Erzurum Şehir Hastanesi

Erzurum Şehir Hastanesi ile ilgili tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Halen inşaatı devam eden Erzurum Şehir Hastanesi’nin 2018 yılı sonuna açılışının yapılması planlanıyor. Hastanede hummalı bir çalışma devam ediyor. 2018 yılı sonunda hastanenin bir kısmı hizmete alınacak. Yaklaşık 300 kapasiteli bu kısım en kısa sürede faaliyete geçecek. Ancak kalan kısım için ihaleler hale devam ediyor. Hastanenin revizyon ihtiyacının ortaya çıkması ile revizyon ihalesine gidildi. Bu durum ise hastanenin açılış sürecini erteledi.

Hastane Kapasitesi

2020 yılına gelinip hastane tam kapasite çalışmaya başladığında Erzurum Şehir Hastanesi yatak kapasitesi 1.300-1.500 seviyelerine ulaşmış olacak. Ancak deprem gibi bir doğal afet ya da acil bir durum halinde hastanenin yatak kapasitesi 2.000 yatağa kadar çıkarılabilecek.

410 bin metrekarelik alana kurulan hastaneye fizik tedavi ve adli psikiyatri servisleri de eklenecek. Bu sayede 5 bin metrekarelik bir kapalı alan daha eklenecek. Hastane tamamlandıktan sonra bölgedeki istihdama da katkı sağlayacak. Toplamda 5 bin personelle hizmet verilmesi hedefleniyor. Hasta sirkülasyonunun ise 25 bin kişi olması bekleniyor.

Hasta mahremiyetine özen gösterilen hastanede tek kişilik odalar yapılıyor. Hatta suit odalar da bulunacak. Hasta yoğunluğu çok olsa dahi her hasta tek kişilik odalarda kalma fırsatı yakalayacak. Aynı kural yoğun bakım ünitelerinde de uygulanarak her bir hasta için mahrem alan ayrıldı. Hastanede 39 adet ameliyathane bulunacak.

Hastaların ulaşım ve park sorunu yaşamaması için 3.500 araç kapasiteli otopark inşa ediliyor. Kapalı ve açık otoparklarla hasta ve yakınlarına hizmet sunuluyor. Ayrıca hastanede hasta ve hasta yakınlarının vakit geçirebileceği yeşil alanlar olmasına da özen gösteriliyor.

Benzer Haber  Ev Yapmak İçin Gerekli İzinler Nelerdir?

Depreme Dayanıklı

Erzurum Şehir Hastanesi özel yöntemlerle depreme dayanıklı olarak inşa ediliyor. Depreme dayanıklı sismik sensörlerin yer alacağı hastane 8 büyüklüğündeki bir depremi bile hissettirmeyecek. Bu büyüklükte bir deprem olduğu esnada hastanedeki cerrahlar her şeyden habersiz ameliyatlarına devam edebilecekler.

Hastane temelinin 1.600 sismik izoletörle güçlendirilmesi sayesinde hastane depremde hiçbir hasar görmeyecek. Erzurum’da bu büyüklüklerde bir deprem olma olasılığı oldukça düşük ancak önlemler sıkı tutuluyor.

Leed Gold Sertifikası Alacak

Erzurum Şehir Hastanesi Teknik ve altyapı özellikleri bakımından Türkiye’deki ilk Uluslararası Enerji ve Çevre Dostu Yeşil Bina (Leed Gold) Sertifikası sahip şehir hastanesi olacak. Hatta acile gelen hastaların araç park etme sıkıntısına son verecek olan valeler hastanede görev yapacak. Hastane içinde kişilere özellikle de yaşlılara ve ağır hastalara yol gösterecek, yardımcı olacak personeller olacak. Hastane kapasitesinin artma ihtimaline karşılık 300’ün üzerinde poliklinik rezerv alanları da hazırlanıyor.

Erzurum Şehir Hastanesi Adres ve Ulaşım

Merkezi bir konumda bulunması ile ulaşım kolaylığı saplayacak. Hastane sadece Erzurum’dan değil tüm bölgeden talep alacaktır. Böylece Erzurum, Doğu Anadolu bölgesinde sağlık turizmi çeken bir yer haline gelecektir.

 

Yorum Yazın