ev-alirken-yapilmasi-gereken-islemler-nelerdir

Ev Alırken Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Ev alırken yapılması gereken işlemler nelerdir? Ev almadan önce farkında olarak ya da olmayarak çeşitli evrelerden geçeriz. Bütün bu evreleri geçtikten sonra karar verir ve ev sahibi oluruz. Ev almadan önce ve sonra yapılması gerekenleri sizler için derledik.

Ev alım sürecinizi sorunsuz olarak tamamlasanız bile özellikle yasalara tam olarak uyulmadan yapılan işlemlerden dolayı ilerleyen zamanlarda çeşitli cezalar ile karşı karşıya kalınabiliyor. Bundan dolayı, ev alım sürecinde dikkatli olmak ve gerekli mevzuatlara kesinlikle uymak gereklidir.

Ev alırken yapılması gereken işlemler nelerdir?

Belediyede yapılacak işlemler
• Evi satın alma sürecinde yapılacak ilk işlem, konutun bağlı bulunduğu belediyede rayiç bedelin belirlenmesi.
• Rayiç bedel, belediyenin belirlediği mahallenin metrekare bazında en alt limitten yüksek olması şartıyla evin satın alma bedelini, belediyeye bildirdiğiniz ve belediyenin de resmileştirdiği bedeldir.

Düşük gösterilen rayiç bedellere tapu harcı cezası
Tapu alım ve satım işlemlerinde alıcı ve satıcı ayrı ayrı %2 tapu harcı ödüyor. Tapu harçları belediyede belirlemiş olduğunuz rayiç bedelin %2 alınarak hesaplanıyor. Yani, rayiç bedeli düşük göstermeniz daha az tapu harcı ödeyeceğiniz anlamına da geliyor.

Bundan dolayı geçmiş yıllarda daha az tapu harcı ödemek isteyenler rayiç bedellerini düşük gösterdi. Bu duruma müdahale eden Gelir İdaresi Başkanlığı ’da bankalardan çekilen kredi tutarlarını isteyerek, beyan edilen rayiç bedelleri ile kıyasladı. Çektiği kredi tutarı, beyan ettiği rayiç bedelinden daha yüksek olanlara aradaki farkın cezası yasal faiz ve yanıltıcı beyandan dolayı ek cezalar ile birlikte gelmeye başladı. Bundan sonraki süreçlerde Gelir İdaresi’nin düşük rayiç bedelleri tespit etmek için farklı yöntemler izleyerek ceza kesmesi de şaşırtmamalı.

Ev alırken yapılması gereken işlemler nelerdir?

Tapuda yapılacak işlemler
• Rayiç bedelinizi belirledikten sonra alıcı ve satıcının yüzde 2’şer tapu harcını, tapunun anlaşmalı olduğu bankaya “tapu döner sermaye bedeli” ile birlikte yatırması gerekli.
• Harçlar yatırıldıktan sonra gerekli evraklarla tapuya başvuruyorsunuz.

Benzer Haber  Nazım İmar Planı Nedir?

Tapu için gerekli evraklar
• Kimlik aslı ve fotokopisi
• Fotoğraf (satıcının bir, alıcının iki fotoğrafı)
• Tapu aslı ve fotokopisi
• “Evin vergi borcu yoktur” yazısı (rayiç bedel alınırken belediyeden alınıyor)
• Kredi kullanılacaksa bankanın ipotek evrakları
• DASK poliçesi

Alınacak evin üzerinde ipotek olması durumunda
Öncelikle şunu belirtmek gerekli, alıcının ipoteği kabul etmesi şartı ile ipotekli olarak konut satışı yapılabiliyor. Ancak, üzerinde ipotek olan bir daireyi almak ise kendi içerisinde çeşitli riskleri de barındırmakta. Çünkü ipotekli bir konutu alan kişi, ipoteğe sebep olan borcu da kabul etmiş oluyor. Zaten tapu dairesi, gayrimenkulün üzerinde ipotek olduğu konusunda yazılı ve sözlü olarak uyarıda bulunuyor. Bu durum içerisinde alım yapan bir kişinin, daha sonra ipoteği kabul etmemesinin hukuki açıdan çok bir önem taşıdığı söylenemez.

Değerlendirme açısından daha kolay olması için ipotekleri kurum ve şahıs ipoteği olarak ayıralım. Kurum ipoteklerinde (banka, inşaat firması vb.) yükümlülükler veya borçlar düzenli olarak yerine getirildiği sürece çok fazla sıkıntı olmayan ve ilerde kaldırılması kolay olan ipoteklerdir. Ancak, şahıs ipotekli gayrimenkullerin alımlarına her zaman temkinli yaklaşmakta fayda vardır. Şahıs ipoteği olan bir daireyi almak gibi bir durumunuz varsa, ipotek sahibi ile ipoteğin şartlarını açık ve yazılı olarak mümkünse noter huzurunda yapmalısınız. Ne kadar ipotek sahibine güvenseniz dahi ipoteğin uzun süre durma ihtimalinden dolayı şartlar değişebilir, hatta miras yolu ile devir dahi edebilir.

Tapuya evrakların tesliminden sonra, yoğunluğuna göre değişmekle birlikte aynı gün içerisinde satış işlemi yapılıyor ya da randevuyla ortalama iki günde işlem tamamlanıyor.

 

Yorum Yazın