gaz-yagi-emlaklobisi

Gaz Yağı Nedir?

Gaz yağı genellikle sanayide kullanılan ve petrol türevidir. Ve petrolün 150-200 derecede damıtılması ile elde edilen bir hidrokarbon karışımıdır. Bu yağın parlama derecesi ise 40 derecedir. Bu anlamda 40 derecenin altında herhangi bir ateş temasında yanmamasından dolayı uçak yakıtı olarak da kullanılmaktadır.

Ä°lgili resim

Geçmişte sadece aydınlatma amacıyla kullanılan bu ürün günümüzde ise ısıtma, soğutma, traktör yakıtı ve jet yakıtı olarak da yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Gaz yapı itibari ile mazotun daha benzin özellikleri gösteri olarak nitelendirilmektedir. Özellikle zincir temizliğinde gaz yağı oldukça sık kullanılmaktadır. Zincir temizliğinde gaz yağının tercih edilmesinde gaz yağının orta vadede uçarak zincir üzerinde herhangi bir kalıntı bırakmamasından kaynaklanmaktadır.

Günümüzde kullanım alanının azalmasından dolayı gaz yağı bulmak çok daha zor hale gelmiştir. Bu sebeple gaz yağı bulabilmek için oto sanayi, büyük hırdavatçılar, tekstil makine parçalarının satıldığı yerler ve internette bulunabilmektedir. Gaz yağının petrol istasyonlarında satışı yasaklandığı için bulunmamaktadır.

Gaz Yağının Kullanım Alanları

kerosene ile ilgili görsel sonucu

Günümüzde eski kullanım alanlarının çoğunun yitirse de gaz yağı hala bazı durumlarda kullanılmaktadır. Gaz yağının kullanım alanları ise şu şekildedir;

  • Gaz yağları içerisinde eklenen farklı kimyevi maddeler neticesinde ayrıca 40 derece altından herhangi bir şekilde alev almaması sebebi ile de jet yakıtı olarak da kullanım alanı bulunmaktadır. Bu yağ diğerlerinin aksine daha sıvı bir yapıda bulunmaktadır. Bu sebeple kullanılan yerlerde uzun süreli kayganlık hissi uyandırmaktadır.
  • Çok uzun zamanlardan itibaren aydınlatma amacıyla kullanılan meşalelerde gaz yağı kullanılmaktaydı. Bu gaz yağı meşalenin uç kısmında yer alan beze sürülmek suretiyle oldukça uzun bir süre yanabilmektedir. Günümüzde meşaleler artık kullanım amacını yitirdiğinden dolayı bazen sembolik amaçla bu yöntem kullanılmaktadır.
  • Zift ve boya işlerinde kullanılan malzemelerde zift ve boyaların çıkarılması oldukça zordur. Bu amaçla gaz yağı kullanılan araçların temizlenmesinde tiner görevi üstlenerek oldukça etkili olabilmektedir. Son derece güçlü etkisi asfaltın daha ince hala gelmesini sağlamaktadır.
  • Özellikle soba kullanan kişiler için sobanın hızlı bir şekilde tutuşturulmasına kullanılmaktadır. Bu nedenle sobalı evlerde oldukça faydalı bir ürün konumundadır. Çok hızlı alevlendiği için soba tutuşturma işleminde oldukça dikkatli davranmak gerekmektedir
  • Araçların çamurluk kısımlarında çeşitli sebeplerle meydana gelen zift ve şerit çizgisinin boyasından kurtulmak amacıyla kullanılabilmektedir.
Benzer Haber  Miniatürk Nerededir? Nasıl Gidilir?

Fiyatları

Ülkemizde ve dünya genelinde çok fazla kullanım alanı kalmasa da ihtiyaç duyulduğu zamanlarda gaz yağının bulmak çok kolay değildir. Bu amaçla en kolay tedarik yerleri olarak oto sanayi ve internet gelmektedir. İnternet üzerinden satın alınmak istenen gaz yağı için litre başına ortalama 12 TL gibi bir miktarın ödenmesi gerekmektedir. Oto saniyelerde fiyatları bir miktara daha uygun seviyelerde olabilmektedir.

 

Yorum Yazın