eski-istanbul-evleri

Eski İstanbul Evleri

Eski İstanbul Evleri

Eski istanbul Evleri dendiğinde ilk olarak akıllara Osmanlı geliyor. Mimari konusunda çığır açmış olan Osmanlı İmparatorluğunun motifleri İstanbul’da da kendini büyük ölçüde gösteriyor.

Eski İstanbul Evleri Özellikleri

Osmanlı’da ahşap mimari ön plana çıkmıştır. Kendine özgü olan bina yapıları ile yaşam tarzının da farklı olduğunun en önemli kanıtı Eski İstanbul Evleri olarak gösterebileceğiniz yapılardır. Ahşap bir başkent olarak İstanbul gösterilebilir. Osmanlı için son derece önemli bir yer olan İstanbul’da her yapı son derece tarihi dokuyu yansıtacak şekilde oluşturulmuş ve günümüze taşınmıştır.

eski-istanbul-evleri-ornekleri

Eski İstanbul Evleri

Eski İstanbul Evleri o dönem için sağlamlığını koruyordu. Günümüzde de yıkıma uğramıyor olmaları şaşırtıcıdır. Evlerin tek olumsuz etkisi, ahşap olmalarından ötürü tek bir kıvılcım ile yanabiliyor olmalarıdır. Bunun dışında sokakların iki tarafına yapılmış olan kahve tonlarındaki evler, direkt olarak akustik bir ortamın oluşmasını sağlıyor. Gezdikçe keyif alacağınız, eğlenirken tarihte bir yolculuğa çıkacağınız evleri yakından inceleme fırsatı da bulabilirsiniz.

Kullanılan malzemeler

Pencere ve kapı mimarisi

Evlerin iç dekorasyonu

İç mimarisi

Yukarıda verilen özellikler üzerinden evlerin incelemesini yapabilirsiniz.

Müstakil olarak inşa edilmiş olan evler genel olarak 2 ya da 3 katlı. İçten merdivenli olarak tasarlanmış olduklarını göreceksiniz. Direkt olarak sağ ya da sol duvar dibinden çıkan merdivenler olacak. Direkt olarak o merdivenlerden Eski İstanbul evleri içi gezilebilir. Mutfak, tuvalet, banyo gibi ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz alanları inceleyebilirsiniz. Bunun dışında misafirler için düşünülmüş olan odaları görme şansınız da olacaktır.

eski-istanbul-evleri-nerede

Eski İstanbul Sokakları

Evlere baktığınızda tarihi dokunun sokaklar ile bütünleştiğini görürsünüz. Eğimli sokaklar ile evlerin merdivenlerinin nasıl bütünleşmiş olduğu hemen dikkatinizi çekecek. Kent planlamalarının genel olarak betonlaşmayı getirdiği sokaklardan tarih kokan sokaklara adım atacaksınız. İstanbul’un tarihi ahşap evleri ile direkt olarak farklı bir havaya büründüğünü göreceksiniz. Ahşap evlerin olduğu sokaklar size yıllar önce çekilmiş olan dizileri de hatırlatacak. Evlerin önlerinde sokağın sonuna kadar uzanan merdivenleri görmeniz tarihte bir yolculuğa çıkmanızı sağlayacak.

İstanbul’un sokaklarına baktığınızda yakın yakın olan evlerde komşuluk ilişkilerinin de özlenen günlerde olduğu gibi olduğunu hatırlayacaksınız. Yakın evler, birbirine bakan camlar İstanbul’un ahşap sokaklarında sizleri geçmişe özleme sürükleyecek. Osmanlı Dönemi’nden kalma saraylar ile ahşap evlerin karşılaştırmasını yaparak tarihte bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İstanbul evleri ve sokakları fotoğraf çekmeye ve gezmeye değer olacaktır. Keyifli ve eğlenceli zaman geçirmek açısından İstanbul tarihi son derece doğru bir seçimdir diyebiliriz.

Benzer Haber  İnbükü Orman Kampı

Yorum Yazın