Gabari Ne Demek?

Gabari Ne Demek? Emlak terimi olarak gabari; gerçekleştirilecek olan inşaatın belediye imar durumu doğrultusunda azami yükseklik durumudur. Yani yapılacak olan binanın yükseklik olarak en tepe noktasını ifade etmektedir. İmar durumu belgesinde gabari yükseklik olarak ifade edilmektedir.

Belediyeler tarafından belirlenen gabari oranında eşitli kriterlere uyum ve yapısal bir düzen sağlanması planlanmaktadır. Bu anlamda araz’ durumu, deprem riski, diğer binaların yüksekliği gibi çeşitli unsurlar neticesinde gabari oranı belirlenmektedir.

gabari-emlaklobisi

Gabari Yüksekliği Sınırları

Gabari yüksekliği belediyeler tarafından belirlendiği için herhangi bir şekilde yasla çerçeveler dışında bu oranlar aşılamamaktadır. Bazı durumlarda çatı çıkması vb. durumlarda ise belediyenin belirlediği Gabari yüksekliğine bir metre ilave edilme durumu olabilmektedir. Belediyelerin belirlediği gabari oranı en yüksek seviyeyi iade ettiği için yapılacak yapıların daha küçük yükseklikte olması herhangi bir yasla sorun teşkil etmemektedir.

Ayrıca özellikle nüfus yoğunluğunun oldukça fazla olduğu yerlerde yasal olarak belediyelerin belirlediği gabari yüksekliklerinin birkaç atkına çıkılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse Gabari yüksekliği olarak 9 metre belirlenmesine rağmen yapılacak binaların yüksekliği 30 metreye kadar ulaşabilmektedir. Özellikle arazinin az olduğu yerlerde bu durum gereklilik halini almıştır.

gabari-emlaklobisi

Emsal Nedir?

Emlak terimlerinde emsal ve gabari kelimeleri birbirlerine oldukça yakın olmalarına rağmen tam aynı anlamı ifade etmemektedirler. Bu anlamda emsal bina yapılacak arsaya kaç metre kare bina yapılacağını ifade etmektedir. Örnek vermek gerekirse 2000 metre kare arsa sahibi bir kişi imar planında emsal değeri 1,2 yazıyorsa bu kişi buraya 2000 x 1,2: 1200 metre kare inşaat yapma iznine sahip olacaktır.

gabari-emlaklobisi

Gabari İle Emsal Arasındaki Farklar

Emsal ve gabari kelimeleri sıklıkla karşılaştırılsa da esas itibari ile emsal toplam inşaat alanını ifade ederken gabari toplam inşaat alanı için yapılacak binaların en maksimum yüksekliğini ifade etmektedir. Bu iki kavram birbirini tamamlasa da birbirinden garklı kavramlardır. Ve belirli yasal çerçeveler neticesinde oluşturulmaktadır. Gabari ile emsal arasındaki fark bu şekildedir.

Benzer Haber  Viaport AVM nerede?

Gabari Hesaplaması

Gabari hesaplaması yapılacak yapıların kaç katlı olacağı ile yakında alakalıdır. Be bu hesaplama neticesinde yapılacak binaların metre kare ve kat hesaplamaları profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Gabari hesaplanmasını örnek üzerinde gösterilmesi ise şu şekildedir; binan yapılmak istenen noktada gabari yüksekliği 17,5 metre olarak belirlendiğini varsayalım. Bu noktada yarım metre çatı çıkıntısı gabari yüksekliğinden çıkarılmaktadır. Bu noktada en net gabari yüksekliğimiz 17 metre olmuştur. Burada her kat için belirlenen yükseklik ortalama 3,3 metredir. Yani bulunduğumuz gabari yüksekliğine göre 17/3.3: 5 katlı bir bina yapabilmekteyiz.

500 metre karelik arsamız için emsal değeri ise 2 olsun arsa metrekaresi ile emsal değeri çarpılmaktadır. Burada 500×2: 1000 metre kare toplam inşaat alanımız bulunmaktadır. Toplam kat sayımız 5 olduğu için 1000/5: 200 metre kare olmaktadır. Yani her kat başına 200 metre kare inşaat yapılabilecektir.

 

 

 

 

Yorum Yazın