En Ünlü Dans Okulları

En ünlü dans okulları dansı tüm parçalarıyla ve prestijli bir yerde öğrenmek isteyenler için fazlasıyla rağbet görüyor. Özellikle de eğitim için yurt dışına çıkmanın ülkemizde de yaygınlaşmasıyla birlikte dans okulu için yurt dışına gitmek süreç olarak çok zor olmayacağı gibi hayatınızda farklı bir tecrübe olarak yer alacaktır. Bu okulların bazıları spesifik olarak baleye odaklıyken bazıları da tüm dans branşlarında eğitimler vermektedir. Peki dünyanın en ünlü dans okulları nelerdir ve ne gibi özellikleri vardır, listemizden inceleyebilirsiniz:

Dünyanın En Ünlü Dans Okullarından Biri İngiltere’de: The Royal Ballet School

 

En ünlü dans okulları listemizin zirvesinde The Royal Ballet School yer alıyor. İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alan okul, klasik bale eğitimi alanında dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilir. Bu okulun en önemli amacı, Royal Ballet (Londra Kraliyet Opera Binası) ve Birmingham Royal Ballet için balerin yetiştirmektir. Dünyanın en prestijli sanat merkezlerinden bu ikisinde görev almak için eğitim görmek bile başlı başına fazlasıyla cezbedici.

Amerika’nın Dünyaca Ünlü Dans Okulu: Joffrey Academy of Dance

 

İngiltere’deki The Royal Ballet School’un dans alanındaki en önemli rakiplerinden olan Joffrey Academy of Dance, Amerika’nın Illinois eyaletinde yer almaktadır. Gerek Amerika gerekse dünyanın çeşitli yerlerinde fazlasıyla nam salan pek çok balerin, koreograf ve diğer dans türlerinde görev alan dansçılar bu okuldan yetişmiştir. Amerika’nın ünlü sanat merkezlerinden Auditorium Theatre’da yılın belli dönemlerinde Romeo & Juliet ve Fındıkkıran başta olmak üzere çeşitli seçkiler hazırlamaktadır. Bunun yanı sıra zaman zaman ülke içi ya da yurt dışı turneleri de bulunur. Joffrey bu özellikleriyle balerin ve diğer dans uzmanlıklarında yetişmek için, tıpkı İngiltere’de bulunan The Royal Ballet School gibi öncelikli seçeneklerden biri olmuştur.

Benzer Haber  Otel Odasına Tapu Dönemi!

Dünyanın En Ünlü Dans Okullarından: The Juilliard School

 

The Juilliard School ya da yaygın ismiyle Juilliard da tıpkı Joffrey gibi Amerika’da, bir başka bölgesi olan Manhattan’da yer almaktadır. Dans, drama ve müzik alanlarında seçkiler sunan okul, eğitimlerini de bu alanlarda yapmaktadır. Sanat eğitimleri açısından MIT ve Harvard seviyesinde görülen okul, John Williams başta olmak üzere dans, müzik ve drama alanıda dünya çapında pek çok sanatçıyı çıkartarak kendisine atfedilen bu prestijin hakkını vermiştir. Kabul alınması en zor okullardan biridir ve fakat girmeyi başaran herkes için sanatçılık kariyeri açısından hayatının dönüm noktasını oluşturur.

Amerika’nın Bir Diğer Dünyaca Ünlü Dans Okulu: American Ballet Theatre

 

Amerika’nın sanat dünyasındaki prestijini artıran okullardan olan American Ballet Theatre, sanatçılarıyla Lincoln Center ve David H. Roch Theatre gibi Amerika’nın en seçkin sanat merkezlerinde gösterimler yaparak referanslarının ne derece güçlü olduğunu herkese göstermektedir. Temelleri 1939’da atılan ve 1957 yılında şimdiki American Ballet Theatre ismini alan okul, bale ve koreografi anlamında dünyanın tanınmış pek çok sanatçıyı mezun etmiştir.

Sanatın Beşiği Fransa’da Dünyaca Ünlü Dans Okulu: Paris Opera Balet School

 

Listemizin son sırasında ise sanatın önemli merkezlerinden Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Paris Opera Ballet School yer alıyor. Palais Garnier başta olmak üzere dünyanın prestijli pek çok sanat merkezinde gösterimler yapan okulun dansçıları, Paris Opera Ballet School’un neden dünya çapında bu kadar önemli olduğunu ispatlar nitelikte. Kabul almak açısından fazlasıyla zorlu şartları bulunsa da, tıpkı listedeki diğer okullar gibi Paris Opera Ballet School da öğrencilerine hayatları için kariyer anlamında dönüm noktalarından birini sunmaktadır.

 

Yorum Yazın