Faik Bey ve Pakize Hanım Yalısı

İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında İstinye Köybaşı Caddesinde yer alan Faik Bey ve Pakize Hanım Yalısı Faik Bey tarafından yaptırıldı. Faik Bey Gümüşhane Mutasarrıfı idi ve yalı Faik Bey’den sonra Pakize Hanım’a geçmiştir. Yalının yapılış tarihi ile ilgili net bir bilgi yoktur. Tahmini olarak on dokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru yaptırıldığı söylenir. Günümüzde bu yalı Erbil ailesine ait olmasıyla bilinir.

Faik Bey ve Pakize Hanım Yalısı’nda odalar denize dönük olan kısımda orta salonun etrafı boyunca sıra şeklinde dizilmektedir. Bu yalı yanı zamanda üç katlı ahşap bir görünüme sahiptir ve kargır su basman üzerine inşa edilmiştir.

İstanbul Faik Bey ve Pakize Hanım Yalısı

Faik Bey ve Pakize Hanım Yalısı neoklasik tarza sahiptir ve simetrik, dikdörtgen bir yapısı bulunur. Yalının çatı katı ile alt katının görünümleri diğer katlar ile kıyaslandığında farklılık gösterir. Zemin katta deniz tarafında sekiz tane pencere vardır ve bu pencereler diğer pencerelerle aynı büyüklükte değildir, daha küçüktür. Yalının ikinci ve üçüncü katına gelindiğinde ise hafif kemerli dikdörtgen pencereler göze çarpar. Tüm cephe bu pencereler ile kaplanmıştır.

Yalının çatı katında dikdörtgen söveli altı tane pencere vardır. Bu pencerelerden ortada olanlardan biri balkon ile birlikte iç kısımda tutulmuştur. Burada yer alan balkon kornişli, kaş kemerli, dört kolonlu ve frontonlu çatılı olmasıyla dikkat çeker. Balkonun diğer bir özelliği ise deniz tarafında bakan tek balkon olmasıdır. Aynı zamanda çatının tam orta kısmında bulunan ışıklık odası cihannümayı anımsatır.

Faik Bey ve Pakize Hanım Yalısı Hakkında

Faik Bey Pakize Hanım Yalısı ile ilgili olarak Anıtlar Kurulu tarafından dikkat çekici bir karar alınmıştır. Bu karara göre yalı her katında iki tane daire olacak şekilde bir apartmana çevrilmiştir. Yalının eski halinde ise caddeden set set şeklinde bahçeye iniliyordu ve yalıya iki yandan giriş vardı. Aynı zamanda yalının birinci katı dört merdivenli olacak şekilde diğer pek çok yalıdan farklı olan bir plana sahipti.

Benzer Haber  Bahçe Mobilyaları

Faik Bey Pakize Hanım Yalısı

İstanbul İstinye Faik Bey ve Pakize Hanım Yalısı dış görünümü ile diğer yalılar arasında dikkat çeker. Özellikle yalının üst kısmında bulunan çıkma balkon ilgi çekicidir. Bu balkonun devam kısmında üçgen şeklinde bir alınlık vardır. Bu alınlığın orta kısmında madalyon yer alır. Madalyonun üzerinde ise Ya Malik’el-Mülk şeklinde bir yazı vardır ve bu yazı dünyada her şeyin asıl sahibinin Allah olduğunu ifade eder. İlk hali ile son derece görkemli olan Faik Bey ve Pakize Hanım Yalısı zaman içerisinde çeşitli değişiklerden geçmiştir. İlerleyen yıllarda bina betondan yapılmış ve üst kısmı ahşap ile kaplanarak daha farklı bir görüntü elde edilmiştir.

Yorum Yazın