ev-kiralari

Ev Kiraları Düşüyor Mu?

Ev Kiraları Düşüyor Mu? Ev kirası büyük bir kitle için önemli bir durum ve her ay ödenmesi gerektiği için düzenli olarak gelir ve gider ayarlaması yapmak gerekiyor.

ev-kiralari

Yeni Ev Kiralayacaklar Nelere Göre  Seçim Yapmalı?

Yeni ev kiralamak isteyen kişilerin ilk başta yapması gereken devamlı ödeme olacağı düşünülürse gelir gider dengesini iyi ayarlamaktır. Bu şekilde daha sonra krize girmesi engellenmiş olur. Yani tek başına mı kira ödemesi olacak yoksa farklı kişiler de ödeme yapacak mı, sizin aylık geliriniz ne kadar ve harcamalarınızı da hesaba katınca kira ödeme zor olacak mı gibi durumlar baştan belirlenmelidir.  Bu denge iyi kurulursa kira vermek işkence haline gelmez.

Ev Kiraları Neye Göre Artar?

Kira fiyatları düşüyor mu sorusu için net bir yanıt vermek için kiranın neye göre belirlendiğini bilmek gerekir. Kira bedelleri şehir, semt, öğrenci dönemleri ve tatiller, kiralanacak evin etrafında değerini artıran şeyler olup olmaması gibi durumlara göre belirlenmektedir.

Bir ev iç özellikleri açısından çok iyi olmadığı halde sadece semt nedeniyle içi çok daha büyük ve uzaktaki eve göre daha pahalı olabilir. Bunun için kiralama yapacak kişinin kendi beklentileri de önem kazanır. Ev ve civarından ne beklediğinizi bilmeli ve kendinize bir bütçe ayırdıktan sonra işlem yapmalısınız. Tabi geçici kiralama işlemlerinde işin şekli biraz daha değişebilir. Örneğin öğrencilik döneminde birkaç aylığına kiralama için daha farklı kriterler olabilir.

Ailelerin ev kiralaması daha farklı kriterleri beraberinde getirebilir. Genel olarak kira fiyatlarını arttıran etkenlerde bir de ekonomik kriz dönemleri devreye girecektir. Eğer alım gücü azalmışsa bu durumda kiraya veren kişiler daha pahalıdan bedel isteyebilirler.

evkirasi

Kira Fiyatları Ne Zaman Düşer?

Kira fiyatları ne zaman düşer sorusuna gelince arz talep dengesi ve de şehirden uzaklık temel alınabilir. Merkezi yerlerden uzak semtlerde genellikle kira fiyatları otomatik olarak düşmektedir. Ayrıca çok yoğun kira talepleri olan yerlerde de kiralama işlemlerinde akış varsa nispeten daha ucuz olabilmektedir.

Benzer Haber  İglo Evleri Nedir, Nasıl İnşa Edilir?

Etrafında hastane, alışveriş merkezi, ana cadde geçişi, okul ya da kalabalık gerektirecek, değer artışına neden olacak bir durum yoksa kira fiyatları yüksek olmayacaktır. Son olarak şehir faktörünü de eklemek gerekir. İstanbul gibi şehirlerde genel olarak fiyatlar yüksekten seyretmektedir. Yani ucuza kiralık ev bulmak için iç kısmı çok kötü gecekondu evler çözüm olabilir.

Daire türü ev isteyenler için diğer birçok şehirle kıyaslanırsa örnek olarak, 600-700 değil de 900-1000 lira taban gibi düşünülebilir.  Şehrin geneli ekonomik açıdan gelişmiş olan yerlerde bu duruma sıkça rastlanmaktadır.  Yurt dışında da aynı şekilde ekonomisi gelişmiş kalabalık ve dışarıdan ziyaretçi alan büyük kentlerde yaşam şartları epey zorlayıcı olabilmektedir.

Kendi ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra iş ya da eğitim durumunuzu da dikkate alarak çözüm bulabilirsiniz.

 

 

Yorum Yazın