Eski İstanbul Nereye Denir?

Eski istanbul Nereye Denir?

İstanbul özellikle Türkiye’nin en önemli şehirleri arasında yer aldığı gibi aynı zamanda eski istanbul teriminin kullanılması da günümüzde İstanbul’un yeniden farklı bir şekilde gündeme gelmesine neden oluyor. Yapılacak düzenlemeler sayesinde özellikle tarihi yarımada artık eski İstanbul olarak adlandırılacak. Tamamen turistik bir bölge olarak konumlandırılmasının yanı sıra adının da bu şekilde anılması özellikle bölgeye olan merakın artmasını sağlamaktadır.

eski-istanbul

Eski İstanbul

Tarihi Yarımada ‘Eski İstanbul’ Olarak Adlandırılacak!

İstanbul’da özellikle yapılan değişimler arasında 2 yeni şehir projesi yer alıyor. Silivri ve Kartal projeleri bu kapsamda yapılacak düzenlemeler için belirlenen yerlerdir. İstanbul’da özellikle yapılan kanal projesi yapılacak değişikliklerin meydana gelmesine neden oluyor. Kentsel dönüşüm kapsamında tarihi Yarımada yeniden şekillendirilerek eski İstanbul olarak adlandırılacak.

İstanbul büyükşehir belediyesi tarafından 2023 yılında tamamlanması planlanan dönüşüm projeleri hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda özellikle ortaya çıkacak değişimler İstanbul’un farklı noktalarında yeniliklerin oluşmasını sağlayacak. İstanbul’u merkezi olarak kabul edilmekte olan tarihi yarımada yerleşim bölgesinden ayrılarak tamamen yeniden düzenlenecek. Bu sayede özellikle eski İstanbul neresi diye merak edenlerin cevabı olarak tarihi yarımada verilecek.

eski-istanbul-nereye-denir

İstanbul’da İki Ayrı Merkez

Prag ya da Roma gibi bölge tamamen turistik amaçlı kullanıma uygun şekilde düzenlenecek. Tarihi yarımada artık turistik amaçlı kullanılacak. Avrupa yakasında Silivri ve aynı zamanda Anadolu yakasında Kartal olmak üzere iki yeni şehir merkezi oluşturulacak. İstanbul’un merkezinde bulunmakta olan tarihi yarımadada yerleşim bölgelerinden arındırılacak. Özellikle burada bulunmakta olan yerleşim bölgeleri istimlak edilerek tamamen turistik amaçlı kullanım için kentsel dönüşüm çalışmaları yapılacak. Yeni şehirler artık Avrupa yakasında Silivri ve Anadolu yakasında Kartal merkezi olacak.

İstanbul’da ara vermeden devam edilmekte olan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yer almakta olan 3. havalimanı, otoyol projeleri ve 3. köprü çalışmalarının tamamlanmasıyla özellikle daha fazla alana sahip olabilmesi için farklı projelere İstanbul ev sahipliği yapmaktadır. Yapılacak düzenlemelerin tamamlanmasının ardından tarihi yarımada eski istanbul olarak tamamen turistik amaçlı kullanıma uygun şekilde yapılan dönüşüm çalışmalarının ardından özel bölgeler arasında yer alacak.

Emlaklobisi / Agustos 2018

Benzer Haber  Emlak Yatırımında Yapılan Hatalar?

Yorum Yazın