facebooksehri

Facebook Şehri İçin Planlar Paylaşıldı

Facebook şehri için planlar paylaşıldı . Facebook sosyal medya patronluğunu gerçek yaşam platformuna dönüştürüyor. Kaliforniya’da Silikon Vadisi olarak kurulması planlanan şehrin projesi sunuldu ve inşası başlıyor. Facebook’un sosyal medyadaki uygulamaları ve benzer özellikleri ana tema olarak belirleniyor ve sanal yaşam, gerçek yaşama dönüştürülüyor.

Facebook şehri ve mimari yaşam tarzı

facebook-sehri

Sosyal medya sitesi olarak tasarlanan projede, Facebook müdavimlerinin bir arada yaşayabileceği alan inşa edilecek. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ve şirket hissedarlarının hayata geçirmeyi planladıkları projede; bilim ve teknoloji parkı, alışveriş merkezleri, iş ve yaşam alanları, konutlar, sağlık merkezi ve eczane bulunacağı söylendi.

Bir siteden ziyade ilçe olarak tasarlanan Facebook kenti, piyasa oranlarının yüzde 15 altındaki teklifler için ek olarak bin 500 adet konut dizayn ediyor. Facebook şehri planları paylaşıldı ve gayrimenkul sektöründe değerlendirilmeye başlandı.

Facebook Şehri Willow Campüs

facebook-sehri

Facebook şehri, çalışanlarına özel alan tasarlıyor. Şirket bünyesinde çalışanlar için ”Willow Campüs” dizayn ediliyor. Yeni bölge olarak temalandırılan kampüste, Facebook çalışanlarının işe gitmek için sadece caddeyi geçmelerinin yeterli olacağı söylendi.

Facebook’un blog yazılarında; Facebook küresel tesisleri ve gayrimenkul başkan yardımcısı John Tenanes, köyün şirket çalışanları için daha uygun fiyatlı konut alternatifleri sunmayı planladığını söyledi. Tenanes, Facebook çalışanları için düşündükleri projede, Kaliforniya’nın Bay Area bölgesinde son yıllarda artan astronomik fiyatların neden olduğunu paylaştı. Facebook’u bu hacme taşıyan şirket çalışanları için ideal fiyatlarda konutlar dizayn ettiklerinden bahsetti.

Facebook gayrimenkul başkanı Tenanes, “Willow Kampüsü için hedefimiz; toplumla birlikte çalışmak, çok ihtiyaç duyulan hizmetleri, konut ve transit çözümlerini ve ofis alanını sağlayacak entegre, karma kullanımlı bir köy oluşturmaktır” diyor.

Facebook şehrinin temel özellikleri

facebook-sehri

Sosyal medya platformundan yeni yaşam alanlarına geçiş yapan Facebook, inşaat sektörüne girişi ve tasarladığı proje ile vizyonunu sunuyor. Toplumların ihtiyaç duyduğu mahalle kavramını, birlikte yaşamın gerekliliklerini ve sosyal yaşam tarzlarına duyulan özlemden esinlenerek böyle bir proje başlattıklarını belirtiyor.

Benzer Haber  Vaziyet Planı Nedir? Vaziyet Planında Neler Bulunur?

Şirket blog açıklamaları ve proje röportajlarında, tasarlanan mimari özelliklerini ve kampüs özelliklerini paylaşıyor. Facebook şehri planları paylaşıldı ve şehir yapısında bulunacak tesisler açıklandı. Bir market ve bir eczane kurulacak Facebook şehrinde, 125 bin metrekarelik bir perakende alanı inşa edileceği belirtiliyor.

Facebook, bu ayın içerisinde Menlo Park ile birlikte kalkınma planlarını hazırlayacağını ve daha sonra iki yıllık bir gözden geçirme sürecinin bir parçası olarak yerel hükümet ve toplum örgütlerine önerisi sunacağını açıkladı.

Facebook Şehri gayrimenkul ve proje başkanı Tenanes, “İnşaatın 2021’in başlarında tamamlanacağını düşünüyoruz. Bakkal, perakende, konut ve ofisleri de içeren ilk aşamalar ise 2021’de itibaren kullanıma hazır hale gelecektir. Ana yapıların tamamlanmasıyla, takip eden iki yıl içerisinde, sonraki aşamaların tamamlanacağını öngörüyoruz.” diyor.

Yorum Yazın