Evde Beslenenen Köpek Cinsleri

Bir köpek istiyorsunuz ve bahçeli bir eviniz yok mu? Üzülmeyin ev içerisinde beslenen köpek cinsleri oldukça fazla. Evde beslenen köpek cinsleri hangileri? Bu sorunun cevabını vermeden önce şunu unutmamalısınız. Burada ırkların genel özelliklerini veriyoruz. Her köpeğin kendisine ait bir karakteri vardır. Burada verdiğimiz özellikler o ırkın genel özelliğidir. Köpeğiniz bu özelliklerin bir kısmına veya tamamına sahip olmayabilir.

Bir köpek satın almadan veya sahiplenmeden önce bunun bir sorumluluk olduğunu bilmelisiniz. Sonuçta bir canlı sahipleniyorsunuz. Bu canlının yemek, egzersiz, dışkılama ve ilgi ihtiyaçları var. Tatillerinizi planlarken bunu göze almalısınız. Her gün belli sıklıkta dışarıya çıkarmalısınız. Sürekli ilgilenmelisiniz. Hepsini göze aldıysanız listemize başlayalım. Apartmanda bakmak için en uygun köpek cinsleri nelerdir?

Cavalier King Charles Spaniel:

Kökeni İngiltere Kralı II. Charles’a dayanan bir köpek ırkıdır. Irkın başlangıcı 1900’lü yılların başlarına kadar gider. İlk çıktığında av köpeği olarak kullanılan bir ırktır. Hala bu içgüdülerini barındırır. Bazen aldığı bir kokuyu uzun süre takip etme eğilimindedir. Bu nedenle tasmasız dışarı çıkarılmamalıdır. Eğitime oldukça yatkın köpeklerdir. Başka köpeklerle, diğer evcil hayvanlarla ve çocuklar ile iyi anlaşır.

Ortalama 9-14 sene yaşam süreleri vardır. Haftada en az bir kere taranma ihtiyacı duyarlar. Orta derecede tüy dökerler. Çok küçük çocuklardan daha çok belli bir yaşın üzerinde çocuklar ile daha iyi anlaşırlar. Çok sıcak iklimler onlara göre değildir. Zeki ve eğitilebilir olmalarına rağmen çok itaatkar değillerdir. Koruma özellikleri fazla değildir. Çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar.

Pug:

Komik görüntüsü ve hareketleri olan eğlenceli bir köpek türüdür. En eski köpek ırklarından birisidir. Kökeni M.Ö. 400’lü yıllara kadar gider. Neredeyse havlamaz denilebilir. Bu konuda çok sessizdir. Ancak cüssesinden beklenmeyecek bir horlaması vardır. Zeki bir köpektir. Ancak çok itaatkar değildir. Kendi bildiğini okur. Yaramazlık yapmadan önce gözlerini döndürmesi, heyecanlandığı zaman kıvrılan kuyruğu ile ona kızmanız çok zordur.

Benzer Haber  Konut Sigortası Nedir?

Başka köpeklerle, diğer evcil hayvanlarla ve çocuklarla mükemmel anlaşır. Görüntüsünden çok daha hareketli ve hızlıdır. Belli mevsimlerde çok fazla tüy dökerler. Kronik solunum ve göz problemleri vardır. Doğumları çok risklidir. Mutlaka veterinerde yaptırılmalıdır. Oyunculuk seviyesi çok fazladır. Koruma özelliği hiç yoktur. Yabancılar ile gayet iyi anlaşır. Boğazına düşkündür ve obeziteye meyillidir. Ortalama 12-15 yıl yaşarlar. İlgi ihtiyacı çok fazladır. Sürekli etrafında insan ister.

Yorkshire Terrier:

Çok zeki ancak bir o kadar geçimsiz bir köpektir. 100 senelik bir köpek ırkıdır ve kökeni İngiltere’ye dayanır. Uzun tüylü bir köpek ırkıdır. Asla tüy dökmezler. Ancak sık sık fırçalanmaya ve tıraş ettirilmeye ihtiyaç duyarlar. Havlamayı severler. Bu nedenle komşularınız ile problem yaşayabilirsiniz. Boyutlarının farkında değil gibi davranır. Başka köpeklerle, diğer küçük hayvanlar ile iyi geçinemez. Çocuklar ile de pek anlaşabildiği söylenemez.

Kucak köpeği tanımının karşılıkları gibidirler. Asil bir görüntüleri vardır. Sahiplerine çok düşkün olurlar. Kronik diş problemleri vardır. 12-15 yıl ömürleri vardır. Bekçi köpeği olarak kullanılabilirler.

Golden Retriever:

Orta boylu bir köpek olmasına rağmen apartman yaşantısına uyum sağlayabilirler. En zeki köpek ırklarının başlarında yer alırlar. Diğer köpekler ve evcil hayvanlarla çok iyi anlaşır. Çocuklara mükemmel arkadaşlık yaparlar. Eğitilme ve itaat konusunda mükemmeldirler.

Ortalama 10-12 yıl ömürleri vardır. Orta derecede tüy dökerler. İdeal ev köpeğinin tanımı gibidirler. Apartman hayatına uyum sağlayabilmeleri için egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması ve düzenli dışarı çıkarılmaları gerekmektedir. Saldırgan değillerdir ancak havlayarak gelen yabancıları haber verirler. Bu nedenle bekçi köpeği olarak kullanılabilirler.

Cocker Spaniel:

Yine orta boy bir köpek olmasına rağmen ev hayatına uyum sağlayabilen bir köpektir. Orijini av köpeğidir. Özellikle kuş avlarında kullanılır. Zeki bir köpek olmasına rağmen iyi eğitilmezse pek itaatkar olmaz. Diğer köpek ve hayvanlarla iyi anlaşır. Çocuklarla arası çok iyidir.

Uzun tüylüdür ve tüylerinin düzenli olarak taranmaya ve tıraşa ihtiyacı vardır. Orta derecede tüy dökerler. Ortalama 12-15 yıl yaşarlar.

Benzer Haber  İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?

French Bulldog:

İlginç kulak ve yüz yapısı ile ilgi çeken bir türdür. Az tüy dökerler. Fazla havlamazlar ve ev hayatına oldukça uyumlular. Çok fazla egzersiz ihtiyaçları yoktur. Miskin bir yapıları vardır. Diğer köpeklerle, farklı hayvanlar ile ve çocuklar ile çok iyi anlaşırlar. İsminden de anlaşılacağı üzeri Fransa kökenli bir ırktır. Irkın kökeni 1860’lara dayanır.

Başlangıçta fare avcısı olarak yetiştirilen ırk daha sonra iyi bir ev arkadaşına dönüşmüştür. Ortalama 10-12 yıl yaşarlar. Salya ve horlama problemleri vardır.

Poodle (Kaniş):

Birçok boyu olan Poodle (Kaniş) ırkının bakımları biraz zordur. Tüylerinin ciddi bakıma ihtiyaçları vardır. Başka köpekler ve hayvanlar ile iyi anlaşır. Çocuklar için iyi bir arkadaştırlar. Çok zeki ve itaatkar köpeklerdir.

Ortalama 13-15 yıl yaşayan Poodle ırkı fazla havlamaya yatkın bir ırktır. Bu nedenle bekçi köpeği olarak kullanılır. Kızdırıldığında ısırma huyu olabilir. Deneyimli bir bakıcı tarafından yetiştirilirse birçok numara öğrenebilir. Ciddi fırçalama ve tıraş ihtiyaçları vardır. Tüy bakımı iyi yapılırsa çok az tüy dökerler.

Pomeranian:

Çok zeki ancak itaat konusunda problemli köpeklerdir. Kucak köpeklerinin en bağımsızı olarak tanımlanırlar. Oldukça oyuncudurlar. Havlama eğilimleri vardır. Diğer köpekler, hayvanlar ve çocuklar ile iyi geçinemezler. Bağımsızlıklarına çok düşkündürler. Sıkıştırılırsa ısırma eğilimleri vardır. Son senelerde Boo isimli bir köpeğin farklı tıraş ettirilmiş resimleri ile internet fenomeni oldular.

Bu tıraş şekli ile küçük bir oyuncak ayıya benzeyen ırk bir anda çok popüler oldu. Ortalama 15 yıl yaşayan ırk yaşlı kişiler için mükemmel bir arkadaş olabiliyor.

Chihuahua  (Şivava):

En küçük köpek ırklarından birisidir. Ailesini sahiplenir ve kıskanır. Yabancılara şüpheyle yaklaşır. Diğer hayvanlar ve çocuklar ile iyi anlaşamaz. Zeki ve eğitilebilir bir yapısı vardır.

Kökeni Meksikadır. 15 sene üzerinde yaşarlar. Çok küçük oldukları için sıkıştırılırsa ısırma eğilimleri vardır. Orta derecede tüy dökerler.

 

 

Yorum Yazın