ev-plani-nasil-cizilir

Ev Planı Nasıl Çizilir?

Ev Planı Nasıl Çizilir?

Ev yaptırmak isteyenlerin bu arsaya uygun olan bir ev çizdirmeleri son derece önemlidir. Ev planı nasıl çizilir bunu en iyi mimarlar bilir. Ancak arsasına kimse kafasına göre bir ev yaptıramaz. Bir plan ve proje doğrultusunda çalışmalar yapılır.

Zaten kurulu bir ev alıyorsanız bunlarla uğraşmanıza gerek kalmıyor. Ancak bir arsa almışsanız bu arsanın üzerine yaptıracağınız evin muhakkak bir planı olması gerekiyor. Oda sayısı, mutfak, banyo kiler gibi odaların dağılımının nasıl olacağı kat planlarıyla ortaya çıkar. Kat planları sayesinde evinizin nasıl olması gerektiğini anlatırsınız, mimar da buna göre çizerek projeleştirir. Bazılarının sadece bir evrak olarak gördüğü bu projelerde ev sahibinin yaşam alanı olacak alandan maksimum faydalanabilmesi sağlanmalıdır.

Arsanın yapısı, şebekesi, kanalizasyon, elektrik bağlantıları gibi detayları profesyonelce kontrol edildikten sonra sizin talebiniz doğrultusunda profesyonel bir mimar ya da mühendis tarafından çiziliyor. Tüm bunlar teknik bilgi gerektirir ve siz bir kağıda karalama yaparak ev planı çizemezsiniz.

Avan Proje Nedir?

Binanın hemen hemen nasıl olacağını kabataslak belirten çizim avan projedir. Fransızca “avant” yani önce anlamına gelen kelimeden türeyen bu isim, kesin proje öncesi son aşamadır düzeltmeler, eklemeler bu aşamada yapılır. Taslaktan farklı olmasının nedeni ana hatlarıyla çizilmiş olmasıdır. Problemler varsa bu aşmada tartışılır istekler bu aşamada gözönünden bulundurulur ve son düzeltmeler yapılır. Avan proje de profesyoneller tarafından hazırlanır.

Uygulama Projesi Nedir?

Ön projeyle son onayı verilen aşamaların son halinin bulunduğu proje taslak alınarak 1/50 ile 1/100 arası ölçeklerle projeler üretilir. Burada binanın bölümleri, kesin ölçüler ve oranlar net biçimde bellidir. Her kat için tüm alanlar, kesitler ve vaziyet planı gibi durumlar bu alanda yer alır. Katlar, kot farkları, müştemilat, kat planları gibi her detayın belli olduğu uygulama projesi ev sahibinin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamalıdır. Detaylandırılırsa ısı yalıtım seçenekleri, kullanılan mobilyalara ve diğer detaylara kadar son derece geniş bir alanın ele alındığı uygulama projesi, ev sahibinin de onay vermesiyle kesin projeye dönüşerek yapılır.

Benzer Haber  Konut Kredisi Onaylanmama Sebepleri

Yorum Yazın