Gayrimenkul Trendleri

Türkiye’de Gayrimenkul Trendleri Neler?  Gayrimenkul piyasasında Türkiye’nin gösterdiği değişim, dönemle bağlı olarak; farklı şehirlere yapılacak yatırımların bir anda popüler hale gelmesine neden oluyor.

İstanbul’un 2009 ile 2015 yılları arasında en başarılı sonuçlar alan şehirler arasında ilk üçte yer alması nedeniyle piyasaya güven artmıştır. Ancak;diğer şehirlerde gelişen pazarlar, farklı sektörlerde tanınan imkanlar da gayrimenkul piyasasının İstanbul’daki yoğunluğunun azalmasına neden oldu.

İç Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki turistik faaliyetlerin gayrimenkul piyasasını da etkilemesi sağlanıyor. Gayrimenkulde yeni trendler neler şeklinde sorulan soruların cevapları, risk analizi yapılan bölgelerde binlerce yatırımcıyı doğrudan etkiliyor.

Avrupa’da Gayrimenkul Trendleri Neler?

Avrupa genelinde trendler incelendiğinde özellikle Almanya’nın ilk sıraları kapladığı görülüyor. Münih, Berlin, Frankfurt, Kopenhag ve Hamburg şehirlerinin etkisi direkt olarak gayrimenkul piyasasını şekillendiriyor. Beş şehirde yapılacak olan yatırımlarda, gerileme trendine girme riskinin düşük olması dikkat çekiyor.

Gayrimenkulde yeni trendler denildiğinde ilk beş sıradan birinde İstanbul’un olmaması dikkat çekiyor. İspanya’da ise Madrid, politik sorunların aşılmasıyla birlikte beşinci sırada kendine yer buldu.

Gerileme trendinde Yunanistan Atina gibi önemli şehirlerinin ve Rusya’nın başkenti Moskova’nın bulunması da normal karşılandı. Gelecek on yıl içerisinde ilk beşte yer alması beklenmeyen Rusya, Atina şehirlerinin yanı sıra özellikle İspanya, İtalya ve İngiltere’nin listede sıçrama yaşayabileceği öngörülüyor.

İklim sorunlarının azaltılması, politik problemlerin minimuma indirilmesi de dahil olmak üzere pek çok etkenle listede sıralamalar değişiyor. İstanbul’un, içerisinde bulunulan zor dönemi başarılı bir şekilde atlatması halinde ilk sıralarda yer alma ihtimali yükselecektir.

Yatırımcılar Temkinli Hareket Etmeye Başladı

Gayrimenkul piyasasını hareketlendiren, insanların hem yatırım yapmak isteyip hem de sonuçlarını tam olarak kavrayamadığı durumlar bulunuyor. Geçmişte olduğu gibi veriler sadece vadelerine göre incelenerek bir yatırım girişiminde bulunulmuyor.

Benzer Haber  Eskihisar Feribot Saatleri Nedir? Feribotlar hangi sıklıkta.

Risk almak istemeyen ve en kısa sürede başarılı sonuca ulaşılmasını hedefleyen yatırımcı İstanbul ile ilgili planlarını iki kez gözden geçiriyor. Gayrimenkul sektöründeki sürecin herhangi bir vadede istenen sonuca ulaşılacak bir analiz raporu sunmaması halinde, yatırımcı da geri çekiliyor.

Temkinli yatırımlara yönelme eğilimi, kampanyalarla oldukça yüksek değerlere sahip konutların satışa sunulması halinde olan ilginin artmasını sağlıyor.

Gayrimenkulde yeni trendler neler sorusunun cevabının özellikle son 10 yıl içerisinde Türkiye için temkinle ilgili bir cevap olmadığı biliniyor. Bu durum bir süreliğine piyasaları dondurmuş olsa da, ilerleyen zamanlarda piyasanın normale döneceği ve gayrimenkul satışlarının yükseleceği öngörülüyor.

Yeni Yılda Gayrimenkul Trendleri Hangi Şehirler Olacak?

Özellikle imar sürecindeki standartlaşma, haksız rekabetle ilgili genel algının ortadan kaldırılması, şehrin genel istatistikleri büyük bir önem teşkil ediyor. Türkiye’den yeni bir şehrin listeye giriş yapabilmesi için alınacak kararlar son derece önemli hale geliyor.

Fırsatların değerlendirilmesini sağlayacak olan yatırımcılar çok büyük oranda, kentleşmenin öneminin devam ettiğini düşünüyor olması olumlu yorumlanıyor. Gelecek birkaç yıl daha Almanya’nın şehirlerinin listede yer alma olasılığı yüksek görünüyor.

 

 

 

Yorum Yazın