Evin-Kira-Degeri-

Ev Kirası Nasıl Hesaplanır?

Ev Kirası Nasıl Hesaplanır? Evini kiraya verecek kişiler için ev kirasının hesaplanması önemlidir. Evin doğru değerinin bulunması için hesaplama yöntemine dikkat etmek gerekir.

Evin-Kira-Degeri-

Yıllık Kira Getirisi

Yıllık kira getirisi,  kiraya verilecek bir ev için en önemli kriterdir.  Yani bir sene içerisinde ne kadar getiri olacağına göre belirlenmelidir. Bunu hesaplamak için de birçok kritere bakmak gerekmektedir. Evin satış bedeli  ve yıllık gelire göre örnek  kira hesaplama yapılırsa, satış fiyatı ise 288 bin lira olan bir ev, 20 yıl amortisman süresine sahipse ve 12 bin lira da yıllık geliriyse ayda 1000 lira kirasının olması gerekir.

Amortismanla İlgili Nelere Önem Vermek Gerekir?

Amortisman süresi ile ilgili bazı detaylara önem vermek gerekir. Eğer bu süre 15 sene ve altındaysa gerçek değerine göre daha yüksek, 20 yıl civarındaysa kira bedeli gerçek değeri ile orantılı ve 20 yıl üzerinde amortismanlar da kira bedelinin gerçek değerine göre daha düşük olduğu söylenebilir.

Buna göre kendi ödediğiniz kirayla ilgili ya da kiraya vermek istenen evle ilgili fikir alınabilir.  Eğer bulunduğunuz evin gerçek değerinin üzerinde kiraya verildiğini düşünüyorsanız bu durumda ev sahibinizle görüşebilir ve tespit talebinde bulunabilirsiniz.

Özet Ev Kirası Hesaplama

Evin-Kira-Degeri-

Daire için düşünülürse nasıl ev kirası hesaplanır sorusu için özet bir hesaplama tekniği belirtilebilir.  Bir dairenin bedelinin 180 ya da 200’de biri alınarak kira  bedeli belirlenebilir. 100 bin lira olan evin kirası 500 lira civarındadır.

 

 

 

Benzer Haber  Apartman Yönetimi Yönetmeliği

Yorum Yazın