Evde Haşere Sorunu

Evde haşere sorunu mu yaşıyorsunuz? Haşerelerden kurtulmak mı istiyorsunuz? İnsanlık tarihinin her alanında haşereler insan sağlığını tehdit eden canlılar olmuşlardır. Sağlığınızı korumak için bu problemi bir an önce çözmelisiniz.  Bir problemi çözebilmek için önce o problemi ve nedenlerini iyi anlamak gerekir. Bu nedenle işe en temelden başlayalım ve sorunu tüm yönleri ile ele alalım.

Haşere nedir?

Haşere kelimesi köken olarak Arapça’da yer alan haşır kelimesinden gelmektedir. Anlamı ‘rahatsız eden en küçük yaratık’ olarak çevrilebilir.

Yaygın inanışın aksine haşere denildiği zaman sadece aklımıza böcekler gelmemelidir. Böceklerden sineklere, küçük memelilerden eklembacaklılara, sürüngenlerden parazitlere kadar çok geniş bir canlı yelpazesini kapsayan bir anlamı vardır.

Kısaca insan ve diğer canlılara hatta bitkilere zarar verebilecek bütün küçük yaratıklara haşere denilir.

Haşereler neden evlerimize giriyorlar?

Doğada yer alan bütün canlılar beslenmek zorundadır. Haşere diye isimlendirdiğimiz canlılarda buna dahildir. Bu canlılar daha çok avcı ve toplayıcı şeklinde beslenen canlılardır. Bu nedenle sürekli keşif halindedirler. İşte evlerimizde böyle bir sorun ile karşılaşmamızın nedeni budur. Bu canlılar yiyecek ve su bulmak için evlerimize giriyorlar. Bizim çöplerimiz, yere düşen kırıntılar, yiyecek saklama alanlarımız ve hatta bazen insanın kendisi haşerelerin beslenmesi için gerekli olan yiyecek kaynağı olarak onları evimize çekiyor.

Haşereler nereden evimize giriyorlar?

Öncelikle çok geniş bir canlı yelpazesinden bahsediyoruz. Ebat ve çeşit olarak birbirlerinden çok farklı canlı türleri bu geniş yelpazeye dahil oluyor. Bu canlıların yürüyen, uçan, sürünen, duvarlara tırmanan, zıplayan türleri var. Üstelik birçoğu gözden kaçabilecek kadar küçükler.

Çatılardan, bodrumlardan, su ve kanalizasyon tesisatlarından, duvarlardaki normal ve kılcal çatlaklardan, evlerimize aldığımız ürünlerin ambalajlarından ve hatta aldığımız yiyeceklerden evimize taşınırlar.

Haşere türleri ve kurtulma yolları

Bu canlıları bilimsel olarak sınıflarına göre bakmak yerine bize en çok sorun yaratan çeşitlerini ele alarak canlı canlı incelemek daha doğru olacaktır. Sorun yaratma potansiyelleri ve sıklıklarına göre bize en çok dert yaşatanlar şunlardır:

Karafatma – Hamam böceği

Evlerimizde en sık karşılaşılan böcek türüdür. Çok fazla ürerler. Uygun ortamı buldukları zaman bir çift karafatma bir sene içerisinde 30.000 adete ulaşabilir. Bu da sorunun büyüklüğü konusunda bize fikir verecektir.

Halk arasında hamam böceği diye de bilinirler. Genellikle karanlık ve rutubet olan yerleri sevdiklerinden dolayı üzerilerinde çok fazla mikrop ve parazit taşırlar. Bu da sağlığımızı olumsuz etkiler.

Üreme kapasitelerini belirtmiştik. Başımıza bela olan bir özellikleri de bir seferde 300 yumurta bırakırlar. Üstelik onları toplu değil tek tek bırakırlar. Bizim de onlardan kurtulmamız zorlaşır. Yumurtaları 60 gün hayatta kalır. Bu nedenle bu canlılardan kurtulmak için çaba gösterirken sabırlı olmak gerekir.

Çok eski ve çok dayanıklı bir canlı türüdür. İnsanın yaşayamayacağı birçok ortamda hayatta kalabilmektedir. Bu nedenle mücadelesi de zordur. Kendi içerisinde türleri vardır. Türlerine göre yapılacak mücadele ve ilaçlama yöntemleri değişmektedir. Genelde jel veya sprey ilaçlama yapılır ve türüne göre yöntem değişir.

İnsanları ısırmaz. Tehdit edildiklerinde arka bacaklarını kaldırır ve pis bir koku yayarlar. Savunma mekanizmaları budur. Evlerimize her yolla girebilirler. Duvarlar, çatı, su ve kanalizasyon tesisatları, pencere boşlukları evlerimize giriş yollarıdır.

Benzer Haber  İSMEK Kursları ve Kayıt Şartları

Banyo, tuvalet, merdiven altları, dolaplar, depolar, mutfak tezgahlarının altları tercih ettikleri yerlerdir.

Karafatma veya hamam böceklerinden kurtulma yolları nelerdir?

 • Tercih ettikleri yerlere böcek kovucu tabletler yerleştirilmelidir
 • Eve giriş yollarını mümkün olacağı kadar engelleyin
 • Pencerelere sineklik takın
 • Duvarlardaki ve mobilyalardaki yarık, delik ve çatlakları onarın
 • Evin rutubet seviyesi fazla ise düşürün
 • Alaturka tuvalet kullanıyorsanız kapak takın
 • Lavabo ve banyo giderlerine kapak takın ve kullanmadığınız zaman kapalı tutun
 • Çöpünüzü günlük atın, atana kadar böceklerin ulaşamayacağı şekilde kapalı tutun
 • Evinizi temiz tutun
 • Hayvan besliyorsanız yemlerini kapalı kaplarda barındırın. Açıkta yem bırakmayın
 • Çamaşır ve bulaşık makinenizin içine böcek giriş yollarını kapayın ve etraflarına böcek kovucu tablet yerleştirin
 • Evinizde karton kutu barındırmayın
 • Defne yaprağı bulup, toz haline getirdikten sonra bulunabilecekleri yerlere serpin
 • Kedi nanesi de defne yaprağı gibi kullanılabilir. Her iki bitkinin kokusundan da nefret ederler
 • Boraksın hamam böcekleri üzerinde öldürücü etkisi vardır. Bu maddeye bulaştıktan sonra susuz kalıp ölürler
 • Hamam böceklerini bu maddeye çekebilmek için 3 birim boraksla 1 birim toz şekeri karıştırıp bulundukları yerlere serpiştirin. Boraksı eczanelerden veya internetten satın alabilirsiniz. Bu işlemi eldivenle yapın
 • Boraks bulamıyorsanız karbonatı bulundukları yerlere serpin
 • Doğal çekilmiş filtre kahveyi su ile karıştırıp, küçük toplar yaparak görüldükleri yerlere koyun

Bu yöntemler yeterli gelmediyse çok geç olmadan konunun uzmanı bir kişiden destek alın. Çok hızlı çoğalırlar unutmayın.

Karınca

 

Öncelikle unutulmaması gereken konu karıncalar koloni hayvanlarıdır. Kutup bölgeleri dışında dünyanın her bölgesinde yaşarlar. Evlerimizin duvarları, ahşap bölgeleri, mobilyalarınız içinde tehdit oluştururlar. Evinizde karınca görmeye başladıysanız devamı gelecektir. Hatta zamanında önlem alınmaz ise milyonları bulan sayıları ile size kabus yaşatacaktır. Üstelik karıncalar bıraktıkları koku izleri ile yön bulurlar. Yani sürüden birkaç karınca evinize geldiyse orası artık bütün sürünün rutin rotası içinde yer alacaktır.

Karıncaları evinize çekecek olan şeyler yemek kırıntıları, evinizin orasında burasında oluşan su damlaları ve hamam böceklerini çeken diğer etkenlerdir. Evinizde yer alan süpürgelik ve perdelik bölümlerini işgal ederler. Duvarlar, mobilyalarınızın içi ve evinizin ahşap bölgeleri de işgal altında olabilir.

Yine hamam böcekleri ile benzer yolları kullanarak evinize girerler. Ancak koloni halinde yaşamaları ve farklı canlılar olmaları nedeniyle karıncalardan kurtulma yöntemleri tamamen farklıdır.

Karıncalardan kurtulma yolları nelerdir?

Karıncalar feromon adı verilen kimyasal koku izleri ile yollarını bulurlar. Koloninin bir üyesi bile sizin evinize geldi ise mutlaka izini bırakır. Arkasından bu izleri takip eden koloninin diğer üyeleri evinizi işgal etmeye başlarlar. Bu izler karıncaların hem güçlü hem zayıf yönleridir. Karınca istilası ile mücadele etmekte işte bu zayıf yönlerini kullanmalıyız.

 • Karıncalar için özel üretilmiş ilaç, tablet gibi ürünleri kullanabilirsiniz
 • Karıncaların geldikleri delikleri kapatıp, gezindikleri yerleri hafif mazot ve gazlı bezle silebilirsiniz. Bu yöntem feromon izlerini yok edecektir. Daha sonra çamaşır suyu ile mazot veya gaz kokusundan kurtulabilirsiniz
 • Kahve telvesini karıncaların gezdiği yerlere koyabilirsiniz
 • Yosun mumu kullanabilirsiniz. Tamamen doğal bir maddedir. Karıncaların kabuklarında mumsu bir salgı bırakarak onları dehidrasyona uğratır
 • Karıncaların gezindikleri yerlere defne yaprakları bırakmak etkili bir yöntemdir
 • Yine geldikleri noktalara tarçın dökerseniz o bölgelere gelmezler
 • Karıncalar yollarını feromon yoluyla buldukları için geldikleri rotayı tebeşirle çizmek izlerin kaybolmasına ve üzerinden geçememelerine neden olur
 • Boraks yine etkili bir yöntemdir
 • Kireç kullanmakta oldukça etkilidir. Toz kireç karıncaların uzaklaşması için etkilidir
 • Limonlu veya sirkeli su ile gezindikleri yerleri temizlemek etkili olur
 • Sarımsakta etkili bir yöntem ancak kötü kokusu nedeniyle kullanımı zordur
 • Nane yağı kullanmakta karıncaları uzak tutacaktır
 • Buğday kremi karıncaların sindiremediği bir şeydir. Bu nedenle kullanmak nüfuslarını azaltmada çok etkili bir yöntemdir
 • Ayrıca toplandıkları yerlere yumurta kabuğu da konulması etkili olacaktır
Benzer Haber  Capitol Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Bu yöntemler yeterli gelmez ise profesyonel yardım almak gerekecektir.

Fare

Birçok insanın kabusu olan bu kemirgenler evimize bulaşırsa bize ciddi problemler çıkarır. Evimizin mobilya ve kablolarını kemiren, duvarlarda delikler açan bu kemirgenler ayrıca taşıdıkları hastalıklarla da bizim için tehdit oluşturur.

Bu küçük canlıdan veba, hıyarcıklı veba, hantavirüs, tifüs, leptospiroz gibi çok ciddi hastalıklar insanlara geçebilmektedir. Bu hastalıkların büyük çoğunluğunun öldürücü etkileri olabilir.

Ayrıca fareler insanları ısırabilir. Tahmin edemeyeceğiniz kadar küçük delik ve çatlaklardan geçebilir. Genellikle depo, bodrum, çatı katı gibi alanları kendisine yuva yapar.

Çok hızlı üreyebilen bu canlılar kısa zamanda olmadık sayılara ulaşabilirler. Salya ve dışkılarını yiyecekler üzerinde bırakarak insanlara hastalık bulaştırırlar. Isırarak farklı hastalıklara neden olabilirler.

8-10 cm den başlayan boyları bağlı oldukları türe göre 40 cm lere ulaşabilir. Evde beslenen balık, kuş gibi hayvanlara saldırıp onları yiyebilirler.

Kısacası ev hayatımız için en zararlı canlıların başında gelirler.

Fareden kurtulma yolları nelerdir?

Fareler ile baş etmenin birçok yolu olmasına rağmen evinizde bu tip bir haşere görürseniz en kısa zamanda profesyonel yardım alın. İnsan sağlığı için ciddi tehdit oluşturabilecek hastalıkları taşırlar ve hızlıca bulaştırırlar. Bu nedenle bu sorunu çok acil bir şekilde çözmelisiniz. Bireysel mücadele ile vakit kaybetmeyin.

Sivrisinek

Yaz aylarımızın kabusu olan canlılardır. Bugüne kadar insanların ölüm nedenleri arasında bu canlının sebep olduğu ölümler en yukarılardadır. Bunun nedeni taşıdıkları sıtma mikrobudur. Sıtma dışında Batı Nil Virüsü, Deng Humması gibi hastalıkların taşıyıcılarıdır. Ayrıca köpeklerde görülen kalp kurdu bu hayvanın taşıdığı virüsler nedeniyle olur. Terli insanları ısırmayı terlemeyen insanlara tercih ederler. Çıkardığımız karbondioksit sayesinde bizi bulurlar. Bu nedenle zifiri karanlıkta bile insanı sokabilirler.

Ortalama iki ay yaşarlar ancak bu bizim yaz aylarımızı kabusa çevirmeye yeter. Özellikle su birikintisi, akarsu, göl gibi tatlı su kaynaklarının etrafında sıklıkla görülürler. C vitamini ağırlıklı beslenen insanları daha az sokarlar.

Sivrisinek ısırığına iyi gelen yöntemler

 • Isırılan yere bal sürmek iyi gelir
 • Çay ağacı yağı, okaliptüs ve nane yağı sürmek ısırılan bölgeyi hızlıca iyileştirecektir
 • Buz tedavisi de ısırılan bölge için iyi bir yöntemdir
 • Muz kabuğu koymak ısırılan bölgeyi onarır
 • Soğutulmuş poşet çay sürmekte etkili bir yöntemdir

Sivrisinekten kurtulma yöntemleri nelerdir?

Doğal olmayan yöntemler zaten bilinen ve kullanılan yöntemler. İlaçlar, tabletler, kovucu spreyler gibi yöntemleri hepimiz biliyoruz. Burada daha doğal yöntemleri tanıtacağız.

 • Bozuk sütün içerisine bir tutam karabiber koyarak odanıza koymak onları uzak tutacaktır
 • Naneli suyu vücudunuza sürmek onları sizden uzak tutacaktır
 • Çok sinek olan bir bölgede ikamet ediyorsanız mutlaka pencerelerde sineklik kullanın
 • Fesleğen bitkisinden uzak dururlar. Evde fesleğen beslerseniz o bölgeye yaklaşmazlar
 • Yine biberiye ve yalancı melisa nefret ettikleri bitkilerdir. Bunları yetiştirebilirsiniz
 • Limonu ortadan ikiye bölerek içlerine karanfil parçaları koyun. Odanızın çeşitli yerlerine böyle hazırladığınız limon parçaları yerleştirin. Bu onları uzak tutacaktır
 • Açık renk giyinin
 • Karadeniz insanımızın bulduğu bir yöntemde lambanın yanına ağzı bağlı bir poşet su asmak. Bu onları o bölgeden uzak tutuyor
 • Soğan sarımsak kokularından uzak duruyorlar
 • Bileğinizin iç tarafına nabzınızın üstüne saf vanilya sürün
 • Sinekkovar programlarını telefonlarınıza kurabilirsiniz

 

 

 

 

Yorum Yazın