arsa-mi-ev-mi

Ev mi, Arsa mı, Dükkan mı Almalı?

Ev mi, Arsa mı, Dükkan mı Almalı?

Gayrimenkul yatırımı kısa veya uzun vadede birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz bir seçenektir. Önemli olan sizin için en uygun seçeneği bulmaktır. Farklı gelir gruplarından, farklı iş kollarından, farklı yaşlardan olmak üzere hemen hemen herkes kazancını nasıl değerlendireceğini, lükslerini ve harcamalarını kısarak biriktirebileceği meblağlar ile öncelikle para biriktirmeye sonrasında ise çeşitli yatırım araçları ile kazancını arttırmaya, ilerleyen seneler için hem kendileri hem aileleri için maddi olanakları daha kuvvetli bir yaşam kurmaya çalışır.

Yıllarca emek verilerek oluşturulan birikimleri  çoğaltmaya çalışırken zarar ederek, yatırım araçlarıyla değerlendirilen birikimleri kaybetmek ister büyük ister küçük her yatırımcının kabusudur.

arsa-ev

Yatırım yapmak veya yatırımcı denilince genel olarak insanlar varlıklı olmak gibi kavramları düşünürler. Fakat başlangıç seviyesinde bütçelerle de istediğiniz gibi yatırımlar yapabilirsiniz.

Yatırım konusunda en önemli konu ne kadar para ile yatırım yaptığınız değil, neye yatırım yapacağınıza karar vermenizdir. Birikimlerinizi, ev, arsa, dükkan, araba gibi mülke yatırım yaparak değerlendirmek haricinde, borsa ve forex gibi daha hızlı reaksiyonlar alabileceğiniz opsiyonlardan seçebilirsiniz. Ya da altın, döviz gibi parametreler üzerinde de değerlendirebilirsiniz.

Tarıma, hayvancılığa, turizme, herhangi bir iş koluna, bir işletmeye, hatta bir fikre bile yatırım yapmak mümkündür.

Yatırım Araçları ve Yatırım Beklentisinin Denkliği

ev-arsa

Yatırımlarınızdan kazanç beklentiniz kısa, orta ve uzun vade olmak üzere farklılık gösterir. Yatırım araçlarınız ile yatırım beklentilerinizin örtüşmesi çok büyük öneme sahiptir.

Şunu unutmamalısınız ki eğer yeterli araştırmayı yapmaz, beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı doğru belirlemezseniz, para kazanmak yerine birikimlerinizi kaybedebilirsiniz.

Öncelikle neden yatırım yapmak istediğinizin cevabını doğru vermelisiniz. Maddi olarak rahat ve sorunsuz bir gelecek için mi?

Risk alarak birikimlerinizi kısa sürede katlamak için mi? Hayalleriniz gerçekleştirmek için mi? Sonunda kendinize ait bir evde yaşamak için mi?

Benzer Haber  2018 Vali Maaşı Ne Kadar?

Çocuklarınızın eğitim öğretim hayatı, gelecekleri için mi? Yoksa finansal piyasalarda gördüğünüz birtakım fırsatlardan yaralanmak için mi?

Bu sorunun tek bir doğru cevabı yoktur, kendiniz için en doğru cevabı bulmalısınız. Risk unsurlarını iyi değerlendirmeli, yatırım aracınızı iyi planlayıp, beklentilerinizi doğru yöneterek başarılı olma olasılığınızı en yukarıya çıkartmalısınız.

Ev mi, Arsa mı, Dükkan mı Almalı?

Gayrimenkul Yatırımı

GayrimenkulYatirimi

Yatırım modellerinin bu kadar çok çeşitlilik göstermesine rağmen Türkiye’de bilinen en eski yatırım unsurlarından biri olan gayrimenkul yatırımı popülerliğini korumaktadır.

Ev, arsa, dükkan gibi farklı alanlara ayrılan gayrimenkul yatırım portföyü, yatırım araçları arasında en risksiz yatırımlardan birisi olarak görüldüğü için tercih edilmektedir.

Birikimlerinizi hem bir taşınmaza çevirip hem de kira geliri elde etmek için konut veya dükkan almayı tercih edebilirsiniz. Uzun vadede almış olduğunuz arsa veya arazinin değerlenmesine yönelik bu alanlara da yatırım yapabilirsiniz.

Birikimlerini ev, dükkan veya arsa alarak değerlendirenler amortisman sürelerini doğru hesaplayarak ve bilerek bu alanlara yatırım yapmalıdır.

Risk konusunda diğer yatırım araçlarına göre daha güvenli görünen gayrimenkul yatırım araçları da kendi içerisinde beklentiler ve ihtiyaçlara göre değerlendirilmelidir.

Gayrimenkul yatırımına karar verdiyseniz fakat hangi aracı kullanacağınız konusunda şüpheleriniz varsa, bu ihtiyaç ve beklentileri değerlendirerek karar vermelisiniz.

Farklı parametreleri değerlendirerek, ev, dükkan, arsa arasından hangisinin daha mantıklı bir yatırım alacağı sorusuna cevap bulmaya çalışalım.

Ev Sahibi Olmak

Oturduğunuz ev eğer kiraysa, aylık kira ödemeleri hala bütçenizde önemli bir yer tutuyorsa; ev almak mantıklı bir yatırımdır. Kirada oturup yatırım için ev veya dükkan almak yatırım danışmanları tarafından çok fazla tavsiye edilen bir durum değildir.

Ev satın almak yaşam standartları açısından da psikolojik olarak da çok önemlidir. Ev sahibi olmak size ilerleyen dönemlerde yapacağınız yatırımlar konusunda da rahatlık sağlayacaktır.

Benzer Haber  İpotek Nedir?

Satın aldığınız konut geçen yıllar ile değer kazanırken, kira ücreti ödemekten kurtulmanız sebebiyle de aslında aylık olarak da kara geçmeye başlamış olursunuz.

ev-sahibi-olmak

Dükkan Sahibi Olmak

Kira gelirine ihtiyacınız varsa ya da yatırım aracınızı seçerken bu sizin için önem arz ediyorsa ve sahip olduğunuz bir ev varsa, yatırım amacıyla yeni bir ev almak yerine ticari gayrimenkul sahibi olmayı seçmek daha karlı olacaktır.

Geçmişten günümüze gelen tecrübeler ve reel rakamlarla görüyoruz ki doğru lokasyonda alınan bir dükkan veya mağaza 10-20-30 yıllık vadelerde konuta göre 3-5 kat hatta birçok durumda 10 katı değer kazanmaktadır.

Konuta göre daha fazla değer kazanan dükkan ve mağazalar aylık kira geliri bakımından da konuta göre çok daha avantajlı bir yatırım aracıdır.

Bugün aldığınız dükkanı 1 yıl sonra satmak  isterseniz %30 gibi kar elde edebilirsiniz. Konuta göre çok daha ciddi miktarlarda kira geliri elde etmiş olursunuz.

evalmak

Arsa Almak

arsa

Eğer kira gelirine ihtiyacınız yoksa ve taşınmaz alarak yatırım yapmayı planlıyorsanız en mantıklı ve doğru yatırım arsa ve arazi almak olacaktır.

Arsa veya arazi almak uzun vadede size hem konut yatırımdan hem de dükkan yatırımdan daha fazla gelir getirecektir.

Arsa alacağınız zaman doğru araştırmaları yapmak, doğru lokasyona karar vermek çok büyük önem taşır.

Her arsanın iyi prim yapacağını düşünmek büyük hata olur. Nüfus yoğunluğu artan bölgelerde uygun fiyatlar ile arsa sahibi olmak başarınızı en çok arttıracak yatırım olacaktır.

Arsa alırken ortalama 10 yıllık bir bekleme sürecini göze almak ideal ve doğru bir beklenti süresi olarak tanımlanabilir.

Haberimizde siz değerli okurlarımız için Ev mi, Arsa mı, Dükkan mı Almalı? konusunu inceledik. Umarız aklınızdan geçen sorulara yanıtlar verebilmişizdir.

Yorum Yazın