Kendin Yap

Evde Yapabileceğiniz Birbirinden Farklı 5 Proje!

Bir haftayı daha başarıyla geride bıraktınız. Belki ofis yoğunluğu, belki çocukların telaşları bütün hafta kafanızı kurcaladı. Sonunda eve geldiniz. Ev işleri tamamlandı, çocuklar yeni haftaya hazırlandı, belki misafirler ağırlandı. Şimdi ise kendinize vakit ayırmak, sıradan döngünün dışına çıkmak istiyorsunuz. Peki, ne yapacaksınız?

Parkta uzun bir gezinti, sevdiklerinizle baş başa bir yemek, belki bir tekne turu. Ya da heyecandan hoşlanıyor olabilirsiniz. Zaten yamaç paraşütü de kulağa eğlenceli geliyordu…

Yukarıdaki örnekler ilginizi çekmedi mi? O zaman sizi buraya alalım.

 

Bu hafta evinizin konforunda yapabileceğiniz birbirinden keyifli 5 projeden bahsedeceğiz.

 

Hazırsanız, hemen başlayalım…

 

1- Quilling

 

Quilling

Quilling, renkli kağıtları kıvırarak 3 boyutlu objelerin yaratıldığı bir sanat türüdür. Dünyada oldukça popüler olan bu sanat dalı, günümüzde Türkiye’de de popülerleşmeye başladı.

Önceden boyutlandırılmış kağıtlar ve özel aletlerle kıvrılan kağıtlar, uygun desen verildikten sonra şeffaf yapıştırıcıyla katmanlar halinde birbirine yapıştırılıyor. Bu sayede ortaya 3 boyutlu mükemmel desenler ve tasarımlar çıkıyor.

Quilling sanatı ilk olarak rönesans döneminde ortaya çıkmış. Bu dönemde yaşayan rahipler ve rahibeler kitap imalatı sırasında kesilmiş olan altın yaldızlı kağıt kalıntılarını kıvırarak pahalı olan altın telkarilere alternatif olarak dini resimlerini süslemek amacıyla kullanmaya başlamışlar. Daha sonra bu uygulama sınırları aşarak milletler arasında da yaygınlaşmış.

Quilling

Peki, hangi malzemelere ihtiyacınız var?

  • Quilling Kağıdı yani renkli kağıt şeritler. Bunlar 3mm, 5mm, 8mm 10mm ve daha farklı kalınlıkta özel üretim quilling kağıtlarından oluşuyor. Ancak kağıtlarınızı aynı boyda olmak şartıyla kendiniz de kesebilirsiniz.
  • Değişik kalınlıklarda tahta çubuklar. Dolanan parçaların ortasında daha büyük delik istendiğinde kullanılan yuvarlak tahta çubuklardır. Çok sık kullanılmaz.
  • Quilling Aleti yani kağıt kıvırma aleti (Quilling Kağıt Bükücü)
  • Quilling daire şablon cetveli, yani yaptığınız quilling modüllerinin boyutlarını ölçmenize yarayan şablon cetvel. Ya da evde bulacağınız farklı boyutlarda şişe kapağı vs. gibi daire şablonlar olabilir.
  • Quilling cımbızı yani quilling modüllerini yaparken küçük parçaları tutmak ve yerleştirmek için kullanacağımız bir cımbız.
  • Makas, maket bıçağı.
  • Kağıt tutkalı.
  • Quilling tezgahı olarak kullanabileceğiniz, işi daha rahat yapabilmeniz için düz bir zemin.
  • Kürdan ya da bambu şiş çubukları.
Benzer Haber  Ilgaz Otelleri

Yukarıdaki malzemeleri edindikten sonra, siz de quilling’e en kısa sürede başlayabilirsiniz.

 

2- Mini Bahçe / Terrarium

 

Terrarium (Teraryum), içerisinde çeşitli bitkilerin, bazı sürüngenlerin ve böceklerin bakıldığı alanlardır. Bu alanlar, yalnızca bir dekorasyon öğesi olarak değil, bir ekosistem olarak görülmelidir. Oluşturacağınız terrarium, gün geçtikçe büyüyecek, gelişecek ve bambaşka bir form kazanacaktır. Siz de bu süreçte oluşturmuş olduğunuz bir ekosistemin gelişmesini takip edeceksiniz. Terrarium, kısa süreli bir haftasonu projesi değil, sürekli takip edilmesi gereken canlı bir topluluktur.

Bir terrarium oluşturmak için kullanacağınız malzemeler; bitki, kap, küçük taş veya çakıllar, torf ve mangal kömürüdür.

Terrarium yapımına başlamadan önce, öncelikle içerisinde yetiştirmek istediğiniz bitkiye karar vermeniz gerekiyor. Bunun için seçebileceğiniz bitki çeşidi oldukça fazladır. Dikkat edilmesi gereken unsur ise, bitkilerin nemli ortamı sevmesi ve fazla büyümeyen türden olması gerektiğidir. Eğrelti otları ve arapsaçı bu bitkilere örnek olarak verilebilir. Aynı zamanda, nemli alanlarda görülen yosunlar ve küçük otlar da terrarium içinde büyütülebilir.

İkinci adım olarak, kullanılacağınız kabı seçin. Bu, cam bir kavanoz, bir fanus veya bir vazo olabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, kabın yeterli bir derinliğe sahip olmasıdır.

Terrarium yaparken olmazsa olmaz öğelerden biri de, fazla suyu çekmesi amacıyla kullanılacak çakıl taşları veya küçük taşlardır. Bunun yanı sıra, bitkinin dik durabilmesi için çakılların üzerine bir toprak katmanı gerekmektedir. Bu sayede mükemmel terrarium’u oluşturabilirsiniz.

 

3- Ahşap Oymacılığı

 

Masif ahşabın çeşitli oyma teknikleri ile yeniden şekillenmesi özellikle antika eşya tutkunları tarafından oldukça seviliyor. Siz de kolaylıkla edinebileceğiniz araç gereçlerle hafta sonunuzu eğlenceli bir ahşap oyma aktivitesine ayırabilirsiniz. Projenizi bitirdiğinizde, el emeğinizle yaptığınız ve evinizi renklendirecek güzel bir eşya sahibi olacaksınız.

Ahşap oyma için yapmak istediğiniz objenin boyutuna göre bir ahşap parçası, oyma işlemini gerçekleştirmek için ahşap oyma matkabı ve de bıçak seti edinmeniz gerekiyor. Oluşturmak istediğiniz desenlere göre kıl testere de gerekebilir.

Benzer Haber  Evinizin Satılmamasının Nedenleri

Oyma işlemi yapacağınız ahşabı seçerken bazı özelliklere dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü her ahşap türünün sertlikleri, oyulma kolaylıkları, yüzey pürüzleri ve boya tutma özellikleri farklıdır. Aynı şekilde, ahşabın elde edildiği ağacın yapısı, rengi, liflerinin akış yönü de bitmiş ürünün görüntüsünü etkiyeler. Eğer evinizde eskidiği için atmayı düşündüğünüz ahşap bir mobilya varsa, yeni öğreneceğiniz bu sanatı üzerinde denemek için harika bir seçim olacaktır. Bu seçenekleri göz önünde bulundurarak hobinizi geliştirebilirsiniz.

 

4- Metal İşçiliği

 

Eğer projelerinize zamanınız haricinde ayırabileceğiniz biraz da yer varsa metal işleme hobisi size göre olabilir. Diğerlerine göre daha zor ve zaman alıcı olsa da, türünün tek örneği bir şaheser yaratabilmeniz mümkün.

Metal işçiliği için ayırdığınız alan haricinde ciddi ekipmanlara ihtiyacınız olacak. Matkap, metal testeresi, disk zımpara, kaynak makinesi gibi malzemeler hayal ettiğiniz ürünü ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır.

Çalışma masalarından, aydınlatmalara, konsollardan, orta sehpalara kadar yapabileceklerinizin sınırı sadece sizsiniz. Uygun malzeme ve materyalleri hırdavatçılardan, yapı marketlerinden ve metal hurdalıklarından uygun fiyatlara temin etmeniz mümkün.

 

5- Mozaik ve Taş

Mozaik sanatı, en eski ve en dayanıklı sanatsal ifadelerden biridir. Depremlerle yerle bir olan yapılardan bugüne dek gelmeyi başarmış oldukça zarif çalışılmış eserler içerir. Ortaya çıkan bir sanat eserinin bu kadar dayanıklı olabilmesi günümüz insanları için çok büyük önem taşır.

Ahşap veya file üzerine tutkal ile yapıştırarak çalışılabileceği gibi mozaik taşları çimento içine gömerek de çalışılabilir. Her bir mozaik malzemesinin avantajları ve dezavantajları vardır, çalışmanın ihtiyaçları doğrultusunda ahşap, file veya çimento gibi mozaik malzemeleri arasında karar vermeniz gerekir.

Çeşitli renklerde mermer mozaik taşları, 1*1*1 cm boyutunda poşetler halinde satın alabilirsiniz. Mermer taşlar örs ve çekiç veya betoncu kerpeteni ile kırılarak mozaik çalışmalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yorum Yazın