Fotoğraf Çekmek İçin Az Bilinen Güzel Yerler

Fotoğraf çekmek için az bilinen güzel yerler, sosyal medyanın bu kadar içimizde olduğu bir dönemde pek çok kişi için önemli. Çünkü artık bir yer ya da mekan sosyal medyada ilgi topladığında çok çabuk bir sürede insanları kendisine çekebiliyor. Gerek doğa harikalarına gerekse diğer çeşitli yerlere insanların rağbet göstermesi elbette güzel bir şey fakat bu bazen gereğinden fazla ilgiden kaynaklı problemler yaratabiliyor. Biz de bunun dışına çıkıp kadrajına farklı manzaraları almak isteyen fotoğraf meraklıları için nispeten daha az bilinen yerleri sıraladık:

Fotoğraf Çekmek İçin Akdeniz’in En Güzel Yerlerinden: Kekova

 

Akdeniz bölgesinde, Antalya’nın Demre ilçesine bağlı bulunan Kekova için ulaşımın sadece teknelerle yapıldığı bir ada diyebiliriz. Kekova, doğa harikası görünümünün yanı sıra tarihsel olarak da büyük bir geçmişe sahip. MS 2.yüzyıldaki depremle yok olan Dolkisthe Antik Kenti’nin kalıntılarının bulunduğu Kekova, sahip olduğu tarihi dokularını balıkçı köyleri ve kendisine bağlı birbirinden harika koylarla turizm açısından sadece Antalya’nın değil, ülkemizin en güzide yapılarından biridir. İç ve dış turist açısından büyük bir potansiyeli olan Kekova birinci derece sit alanı ilan edilerek, şehirleşmenin yaratacağı tahribattan korunmaya çalışılmıştır. Fotoğraf çekimi açısından klasik bir mekan olmasa da tekne esnasında ya da vardığınızda kadrajınızdaki Kekova fotoğraflarının ileride çok daha önem kazanacağını söyleyebiliriz.

 Antalya’nın Fotoğraf Çekmek İçin Az Bilinen Güzel Yerler Arayanlara Bir Başka Hediyesi: Ceneviz Koyu

 

Benzer Haber  Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Akdeniz’in turizm cenneti şehirlerinden Antalya’da yer alan Ceneviz Koyu, temiz ve berrak suyuyla şu anda kısmen daha az bilinse de ileride çok daha fazla kişinin keşif noktalarından birisi olabilir. Ulaşımı, Kekova’da olduğu gibi genelde Adrasan bölgesinden teknelerle yapılan Ceneviz Koyu, çevresinde hemen hemen hiç yapay ışık olmamasından dolayı özellikle de geceleri yıldızları izlemek için harika bir ambians sunar. Tanınırlığı son dönemde biraz daha artsa da halen geniş kesimlerce bilinen bir yer değil, bu açıdan fotoğraf çekmek için Akdeniz bölgesini kapsayan bir rotada teknede ve tekneden indiğinizde sunduğu manzarasıyla en iyi keşif noktalarından birisi olabilir.

 Kaz Dağları’nın Gölgesinde: Hasanboğuldu Göleti

 

Marmara ya da Ege Bölgesi’nde yaşıyorsanız fotoğraf çekimi için gidebileceğiniz en iyi rotalardan biri de Hasanboğuldu Göleti’dir. Yöre halkı tarafından bilinen bir yer olsa da henüz geniş kitleler tarafından özellikle bilinen bir yer değildir. Kaz Dağları’nın aşağısında yer alan Hasanboğuldu Göleti, sahip olduğu ambians ve Kaz Dağları manzarasıyla klasik mesire alanlarına göre daha ön plana çıkmaktadır. Fotoğraf çekmek için siz özel bir teknik kullanmadan bile göletin kendiliğinden pek çok malzeme sunduğunu söyleyebiliriz.

Ege’de Fotoğraf Çekmek İçin Az Bilinen En Güzel Yerlerden: Akyaka

 

Muğla sınırları içerisinde yer alan Akyaka, sahip olduğu doğa harikası manzarası ve ahenk bütünlüğüyle, ülkemizde olduğu için fazlasıyla şanslı olduğumuz yerlerden birisi. Akyaka da tıpkı Hasanboğuldu ve bu listedeki diğer güzel yerler gibi siz uğraşmasanız bile fotoğraf çekmek için gerekli unsurları size sağlıyor. Henüz turizm açısından çok popüler olmayan Akyaka, genelde Muğla gibi yerlerde sessiz bir beldeye yerleşmek isteyenlerin rotasında bulunan noktalardan biri.

Kadrajınızda Karadeniz’e de Yer Açın: Borçka

 

Benzer Haber  Muvafakatname Örneği

Artvin’e bağlı bir ilçe olan Borçka, doğa harikası olmasının yanı sıra yaklaşık 4 bin yıllık tarihiyle tarihle ilgilenenler için de bulunmaz imkanlar sunuyor. Genel olarak yokuş tarzında olan ve düz arazisi pek bulunmayan Borçka, bu ambiansıyla nefes kesici pozlar yakalamanızı sağlayacaktır. Borçka’nın fark yaratan noktalarından biri de bolca dere, göl ve nehirin geçiş rotasında yer almasıdır. Özellikle de Karagöl, sizi kendine hayran bıraktıracak ahenk bütünlüğüyle fotoğraf çekmek için geldiğinizi dahi unutturabilir.

Ege’nin Doğa Harikası Fotoğraf Mekanlarından Bir Diğeri: Kovada Gölü

 

Akyaka’nın ardından listemizde yer alan bir diğer güzel fotoğraf çekim yerlerinden biri de Kovada Gölü. Kovada Gölü, Isparta’da yer alır. Deniziyle mest eder. Akyaka’dan farklı olarak başta botanik meraklıları ve keşif yapmak isteyenler olmak üzere herkes için görülmesi gereken yerlerden biridir. Yeşil rengin sembolleştiği göldeki milli parkta çok farklı ağaç ve kuş türleri yer almaktadır. Manzarasının yanı sıra bu özelliğiyle de fotoğrafçılar için kesinlikle keşif yapılması gereken bir doğa harikası.

 Tarihi ve Görselliğiyle Bir Başka Güzel: Şövalye Adası

 

Listemizdeki son önerimiz ise yine Ege’den. Akyaka gibi Muğla’da yer alan Şövalye Adası, Fethiye sınırları içerisinde yer almaktadır. Ege Bölgesi’ndeki pek çok yerde olduğu gibi Şövalye Adası’nda da yerleşimin milattan önce başlamış olabileceği konuşuluyor. 15. Yüzyılda Rodos Şövalyeleri’ne bağlı olan Şövalye Adası, tahmin edileceği gibi adını da buradan almıştır. Muğla’da popülerleşen çok daha fazla yer olduğu için biraz daha geri planda kalan ada, fotoğraf çekmek için özellikle az bilinen yerler arayanların kadrajında bulunması gereken yerlerden biri.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın