımlar yapmakta. Bu sebeple Türkiye’nin en iyi altyapısı olan şehirlerinden biri olarak ön planda olan Antalya, gerek yerel halkı gerekse bölgeye gelen turistler ve diğer ziyaretçiler için altyapı anlamında gereken altyapıyı başarılı bir şekilde sunmaktadır.

Benzer Haber  En Güzel Konteyner Ev Modelleri

Listeye Ege’den Sürpriz Bir Aday: Isparta

Ege şehri Isparta, halısı ve gülleriyle tanınıyor. Muhtemelen listede yer alması pek beklenen bir şehir değildi. Fakat verileri incelediğimizde durumun hiç de öyle olmadığını görüyoruz. Eğitim ve sağlık kurumları ortalamanın üstünde. İşsizlik anlamında da ülke geneline bakacak olursak pek problemi olmayan nadir şehirlerimizden birisi. Ulaşım belli bir kaliteyi yakalamış. Trafiğin rahatlığı gibi özellikler de gösteriyor ki Isparta, altyapı hizmetleriyle vatandaşlarının göç etmesini engellemeye odaklanmış.

Ege’nin İncisi İzmir de Altyapısıyla İddialı Şehirlerden

Gerek ambiansıyla gerekse sahip olduğu kitleyle sadece Ege’nin değil Türkiye’nin de en yaşanılası şehirlerinden. Çeşitli kamu hizmetlerinin etkisiyle altyapısıyla da örnek alınabilecek şehirlerimizden. Özellikle de şehrin hemen her yerinin birbiriyle entegre olması bunda etken. İzmir, eğitim, sağlık ve kamu odaklı hizmetlerin yanı sıra kültürel anlamda da çok sayıda aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Refah kalitesinin yanı sıra altyapı hizmetleriyle de Türkiye’nin örnek alınacak şehirlerinden.

En İyi Altyapısı Olan Şehirler Listesinde Karadeniz Fırtınası: Rize

Nüfus ve popülerlik olarak önceki yıllarda Karadeniz’de Trabzon’un gerisinde kalsa da son dönemde bu farkı iyice azalttı. Türkiye’nin en iyi altyapısına sahip şehirleri sıralamasında Karadeniz’i temsilen Trabzon’la birlikte yer aldı. Kendisini bir kez daha ispatlamış durumda. Nispeten daha dağınık yerleşimi ve yaylalarının birbirinden bağımsız olmasından dolayı altyapı gelişimi daha zor. Son yıllarda teknolojinin geldiği noktayla birlikte altyapı imkanlarını artırmış durumda. O eşsiz doğasını altyapı olanaklarıyla da birleştirdi. Sadece en iyi altyapısı olan değil, en yaşanılası şehirler listesinde de kendisine iddialı bir konum elde etmiş durumda.

Yorum Yazın