Gaz Beton Nedir?

Gaz Beton, binaların yapım aşamasında kullanılan bir yalıtım malzemesidir. Çimento, kum, kireç ve sudan yapılır. Gaz betonların %80’inden fazlası hava dolu gözeneklerden oluşur. Çimento gibi malzemelerden yapılması ve hava dolu gözeneklerinin fazlalığı sayesinde daha hafiftir.

Binadaki yalıtımın daha iyi bir şekilde yapılmasını sağlar. Ayrıca esnek yapısından dolayı tesisat başta olmak üzere pek çok işlem için uygundur. Gaz betondan yapılan duvarlarda matkapla delme, çivi çakma ve çeşitli tesisat işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Akg gazbeton günümüzde ev, otel, ofis gibi pek çok yapı türünde yoğun olarak kullanılmaktadır. Ytong firmasıyla özdeşleştiği için uygulamada gaz beton yerine Ytong denildiği de bilinmektedir.

Gaz Betonun Avantajları

gazbeton emlaklobisi

Gaz betonun pek çok açıdan çeşitli avantajları bulunmaktadır. Bu avantajları hem ekonomik hem de kullanım kalitesi olarak sınıflandırabiliriz.

Ekonomik boyutla ilgili olarak, yapım maliyetlerini azaltmaktadır.

Aynı kaliteyi koruyarak bu avantajı sağlaması, ürünün yaygın bir şekilde tercih edilmesine sebep olmakta. Gazbeton, duvar bloğu yapı malzemesidir. Yalıtım sağlamanın en avantajlı yollarından gaz beton, ısı yalıtımı için tasarrufu sağlar. Ayrıca Gazbeton yüksek enerji tasarrufu sağlar.

gazbeton emlaklobisi

Ayrıca hafif yapısından dolayı pratik kullanım sunmaktadır. Tuğla ve beton da benzer görevleri görmekte fakat onlar gaz betona göre daha ağırdır. Bu da binanın inşaatı sürecinde daha çok zorluk çıkardığı için gaz betonun tercih edilmesini sağlar. Ayrıca ytong iyi bir yalıtım malzemesidir.

Hem ses hem de ısı yalıtımında ytonglar, başka yalıtım malzemelerine gerek bırakmaz. Kullanıcılar için bir başka önemli nokta ise, elektrik ve tesisat işlemlerinde sağladığı rahatlıktır. Tesisatta yeni bir kanal açmak istediğinizde gaz betondan yapılmış binalarda bunu yapmak daha kolaydır.

gazbeton emlaklobisi

Gazbetonun Katkıları

Gazbetonun doğaya da önemli katkıları vardır. Geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılması bunun ilk örneği olacaktır. Çimento ve su gibi maddeler sayesinde üretim aşamasında ortaya çıkan gaz salınımı da minimum düzeydedir.

Benzer Haber  Gaz Yağı Nedir?

Bu, özellikle de hava kirliliğini azaltmak için oldukça önemli bir noktadır. Son yıllarda iklim çalışmaları daha da arttığı için bu noktada da katkı sağlamaktadır. Gaz beton; çimento, alçı, kireç ve su ve benzeri maddelerden yapılır. Kullanılan bu malzemelerin çevre dostu olması da bu konuda gaz beton için bir başka avantajdır.

AKG Gazbeton bloklara örülür. Gazbetonun hafif beton özelliği nedeniyle; tesisat kanalı ve buat yuvası açma, oyma, delme ve kesme işlemleri kolaylıkla yapılabilir. Bu işlemlerde kullanılan Gazbeton el aletleri ergonomik tasarımları nedeniyle kullanım kolaylığı sağlar. İşlevsel özellikleriyle de yapım sürecini hızlandıracaktır.

Gazbeton, yüksek performansı sayesinde tüm dünyada yaygın olarak kullanılır. Amerika’dan Japonya’ya kadar birçok ülkede üretimi yapılmaktadır. Gazbeton, dünyanın en prestijli şehirlerinin en gözde yapılarında kullanılır. Yüksek ısı yalıtımı özellikleri ile yapının yangın ve deprem güvenliğini arttırması nedeniyle pazarın önemli bir ihtiyacını karşılar.

Gazbeton El Aletleri

Testere

Testere, AKG Gazbeton ürünlerinin gereken hassasiyette ve kolaylıkla kesilebilmesi için uygun bir alettir. Elmas veya çelik uçlu olarak üretilir.

Gönye

Gönye,  gazbeton blokların doğru şekilde kesilmesi için geliştirilmiş el aletlerindendir.

Rende

Rende, Gazbeton blokların, örmeden kaynaklanan seviye farklılıklarının düzeltilmesi için kullanılır. Duvarda ilk sıra örülüp kuruduktan sonra üst sıralara devam etmeden rende ile düzeltme yapılır.

Karıştırma Uçları

Karıştırma uçları, AKG Gazbeton tutkalının topaklanmadan kolayca karıştırılması için kullanılır. Düşük devirli bir matkap ucuna takılarak kullanılır.

Kanal Açıcı

Gazbeton ile örülen duvarlarda, mekanik ve elektrik tesisatına ait boruların yerleştirilebilmesi için gereken kanalların kolayca açılmasında kullanılır. Kanallar, kolayca ve duvara hasar vermeden hazırlanacaktır.

Tutkal Malaları

Tutkalın, tek seferde ve yeterli miktarda sürülebilmesi için özel olarak üretilir. Diş şekli ve boyutu, blokların üzerine uygun miktarda tutkal bırakılması için özel olarak tasarlanır. Duvar kalınlığına göre farklı genişlikte tutkal malaları vardır.

Benzer Haber  Evimi nasıl hızlı satarım?

Buat Açıcı

Elektrik buatlarının, duvar üzerinde kolayca ve hasar vermeden açılmasında matkapla birlikte kullanılır.

Lastik Tokmak

Lastik tokmak, özel şekle ve gramaja sahip olup, Gazbeton blokların yerine yerleştirilmesi, hizalanması ve tutkalla bütünleşmenin sağlanması için kullanılır.

Yorum Yazın