Eskişehir Şehir Hastanesi

Eskişehir Şehir Hastanesi

Eskişehir, sağlık alanındaki gelişimine şehir hastanesi ile hız verdi. Tam 1081 yatak kapasiteli olan Eskişehir Şehir Hastanesi’nin kamu – özel işbirliğinde yapımı tamamlandı. Eskişehir’in konumu itibari ile pek çok çevre ilden de bu hastane hasta kabulüne devam ediyor. Üstelik modern tıp alanındaki gelişmelerin en güzel örneklerinden olan bu hastaneler son teknoloji cihaz ve donanımlar ile hazırlanıyor. Ağustos ayında hizmete açılan hastanenin yapımında yüzlerce işçi çeşitli vardiyalarda gece ve gündüz çalıştırıldı. Hastane Eskişehir’in en önemli noktalarından birinde bulunuyor olmasının da faydasını görüyor. Hem civar il ve ilçelerden, hem de Eskişehir’in dört bir yanından hasta kabulü yapıyor.

eskişehir-şehir-hastanesi-emlaklobisi

Büyük İstihdam Sağlayacak

Şehir hastanelerinin sağlık alanındaki reformları yalnızca bununla sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda yüzlerce sağlık personelinin istihdamına da hız veriyor. Eskişehir Şehir Hastanesi de sağlık personeli dışında 360’ın üzerinde insana istihdam sağlıyor. Bu insanlar çeşitli hasta bakıcılık ve temizlik hizmetlerinde görevlendiriliyor. Hastane 341 bin 287 metrekarelik bir alanda yer alıyor ve bulunduğu kampüste yaşam alanlarını barındırıyor. Hastalar ve hasta yakınları hastanenin yürüyüş noktalarında, spor alanlarında ve alışveriş merkezlerinde vakit geçirebiliyor.

Tüm Sağlık Birimleri Bulunuyor

eskişehir-şehir-hastanesi-emlaklobisi

Hastanede bir şehir hastanesinden beklenen her detay düşünülmüş. Hastane toplamda 35 ameliyathaneye sahip. Askeri helikopterler ile ağır hastaların da kabulünü ağlayan hastanenin ameliyathaneleri tam donanımlı ve son teknoloji cihazlar ile hazır. 131 tane yoğun bakım ünitesi sayesinde çevre hastanelerden hasta sevkine de izin veriyor. 622 tane genel hastane yatak kapasitesine sahip. Ayrıca 122 tane yalnızca kanser hastaları için onkoloji yoğun bakım ünitesi bulunduruyor. Bu sayede kanser tedavisinde, ülkede çok önemli ve kritik bir noktada yer alıyor. Ayrıca 100 yataklı yüksek güvenlikli asli psikiyatri servisine de sahip. 90 tane de yalnızca ruh ve sinir hastalıkları birimi için yatak ayrılmış durumda. Şehir hastaneleri arasında en kapsamlı hastane olarak kabul edilen Eskişehir Şehir Hastanesi’nin yapımı tamamlandı ve hizmete açıldı.

Benzer Haber  Sancaktepe Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

344 Milyon Euro’ya Mal Edildi

eskişehir-şehir-hastanesi-emlaklobisi

Kamu – özel işbirliği ile yapılan hastanenin yapımında tam 344 milyon Euro harcandı. Bu bedel Akfen İnşaat tarafından Garanti ve Türkiye İş Bankası’ndan çekilen krediler ile sağlandı. Kredinin vadesi 18 yıla bölündü ve ödemeler kolaylaştırıldı. Sözleşme sonunda Sağlık Bakanlığı’na devredilecek olan projede ortaya çıkan Eskişehir Şehir Hastanesi hizmetlerine başladı. Tıbbi teknoloji olarak kapsamlı ve alt yapı olarak donanımlı hastanelerin oluşturulabilmesi için kamu – özel işbirliğinde yürütülen bu şehir hastanelerinin yapımında dikkat edilen husus ulaşılabilir olması. Yani hem civar noktalardan, hem de bulunduğu ilden bu hastanelere kolaylıkla ulaşılabiliyor. Eskişehir Şehir Hastanesi için de toplu taşıma aracı güzergâhları, hastaneden geçecek şekilde hazırlandı. Bu sayede Eskişehir hastaneleri bünyesinde oluşan yığılmalar en aza indirildi.

Yorum Yazın