KANADA

Ev Alarak Kanada Vatandaşı Olmak

Ev alarak Kanada vatandaşı olabilirsiniz. Vatandaşlık talep edilen ülkelerin başında gelen Kanada, dünyanın her yerinden göçmen alan ülkelerden biridir. Yılda binlerce başvuru yapılan ülkede keskin vatandaşlık kuralları bulunmaktadır. Yapılan düzenlemeler sonucunda kurallarda esneme yapılsa da talebin çok olması Kanada’da elemenin yapılmasına neden olmaktadır.

Eğitim ve sağlık açısından en popüler ülkeler arasında yer alan Kanada yalnızca bu iki nedenle bile binlerce göçmenlik başvurusu almaktadır. Kanada Devleti her yıl ülkesine yeni vatandaşları kabul ediyor. Kanada vatandaşı olmanız için birçok farklı yöntem vardır. Dilerseniz orada çalışarak eğitim alabilir, ardından Kanada göçmenlik başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz Türkiye üzerinden uzman danışmanlarla başvurunuzu yapabilirsiniz.

kanada

Ev Alarak Kanada Vatandaşlık Hakkı İşlemi

Birleşmiş Milletler raporuna göre, Kanada dünyada yaşam şartlarının en iyi olduğu ülke. Kanada hükümeti, 250 bin Kanada Doları’nı gözden çıkaran yatırımcılara büyük kolaylıklar sağlıyor. Böylece yatırımlarınız da en verimli şekilde değerlendiriliyor.

Kanada’ya yerleşebilmek için Amerika’da olduğu gibi bir çekilişe katılmanıza gerek yok. Ama başvuru ücreti daha yüksek. İstenilen şartlara sahipseniz 550 Kanada Doları karşılığında Kanada’ya başvurabiliyorsunuz. Ayrıca vize işlemlerinizin yürürlüğe girmesi için Kanada Konsolosluğu’nun Dışbank’taki hesabına 125 Kanada Doları yatırmanız gerekiyor. Toplamda 400 bin dolarlık yatırım yapan veya 800 bin dolarlık banka hesabı bulunan yabancılar Kanada’da oturma izni almaya hak kazanıyor.

 

kanada

Kanada’da vatandaşlık alabilmek için ülkeye göçmen girişi yapmalısınız. Göçmenlik sonrasında hemen vatandaşlık verilmeyecektir. Önce 4 yıl boyunca kesintisiz şekilde ikamet etmeniz gerekmektedir.

Ülke sınırlarından ayrılmadan 4 yıl boyunca Kanada’da yaşamanız önemlidir. Hangi eyalette ya da şehirde yaşadığınızın bir önemi bulunmamaktadır. 4 yılın sonunda vatandaşlık başvurusu hakkınız doğacaktır.

İkamet şartı yerine getirildikten sonra vatandaşlık başvurusunda bulunanların neticeyi öğrenmeleri yalnızca 3 ay alacaktır. Vatandaşlık onayı aldıktan sonra prosedürler yerine getirilerek sonuçlandırılacaktır.

Benzer Haber  Mabeynci Faik Bey Yalısı

Kanada Vatandaşlık Hakkı Başvuru Süreci

Kanada doğrudan yatırım yoluyla vatandaşlık veren bir ülke değildir, o nedenle çok kullanılan tabirle “Kanada Vatandaşlığı Başvurusu” söz konusu değildir, yapılan başvuru göçmenlik başvurusudur. Vatandaşlık başvuru hakkı ancak göçmenlik statüsü alındıktan sonra, Kanada’da 6 yıl içerisinde 4 yıl fiziki olarak geçirerek, elde edilebilir.

Kanada’nın çok bilinen Federal Yatırımcı Göçmenlik programı 2015 yılı itibariyle kapatılmıştır. Fransızca konuşulan Quebec eyaleti, kendi Yatırımcı Göçmenlik programını (QIIP) başvuru kotaları (Fransızca konuşan yatırımcılar kotaya tabi olmadan başvurabilir) uygulayarak dönemler halinde devam ettirmektedir.

QIIP başvuru için gereken şartlar:

– 1.6 milyon CAD net malvarlığı (eşler adına toplam)

– 800 bin CAD Quebec eyaleti tahvillerine 5 yıl vadeli, “0” faizli yatırım (bu tutar 220 – 250 bin CAD karşılığında finanse edilmektedir)

– Son 5 senede en az 2 sene aktif işletme ya da yöneticilik tecrübesi

Kanada’nın diğer ekonomik yolla göçmenlik başvuruları eyaletler bazında yönetilen Girişimci Göçmenlik programlarıdır. Her eyaletin kendine özgün başvuru kriterleri olsa da, tüm girişimci programlardaki ortak nokta başvuru sahiplerinin aktif olarak çalışma zorunluluğudur.

İş modelleri Kanada’da girişim sermayesi şirketleri, melek yatırımcılar tarafından desteklenebilecek yatırımcılara yönelik olan “Start Up Visa”, çok küçük bir gruba hitap etse de, değerlendirilebilecek bir göçmenlik programıdır.

kanada

Start-Up Visa Nedir?

  •  Eğer küresel boyutta yenilikçi bir fikriniz var ise Kanada size start-up visa kapsamında göçmenlik sağlıyor. Tabi bu fikrinizin aşağıdaki kurum/kuruluşlardan bir tanesi tarafından desteklenmesi gerekiyor.

– Risk Sermayesi Şirketleri (Minimum 200.000$ yatırım alınması gerekiyor)
– Melek Yatırımcılar (Minimum 75.000$ yatırım alınması gerekiyor)
– Kuluçka Merkezleri (Kuluçka programlarına kabul gerekiyor)

  • Bu proje kapsamında kurulacak şirket ortakları (en fazla 5 kişi ve ortaklık oranı minimum %10 olması koşuluyla) Kanada’da göçmenlik hakkına sahip olabiliyor. Bir diğer şart ise destekçiler ve şirket ortaklarının hisse toplamının en az %50 olması.
  • Şirket ortaklarının IELTS’in her bir bölümünden en az 5 seviyesinde puan alması.
  • Kanada hükümeti startup visa programına finansal destek vermiyor. Kendinize ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler için yeterli paranız olduğunu göstermeniz gerekiyor. 1 kişi için yaklaşık 12.000$ ve her kişi başına yaklaşık ilave 3.000$.
  • Quebec dışında bir eyalete yerleşmek.
Benzer Haber  Ev İçin İdeal Spor Aletleri

Yeterlilikleri tamamladıktan sonra kabul edilmek için formların doldurulması, başvuru ücretinin yatırılması ve başvurunun gönderilmesi aşamalarından oluşuyor. Eğer başvurunuzu iptal ederseniz, onaylanmaz ise veya vazgeçerseniz başvuru ücreti iade ediliyor. Başvuru ücreti 3-4 kişilik aile için yaklaşık 1.500$ – 2.000$ civarında.

kanada-evleri

Yorum Yazın