kirazammi

Ev Sahibi Kiraya Ne Kadar Zam Yapabilir?

Ev Sahibi Kiraya Ne Kadar Zam Yapabilir? Ev sahibi ile kiracı arasındaki en önemli konulardan biri de kiraya yapılacak yıllık zam oranıdır. Bu oran nasıl belirlenmelidir ve her sene ne kadar arttırılabilir herkes tarafından merak konusudur.

Kira Sözleşmesine Hüküm Koymak

Kiradaki zam oranını belirlemek için en avantajlı yöntem ev sahibi ile kiracı arasında yapılan kira sözleşmesi ile yıllık zam oranını belirlemektir. Sözleşmeye konulacak hüküm ile hangi zamanda, kiranın ne oranda arttırılacağı belirlenmelidir. Ev sahibi bu hükme riayet etmek zorundadır. Çünkü kira sözleşmeleri kiracının aleyhine olacak şekilde değiştirilemez. Her sene sözleşme yenilenecek ve belirlenen oran üzerinden zam gelmeye devam edecektir.

kirazammi

Ev Sahibi Kiraya Ne Kadar Zam Yapabilir?

Eğer ev sahibi ile kiracı kira sözleşmesine bir hüküm koymamışsa o zaman genel kural devreye girecektir. Taraflar arasında yeni kira döneminde uygulanacak olan zam oranı, önceki kira takviminde üretici fiyat endeksinde yapılan artışa göre yapılacaktır. Bu hüküm bir yıldan uzun süreli olan kira sözleşmelerine uygulanacaktır.

Kira zammı için uygulanacak olan ÜFE oranları her ay TÜİK tarafından açıklanmaktadır. Hesaplama yapılırken ÜFE oranı önceki yılın aynı ayına göre bakılır.

Taraflar Anlaşamazsa

Eğer taraflar üretici fiyat endeksinde artıştan çok daha az veya fazla zam istedikleri için anlaşamazlarsa, bu konuda mutabakat sağlanması için sulh hukuk hakimliğine başvurulabilir. Bu durumda hakim kiralananın durumuna göre kiraya zam takdiri yapacaktır.

 

Benzer Haber  Konkordato nedir? Konkordato şartları neler?

Yorum Yazın