En İyi Aşçılık Kursları

En iyi aşçılık kursları gastronominin önemini fazlasıyla artırdığı günümüzde çok daha fazla önem kazanmaya başladı. Gastronominin önemini artırması elbette pek çok faktör bulunuyor; restoranlardaki yemeklerin çeşitliliğinin daha fazla kişi tarafından öncelik olması, globalleşmeyle birlikte dünya mutfaklarındaki ürünlerin her yerde yayılması, farklı tatlar arama isteği vb. Tüm bunlar, birbirinden farklı pek çok restoranın açılmasını sağlarken bu restoranlar da normalin ötesindeki aşçıları bulma arayışında. Son yıllarda oluşan bu zincir hiç şüphesiz aşçılık okullarının da önemini fazlasıyla artırdı çünkü aşçı olmak isteyenler kendilerini yetiştirmek ve dünya mutfaklarından örnekler görmek için bu kurslara yönelmeye başladı. Aşçılık kursları artık bir okul konseptiyle eğitim veriyor ve biz de bu yazımızda hem Türkiye’den hem de dünyanın çeşitli yerlerinden örnekler vermek istedik. Böylece yapacağınız planlara göre ister ülkemizden isterseniz yurt dışından aşçılık okullarını düşünebilirsiniz.

Türkiye’deki En İyi Aşçılık Kurslarından Birisi: Mutfak Sanatları Akademisi

En iyi aşçılık okulları denilince Türkiye’de ilk akla gelen örneklerden birisi. Bunu hem eğitim içeriği hem eğitmenleri hem de yapmış olduğu başarılı PR çalışmalarıyla sağladığını söyleyebiliriz. Mutfak Sanatları Akademisi 2004 yılında kuruldu ve aslında fark yarattığı nokta, diğer aşçılık kurslarının ötesinde bütüncül bir bakış açısına sahip olması. Sahip olduğu akreditasyonların ötesinde içerisindeki AR-GE bölümü, yemeklerin tarihiyle ilgili önemli bir arşivinin olması ve mutfak labaratuvarlarıyla en iyi aşçılık kursları arasında yer almayı hak ediyor. Muhtemelen gelecekte sektörde adından sıkça söz ettirecek pek çok şef, buradan yeni mezun olmuş ya da henüz öğrenci durumunda.

Benzer Haber  Gaz Beton Nedir?

Sektördeki Önemli Bir Okul: Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi

Uluslararası Servis Lezzetleri Akademisi (USLA) de tıpkı Mutfak Sanatları Akademisi gibi, sadece gastronomiyle ilgili teorik eğitim veren bir kurumun ötesinde bir kültür inşa etmiş durumda. Teorik eğitimi uygulamayla birleştiren sınıflar, fitness gibi çeşitli sosyal faaliyetlerle birleştirilen yaşam merkezi ambiansı ve yurt dışındaki bağlantılar öğrencileri global bakış açısına sahip ve donanımlı birer mezun olarak sektöre hazırlıyor. Tüm bu değindiğimiz noktalar Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi’nin Türkiye içindeki en iyi aşçılık okulları arasında yer almasını sağlıyor.

Göz Önünde Bulundurulan Bir Alternatif: Istanbul Culinary Institute

Öncesinde Beyoğlu’nda, artık Kadir Has Üniversitesi’nde olan Istanbul Culinary Institute, USLA gibi hem normal gurme restoran olarak birbirinden lezzetli yemekleriyle hizmet vermekte hem de çeşitli kursları bünyesinde barındırmakta. Pastacılıktan dünya mutfaklarına kadar geniş bir eğitim alanına sahipler ve restoranlarındaki yemeklerin kalitesinden yola çıkarsak, kurslarda kesinlikle gastronomi alanında uzmanlaşmış ve yaratıcı düşüncedeki eğitmenler tarafından yetiştiriliyorlar. Ayrıca dilerseniz kursların yanı sıra daha kısa süreli workshoplarına da katılabilirsiniz.

En İyi Aşçılık Kursları Listesine İstanbul Dışından Bir Aday: İzmir Mutfak Sanatları Enstitüsü

Bu seferki önerimizde biraz İstanbul dışına çıkalım istedik. İzmir-Balçova’da bulunan İzmir Mutfak Sanatları Enstitüsü (İMSE) hem pastacılık hem de dünya mutfaklarından örnekler anlamında kendisini uzmanlaştırmış eğitmenleriyle İzmir başta olmak üzere Ege bölgesi için en iyi aşçılık kursları denilince ön sıralarda düşünülmesi gereken örneklerden birisi. Şefliği düşünen bireylere yönelik hazırladıkları kurs ve workshopların yanı sıra kurumsal firmalarla da çalışmalar yapan İMSE, hem catering hem de çeşitli danışmanlık hizmetlerini de bünyesinde barındırmakta.

Aşçılık Kurslarının Öncüsü: Le Cordon Bleu

Le Cordon Bleu Fransa’da bulunuyor. Günümüzde normal bir aşçılık kursunun ötesinde, turizmle ilgili de çalışmalar yapıyor. Bu işin zirve kurumlarından sayılan bir okul ve topluluk ağı konumunda. 1895 yılında kurulan ve yaklaşık 20 bin öğrencisi bulunuyordu. Yaklaşık 1 senelik programlarıyla aşçılık ve pastacılık eğitimleri verip, program sonunda Le Grand Diplome sertifikasını sunuyor.

Benzer Haber  Müteahhite Verilen Binada Kiracı Hakları Nelerdir?

Kafe, restoran, kahve mekanı gibi pek çok farklı konseptte birbirinden lezzetli ürünler sunan çok sayıda mağazaya sahip. Le Cordon Bleu’nun İngiltere ve Avustralya başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde franchising tabanlı kursları da bulunmakta. Eğer şefliğe giden süreçte aşçılık ve/veya pastacılık kursu için yurt dışındaki bir kurstan mezun olmayı düşünürseniz Le Cordon Bleu (özellikle de Fransa şubesi) sizin için öncelikli önerilerimizden birisi.

İsviçre’den İddialı Bir Aşçılık Kursu: DCT Swiss Hotel ve Culinary Arts School

Yurt dışından bir başka önerimiz ise DCT Swiss Hotel ve Culinary Arts School. İDiğerlerinden farklı olarak sektöre çırak olarak da başlangıç yapmış ve kendisini bu alanda yetiştirmeye karar vermiş insanlara odaklanıyor. Okulun kabul şartlarından birisi, daha önce 6 aylık deneyim sahibi olunması. Ayrıca kurs sonrasında 3 aylık bir staj süresi bulunuyor. Kursu tamamlayıp staj süresini tamamladığınızda sertifikanızı alabiliyorsunuz. Bu kurs, sahip olduğu disiplinle işe daha sıkı sarılmanızı ve mesleğinize daha tutkulu hale gelmenizi sağlayabilir. Ayrıca staj süresinde sahip olacağınız network, mezun olduğunuzda şeflik kariyerinizi İsviçre gibi ülkelerde şekillendirmeniz için iyi bir aracı olabilir.

Dünyanın En İyi ve En Prestijli Aşçılık Kurslarından: Culinary Institute of America

1946 yılında kurulan Culinary Institute of America, aşçılık alanında dünyanın en tanınan okullarından birisi. Kabul süreci bile birçok aşamadan oluşuyor. Sahip olduğu dünya standardındaki eğitim ve staj sürecinin yanı sıra, prestij açısından da çok büyük bir anlam ifade etmektedir.

Anthony Bourdain, Grand Achatz, Cat Cora ve Michael Ruhlman gibi dünyaca ünlü şefleri mezun eden okul, New York ve San Antonio’daki yerleşkeleriyle hem Amerika hem de dünya restoranlarının nabzını tutmaktadır. Buradan mezun olan birisi sahip olduğu network ve birikimle muhtemelen fazlasıyla önemli bir kariyere sahip olacaktır. Fakat kabul şartları ve ücretleri de buna yönelik olarak belirlenmiş durumda.

Yorum Yazın