gayrimenkul-sektoru

Gayrimenkul Sektörü Yatırım Fırsatları

İstanbul’da Ocak ayından itibaren yaşanan gayrimenkul sektör durağanlığı, Mayıs ayı itibari ile devlet destekli bankaların girişimleri sayesinde aşılmış oldu. Hazirana ayı itibari ile emlak sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler sayesinde yurt genelinde konut stoklarının büyük kısmı eritildi. Haziran ve Temmuz aylarında yapılan satılık konut satışlarında, İmar Barışı ve kentsel dönüşüm projelerinin de büyük etkisi kazanç olarak sağlandı. Peki bu yükseliş devam edecek mi?  Konunun uzmanlarından 2018’in gayrimenkul sektörü yatırım fırsatları ve önerileri;

gayrimenkul-sektoru

Yatırımcılara Gayrimenkul Avantajları

İstanbul’da satılık daire fiyatları, büyük inşaat projelerinin yaz başında indirim yapmaları ve kampanya düzenlemeleri ile yüksek oranlarda sağlandı. Haziran ayında Türk ve yabancı yatırımcılar tarafından değerlendirilen gayrimenkul yatırımları, devlet teşvikleri ile daha sirküle şekilde sağlandı.

Ekonomi piyasalarının önceki yıllara nazaran seçim sonrası rahatlaması ile konut satışlarında makul değerler üzerinden ve avantajlı kampanyalar sayesinde, sektör hareketli tutulmaya devam ediyor.

2018 yılının ikinci yarısında da, özellikle yaz sonu ve sonbahar başlarında sektörün daha rahat seviyeye kavuşacağı belirtiliyor. Yatırımlar için sadece yurt içinden değil, yurt dışından da değerler katıldığı ve siyasi belirsizliklerin giderildiği için daha güvenilir yatırım fırsatları sunulduğu belirtiliyor.

gayrimenkul-sektoru

İstanbul’da Yatırıma Değer Menkuller

İstanbul’da satılık arsa ve konut seçenekleri, şehrin her bir yanında muhteşem alternatifler sunuyor. Kentin merkezi konumlarında, sahil şeridinde, bölgenin diğer kentlerinde bulunan arsalar değerlendiriliyor. Silivri ve Çatalca bölgelerinde bulunan imara uygun arsa ve araziler, yatırımcıların yeni gözde alanları olarak sunuluyor.

İstanbul’a oranla daha ekonomik fiyatlar sunulduğu için değerlendirilen bölgeler, Beylikdüzü, Arnavutköy gibi ilçelerde de yatırımcılara yeni seçenekler sunuyor. Satılık kupon arsa, kupon bina veya şık dairelerin satışları ile tüm yatırım seçenekleri, hızlı şekilde değerlendiriliyor.

Kanal İstanbul, 3. Havaalanı ve 3. Köprü projeleri çevresindeki bölgelere ve güzergahının geçtiği tüm ilçe ve semtlere ekstre değer kattı. İstanbul’da her metrekarenin yatırım açısından büyük değerler sunduğu düşünülürse, kentsel dönüşüm alanları ve kentsel dönüşüme dahil olan yapılarda, alım- satım için değerlendirilmeye başlandı.

Benzer Haber  İpotek Nedir?

gayrimenkul-sektoru

Konut Yatırımları Mantıklı mı?

Gayrimenkul sektörünün her dönem en güvenilir yatırım aracı olduğu düşünülüyor. Türkiye’de özellikle yatırım yapmak için emlak sektörü öncelikli olarak değerlendiriliyor. Arsa, arazi, konut, bağ- bahçe, ofis, iş yeri, ticari yapılar, bina, devremülk gibi tüm taşınmazlar, en güvenilir ve kar marjı en yüksek yatırım araçları olarak değerlendiriliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre yapılan analizlerde, Mayıs ayı konut satış raporlarında artış olduğu belirtildi. Türkiye genelinde konut satışları bir önceki yıla oranla % 2,7 oranında artış gösterdi. 2017 yılı Mayıs ayı verilerine göre 119 bin 655 artışla konut satışları gerçekleştirildi.

Yurt genelinde en çok konut satışının yapıldığı kent, İstanbul olarak belirlendi. İstanbul’da 2018 Mayıs verilerine göre 20.061 konut satışı sağlandı. Türkiye genelinde yüzdelik payı ise % 16,8 olarak belirlendi ve en yüksek paya sahip olduğu belirlendi.

gayrimenkul-sektoru

Yorum Yazın