Ev Sigortası Neden Yapılmalı?

Herkes evinde huzurlu ve mutlu olmak ister. Maalesef evdeki güvenliği ve mutluluğu tehdit edebilecek ciddi olaylarla karşılaşma riski her zaman bulunmaktadır.

Sel, yangın, hırsızlık, kaza gibi olumsuz durumlar evimize ve eşyalarımıza büyük zararlar verebilmektedir. Sigorta ihtiyacı herkesin düşünmesi gereken önemli bir konudur. Ev sigortası neden yapılmalı? diyorsanız yazıda bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Ev Sigortası ile Huzur Temin Edin

Hayatın doğal akışında her zaman bir takım felaketlerle ya da beklenmeyen, olumsuz sürprizle karşılaşabiliriz.

Belki de verdiğiniz onca emek bu nedenle boşa gidebilir ve huzurunuz kaçar. Ev sigortası yaptırarak en güvende hissettiğiniz mekanınız için tedbir alabilirsiniz.

Ev Sigortası Nedir?

Evinizi güvence altına alan, olası bir tehdide karşı önlem almaya yarayan sigortadır.

Ev sigortası yapmanın önemi büyüktür. Evdeyken ya da evinizden uzaktayken içinizin rahat olması için sigortalama işlemi ihmal edilmemelidir.

Ev sigortalarının kapsamları sizin isteğinize göre belirlenir. Özellikle eşyalarınızı sigortalamak ek bir ücret talep edilse bile faydalı olacaktır.

Neden Ev Sigortası Yaptırmalısınız?

Ev sigortasının yapılma gerekliliği en temel şekilde güvenlik için önlem almak olarak açıklanabilir.

Bununla beraber ev sigortası yaptırarak ne gibi durumlara karşı önlem almış olursunuz?

 • Su baskınları ya da sel felaketi
 • Hırsızlık
 • Deprem
 • Diğer doğal felaketler
 • Yangın
 • Halk ayaklanması, grev vb. durumların yaratabileceği olumsuzluklar
 • Camların kırılması
 • Enflasyon riski
 • Araç çarpması, kaza riskleri
 • Çeşitli yardım hizmetleri
 • Diğer

Ev sigortalarının kapsamları hangi firmadan sigorta işlemi yaptırdığınıza göre değişkenlik gösterecektir.

Evle ilgili oluşabilecek olumsuz durumlarda genellikle eşyalar da zarar görür. Ev sigortasının içine eşyaların da sokulması bu nedenle önem kazanmaktadır.

Benzer Haber  Ferruh Efendi Yalısı

Ev sigortaları oturulan ev için yapılabileceği gibi, diğer sahip olunan evler ve iş yerleri için de yaptırılabilmektedir.

Ev sahibi olmayan ama kirada oturan kişiler ise eşya sigortası yaptırabilirler.

Ev Sigortası Primleri Nasıldır?

Ev sigortası için ödenecek olan primler kişiye ve eve özel olarak çıkartılmaktadır. Sigortanın ana kapsamında yer alan maddeler dışında ek olarak talep edilebilecekler de bulunmaktadır.

Ev sigortalarının primleri belirlenirken sigortanın kapsamı ile beraber sigortalanacak olan konutun konumu da etkili olmaktadır.

Örneğin konutunuz deprem riskinin büyük olduğu bir bölgedeyse bu durum primin yükselmesine neden olacaktır.

Primler, konutun bulunduğu yerin dışında ayrıca kaçıncı katta olduğuna ve kaç katlı olduğuna göre de değişkenlik göstermektedir.

Konut binasının yapısı ve özellikleri mutlaka göz önüne alınmaktadır.

Sabit tesisatlar ise bina sigortalandığı anda güvence altına alınmış olur. Yangın durumunda olduğu gibi bu madde de hemen hemen her sigorta şirketinin konut sigortası kapsamına dahil edilmektedir.

Ev sigortasına neden ihtiyacım var? sorusunun cevabını kısaca verdik. Olumsuz şeylerin başımıza gelmeyeceğini düşünmek bizi ve evimizi oldukça büyük bir riskin altına sokmaktadır.

Bunun için bu tip olumsuzluklarla karşılaştıktan sonra değil, geç olmadan sigorta yaptırarak sağlam önlemler almak yerinde bir karar olacaktır.

Yorum Yazın