Ev İçin İdeal Spor Aletleri

Ev için ideal spor aletleri özellikle de uzun saatler boyunca hareketsiz kalınan bu dönemde sporla bağı koparmamak için önemli bir görev görüyor. Eğer bütün gününüz okul ya da iş için dışarıda geçiyorsa eve geldiğinizde yemekten sonra en azından 1-2 spor aletiyle pratik yapmak sizi tamamen hareketsiz kalmaktan kurtaracaktır. Spor salonları konsept olarak herkese uygun olmayabiliyor ya da yakınlarda spor salonu yoksa oraya gidiş-geliş ekstra zaman alıyor. Tüm bunlardan dolayı evde kullanım için spor aleti almak gayet iyi bir düşünce, böylece kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise, her spor aletinin kendi içinde farklı kullanım amaçları barındırabilmesi. Örneğin mekik çekmek için mekik sehpası aldığınızda bu mekik sehpasının  isteğinizi karşılayıp karşılamadığını ya da kardiyo çalışması yapmak istiyorsanız bu çalışmaları en iyi hangi kardiyo araçlarıyla yapabileceğinizi araştırmalısınız. Bu nedenle spor aleti alırken ilk olarak neye ihtiyaç duyduğunuzu bilmeli ve buna göre seçim yapmalısınız. Aşağıda ev için ideal spor aletlerinden bazılarını bulabilirsiniz:

Ev İçin İdeal Spor Aletlerinden Birisi: Eliptik Bisiklet

      

Eliptik bisiklet, dizlere yönelik kardiyo çalışmaları için ideal spor aletidir. Özellikle de koşmaya nazaran daha kısa sürede daha hızlı sonuçlar sunuyor. Bütün gün koşuşturmaca içinde olduğunuzu düşünürsek doğanın içinde bisiklet sürmeniz için pek vaktiniz olmayacaktır, dolayısıyla evinize böyle bir spor aleti almanız kardiyo çalışmalarınız için daha teşvik edici olacaktır.

Benzer Haber  Güncel Çimento Fiyatları

Evde Yağ Yakmak İçin İdeal Spor Aletlerinden: Kondisyon Küreği

 

Kondisyon küreği, adından da belli olacağı üzere esas amacı kondisyon artırmak olan bir ev tipi spor aletidir. Kas geliştirip yağ yakmak isteyenler tarafından da kullanılabileceği gibi özellikle de göğüs-sırt-omuz gibi bölgelere odaklı çalışma yapacakların kullanması önemlidir.

 Klasik Spor Hareketlerinden Birini Daha İyi Yapmak İçin: Mekik Sehpası

 

Evde yapılabilecek en ideal egzersizlerden biri de mekik çekmektir. Mekik sehpası ise mekik çekme işlemini daha rahat bir şekilde yapmanızı sağlar. Fakat yukarıda ufak bir giriş yaptığımız gibi, mekikle ilgili yaygın bilinen yanlışlardan biri, karın kası yapmak için tek başına yeterli olduğu düşünülmesidir. Elbette kas yapmak için önemli bir etkendir fakat bunun için mekik çalışmalarının kardiyo ve belli bir beslenme düzeniyle birlikte yürütülmesi gerekmektedir.

Biraz Büyük Olsa da İdeal Spor Aletlerinden: Koşu Bandı

 

Koşu bandı genelde tıpkı bisiklet gibi spor egzersizinin ötesinde dinç kalmak, belki biraz yağ yakmak ve belli bir fitliği korumak için kullanılmaktadır. Bisikletten farklı olarak ise, bu amacın yanı sıra sıkılaşma ve kondisyon artırma gibi amaçlar için de kullanılabilir. Evinizde hacim olarak biraz büyük bir alan kaplayabilir fakat eğer günlük yaşamda pek koşan biri değilseniz daha fit biri olmanız ve biraz da yağ yakmak için önerebiliriz.

Spor Salonunu Eve Taşımak İçin: Ağırlık İstasyonu

 

Ağırlık istasyonu, temel amacı kas egzersizlerini yaptırmak olan ev için ideal spor aletlerinden biridir. Bunun yanı sıra vücudun genel koordinasyonunu da üstlenir ve bu sayede vücudun güçlenmesini sağlar. Uzmanlık bilgisi gerektirmediği için kendi başınıza da kullanabileceğiniz ağırlık istasyonu, koşu bandından da büyük alanıyla tek handikapına sahiptir. Eğer evinizde ağırlık istasyonu için ayırabileceğiniz boş bir odanız varsa bu seçeneği düşünebilirsiniz.

Benzer Haber  Şuyulandırma Nedir?

Ev İçin İdeal Bir Başka Spor Aleti: Twist Shape

 

Temel amacı sıkılaşma egzersizleri olan Twist Shape, koşu bandına nazaran daha kısa sürede daha fazla kalori yaktırmasıyla da bilinir. Elbette size bu imkanı sunarken sizin de çeşitli fedakarlıklar yapmanızı istiyor: Egzersizden önce ısınma hareketleri yapmak ve egzersizde harcadığınız süreyi düzenli olarak artırmak bunlardan başlıcaları. Bu plana uyup belli bir sistemle devam ettiğinizde kalori yakma ve kilo verme konularında gelişmelere sahip olmanız muhtemel.

Çoğu Evde Olan İdeal Spor Aletlerinden: Dambıl

 

Spor aletlerinin en bilineni ve en yaygını olan dambıldır. Fit hissetmeyi sağlamasının yanı sıra günümüzde squat ya da bench press çalışmalarında da kullanılabilmektedir. Kasların belli bir ritimle ve eşit ağırlıkla çalışmasını sağlar. Az yer kaplar. Ucuz olması ve düzenli olarak belli bir süre yaptığınızda fit hissettirmesiyle de ev için ideal spor aletlerinin başında yer almaktadır.

 

 

Yorum Yazın