Fazla gelen fatura itirazı nasıl yapılır?

Ev ve işyerlerinde kullanılan elektrik, su ve doğal gaz günlük ihtiyaçları karşılamak için kullanılan hizmetlerdir. Hayatımızın olmazsa olmazı olan elektrik ve su hayatı idame ettirmek için zorunlu ihtiyaçlardır diyebiliriz. Doğal gaz kullanılan yerlerde ısınma, sıcak su ve pişirme ocağı için kullanıldığından yine mutlaka olması gereken bir ihtiyaçtır diyebiliriz. Günlük ihtiyaçlarımızı karşılayan bu hizmetlerin kullanımı için alınan ücretler faturalar halinde her ay ibraz edilir. Ve belli bir süre içerisinde ödenmesi istenir. Kullanılan hizmet karşılığı alınan fatura her ay gelen faturanın çok üstünde bir meblağ ile düzenlenmişse elbette karşı çıkarız. Örneğin her ay ortalama 60 lira fatura ödeyen bir kişiye 400 lira fatura geldiğinde doğal olarak bir yanlışlık var kesinlikle bu kadar kullanmadım diyecektir. Bu ve benzeri durumlarda fatura düzenlenirken ya da sayaç okunurken bir yanlışlık yapıldığı aşikârdır. Bu durumda  kişi itiraz etmek isteyecektir. Elbette bu durumda kanuni bir haksızlık vardır ve düzeltilmesi gerekir. Fazla gelen fatura itirazı için kullanıcının da hukuki olarak hakkı vardır. Düzenlenen kanun ile haksız bir fatura durumunda 8 gün içerisinde itiraz hakkı vardır.

Elektrik Faturasına Nasıl İtiraz Edilir?

Elektrik faturanız kullanımınıza göre çok yüksek geldiğinde itiraz hakkınız doğacaktır. Bulunduğunuz şehrin elektrik dağıtım şirketine yapacağınız itiraz ile yanlış durumun düzeltilmesini sağlayabilirsiniz. Her şirketin şartları farklı olabilse de genellikle itiraz etseniz bile faturayı ödemeniz istenir. Fatura ödeme tarihi geçmeden faturayı ödeyip itirazınız sonuçlandığında paranız size geri iade edilir. Elektrik faturası itirazı için sözlü bir itiraz geçerli sayılmayacaktır mutlaka yazılı bir dilekçe ile itiraz etmeniz gerekir. Hazırlayacağınız itiraz dilekçesini bulunduğunuz ilin elektrik dağıtım şirketine hitaben yazarak kendiniz elden verebilir ya da posta ile gönderebilirsiniz. İadeli taahhütlü olarak göndermeniz itirazınızın daha hızlı ve garanti bir şekilde değerlendirilmesi için iyi olacaktır. İtirazınızın bir hafta ile 10 gün içerisinde sonuçlanıp size geri dönülmesi gerekir. Eğer bu süre içerisinde geri dönüş olmadıysa başvurunuzu yenilemeniz gerekebilir. Elektrik faturası itirazınızı fatura düzenleme tarihinden itibaren 8 gün içerisinde yapmalısınız. Kanunen 8 günün sonunda faturayı kabul etmiş sayılırsınız ve hiçbir hak iddia edemezsiniz.

Benzer Haber  Eski İstanbul Nereye Denir?

Su Faturasına Nasıl İtiraz Edilir?

Hayat kaynağımız su şehirlerde belediyelerin veya özel su dağıtım şirketlerinin sağladığı hizmet ile evlerimize ve işyerlerimize kadar ulaştırılır. Bu hizmet sonucu alınacak ücret su faturası olarak ibraz edilir. Su faturanız her ay ki kullanımınıza göre çok yüksek bir meblağ ile ibraz edildiğinde itiraz hakkınız doğar. Faturanın geldiği ay ekstra bir su harcamanız olmamışsa veya fatura 500 lira gibi çok yüksek bir rakam ise itiraz etmeniz gerekir. Bu durumda şehrinizde su dağıtımı sağlayan kuruma veya Maliye Müdürlüğü’ne yazacağınız bir dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir. Hukuki olarak faturanın düzenlendiği tarih itibarı ile 8 gün içerisinde dilekçenizi ulaştırmanız gerekir. Su dağıtım hizmeti veren firmaya hitaben yazacağınız dilekçeyi isterseniz elden götürüp müşteri hizmetleri bölümüne ibraz edebilir veya iadeli taahhütlü olarak ilgili kuruma posta ille gönderebilirsiniz. Bir hafta, en geç 10 içerisinde faturanız incelenerek size geri dönüş yapılacaktır.

Doğal Gaz Faturasına Nasıl İtiraz Edilir?

Doğal gaz ısınma, sıcak su ve pişirme ocaklarında kullanılan bir yakıt türüdür. Ve bulunduğunuz şehirde doğal gaz dağıtım hizmeti veren firma tarafından ev ve işyerlerine ulaştırılır. Doğal gaz kullanımınıza göre düzenlenen doğal gaz faturası her ay ibraz edilir ve belli bir süre içerisinde ödenmesi istenir. Doğal gaz faturanız her ay ödediğiniz orana göre çok yüksek bir fiyatta geldiğinde itiraz hakkınız vardır. Kanunlarca düzenlenen fatura düzenleme tarihinden itibaren 8 gün süre içinde bulunduğunuz şehrin doğal gaz dağıtım şirketine hitaben yazacağınız bir itiraz dilekçesi ile başvuru yapmanız gerekir. Dilekçenizde fatura numarası ve adresiniz belirtilmelidir. İtiraz dilekçenizi elden şirketin müşteri hizmetlerine ibraz edebileceğiniz gibi iadeli taahhütlü olarak posta ile de gönderebilirsiniz. Dilekçeniz ilgili firmaya ulaştıktan sonra en geç 10 gün içinde faturanız incelenip size geri dönüş yapılacaktır. Dilekçenize cevap gelmezse tekrar başvurunuz. Elektrik, su ve doğal gaz faturalarınızda yapılan herhangi bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız kanuni haklarınızı kullanarak itiraz ediniz.

Benzer Haber  Ayıplı Konut için Tüketici Hakları

 

Yorum Yazın